[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları Maaşları

PAYLAŞ:

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Ağız ve Diş Sağlığı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Ağız ve Diş Sağlığı bölümü nedir, puan türü nedir, Ağız ve Diş Sağlığı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Ağız ve Diş Sağlığı dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sanırım, sağlık alanında insanların başının en çok dertte olduğu şey ağız ve diş sağlığıdır. Bazen kendinize veya dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın sonuç değişmez. Neredeyse her insan, özellikle belli bir yaştan sonra diş problemleri yaşamaya başlar. Kimi zaman diş çürükleri, kimi zaman diş kırılmaları veya diş eti problemleri baş gösterir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı alanı her zaman varlığını devam edecek bir alandır. Haliyle bu sektörde çalışacak personele de her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

2 Yıllık Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü, gerek çeşitli hastanelerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde veya özel kliniklerde diş hekimlerine yardımcı olarak görev alabilecek personeller yetiştiren iki yıllık bir önlisans programıdır. Bölümün ana gayesi, kaybolma riski bulunan dişlerin ve dişlerin görevlerinin tekrar faaliyete geçmesini sağlamak gayesiyle diş hekimlerince planlanan tedavi türüne göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişileri yetiştirmektir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri


Ağız ve Diş Sağlığı bölümü için girmeniz gereken tek sınav TYT’dir. TYT’de aldığınız TYT puan türü de bu bölümü tercih etmeniz gereken puan türüdür. Baraj puanı 150’dir. Elbette 150 puan alan herkesin bu bölüme yerleşmesi mümkün değildir. Ancak barajı geçen herkes, tercih listesinde istediği iki yıllık bölümü yazabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı önlisans programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim-öğretin 4 dönem halinde verilmektedir. Talep gören bir bölüm olduğundan taban puanları da yüksektir.

Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Bölümden mezun olanlar ‘’Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri’’ unvanını almaktadır. Mezunlar görev aldıkları kurum ve kuruluşlarda aşağıdaki görevleri yerine getirmekle mükelleftir:

1-Diş doktoru, hastanın ağız yapısına göre gerekli ölçüleri alır, Ağız ve diş Teknikeri ise hazırlanacak protezi, diş telini vb. bu ölçülere göre hazırlar veya hazırlanmasını sağlar.
5- Hastaların tedavileri esnasında hekimlere yardımcı olurlar. Diş hekimlerince verilen görev ve hizmetler ile ilgili emirleri yerine getirmekle mükelleftirler. 
6- Kendisine teslim edilen araç ve gereçlerin muhafaza edilmesinden sorumludurlar ve bunların her türlü israflarına engel olurlar.
7- Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde kullanılan tıbbi araç ve gereçlerin toplar ve enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik olarak sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemlerini yapar veya yapılmasını sağlarlar. 
8- Steril olmuş tıbbi araç ve gereçlerin kliniklerde kullanılmak üzere gerekli şekilde dağıtılmasını sağlar. 
9- Çalıştığı birimin temizliği ve düzenini sağlar. 
10- Üst yönetimin vereceği görev alanı ile ilgili diğer görevleri yapar. 
11- Evsel ve tıbbi atıkların ayrılarak atılmasını sağlar. 
12- Bölümde arızalandığını tespit ettiği cihazlarının onarımını sağlar. 
13- Kullanılan tüm malzemelerin kayıtlarını tutar ve eksildiklerinde temin eder.
14- Diş hekiminin verdiği diğer görevleri yerine getirir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Ağız ve Diş Sağlığı maaşları çalışılan alana göre değişiklik göstermektedir. Kamuya bağlı hastane veya ilgili sağlık kuruluşlarında çalışan ağız ve diş sağlığı teknikerleri 4100-5100 lira maaş alırken, özel sektörde bu miktar genellikle daha aşağılara düşmektedir. Kişinin çalıştığı süre, eşinin çalışıp çalışmadığına göre maaşlar artabilmektedir. Örneğin kamuda çalışan ve eşi çalışmayan bir ağız ve diş sağlığı teknikeri 4500  liranın üzerine çıkabilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Ağız ve Diş Sağlığı mezunları hem özel sektörde hem de kamuda iş bulma imkanına sahiptir. Kamuya bağlı sağlık kuruluşlarına atanmak için KPSS’de yeterli puanı alma şartı bulunurken özl sektörde KPSS puanı istenmemektedir. Mezunların iş bulma olanakları geniştir. Bölümün iş alanları şunlardır:

 • Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde, 
 • Devlet Hastanelerinde, 
 • Üniversitelere Bağlı Üniversite Hastanelerinde, 
 • Eğitim Ve Araştırma Hastanelerinde, 
 • Özel Hastanelerde, 
 • Diş Protez Laboratuvarlarında
 • Özel Kliniklerde çalışabilirler. 
Devlet kadrosunda memur statüsünde çalışabilmeleri için iki senede bir yapılan önlisans KPSS oturumuna katılmak ve yeterli puanı almak gerekir.

 • Diş doktoru, hastanın ağız yapısına göre gerekli ölçüleri alır, Ağız ve diş Teknikeri ise hazırlanacak protezi, diş telini vb. bu ölçülere göre hazırlar veya hazırlanmasını sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü DGS Geçiş Bölümleri

 • Sağlık Yönetimi
 • Hemşirelik
 • Sosyal Hizmet
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Derleri Nelerdir?

1.Yıl 1. Dönem
Diş Hekimliği Klinik Çalışma Yöntemleri 1
Diş Morfolojisi
Atatürk İlke Ve İnkilap Tarihi 1
Bilgi Teknolojileri
Baş-Boyun Anatomisi
Türk Dili 1
Yabancı Dil 1 (İng)

1.Yıl 2. Dönem
Diş Hekimliği Klinik Çalışma Yöntemleri 2
Diş Hekimliği Radyolojisi
Diş Hekimliği Araç Gereç Bilgisi
Mesleki Terminoloji
Atatürk İlke Ve İnkilap Tarihi 2
Çiğneme Fizyolojisi
Türk Dili 2
Yabancı Dil 2 (ing)

2.Yıl 1. Dönem
Mesleki Uygulamalar 1
Yaz Stajı
Enfeksiyon Hastalıkları
+Seçmeli Dersler

2.Yıl 2. Dönem
Mesleki Uygulamalar 2
+Seçmeli Dersler

Tüm sağlık bölümleri olduğu gibi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Dersleride zordur çalışmak gerektirir.


Elbette ki puanınız yüksekse, lisans bölümleri arasında çok daha iyi bölümler bulunmaktadır. Ancak ille de bir 2 yıllık bölüm tercih edecekseniz ve bu bölüm bir sağlık bölümü olacaksa, tercih edilebilecek en mantıklı bölümlerden bir tanesi de Ağız ve Diş Sağlığı Bölümüdür.

YORUMLAR

BLOGGER: 110
 1. Bazı bilgiler araştırılmamış sanırım. 2017 de suan 79 puanla kapadı. Devlette maaşı 2800den yüksek,özelde 1500 felan.Ağız ve diş sağlığı teknikerinin ağız içine müdahalesi yasaktır...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hayır ınternette son alımda 74 le kapattı yazıyoor

   Sil
  2. Okunmalı mı 4 yıllıklara puan yetmiyorsa

   Sil
 2. Meraba En düşükmü 79 en yüksekmi 79 ile kapattı

  YanıtlayınSil
 3. Ne yani ben hep yardimci olarak mi kakacam. Ben kendi isimin pattonu degilsem cirak gibiysrm ne gerek var.. sacma surunurum bos yere

  YanıtlayınSil
 4. Bencede iki yıl amele olmak için okuyacağıma hiç okumam daha iyi.birde diş içine müdahalesi yasaksa ne diye üni de anatomi dersi falan ögretiyorlar.

  YanıtlayınSil
 5. Bu bölümü şu an okuyan biri olarak söylüyorum. Okumaya deymez. Diş ünitinden tekniker sorumlu. Diş hekimlerin altında çalışacağıma işsiz kalırım daha iyi.. .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ya ciddi misiniz ? Bende bu sıralar bu mesleği düşünmeye başlamıştım.Ve cidden birinin yardımcısı, kölesi gibi olmak zor bir durum.Bunu düşünmemiştim

   Sil
  2. ne kölesi yaa madem bu kadar müthiş insanlarsınız zekisiniz gidin tıp okuyun o zaman amk malları. İşin tanımı bu istemiyosanız yorum yapmayın

   Sil
 6. Çok saçma ne alaka köle fln herkes kendi görevini yapacak sonuçta

  YanıtlayınSil
 7. Bu bölüm hakkında detayli bilgisi olan var mi
  Dersleri iş imkanları
  Bu srbe 2018 de atama puanları nasıl olur????
  Özelden bu bölümü okumayı düşünüyorumda

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  2. Bisey sorabilirmiyim. Ben sözel cikisliyim bazı ünivlerde fizik ve kimya varken bazılarında olmuyormuş öyle bişey varmı

   Sil
  3. Ağız ve diş sağlığı bölümünde kimya ve fizik dersleri verilmiyor diye biliyorum( şahsen bize vermediler, farklı üniversitelerde aynı bölümü okuyan arkadaşlarımada bu dersleri vermediler). Ama biyoloji dersini kesin verirler. Bide dersler sözel ağırlıklı zaten.

   Sil
  4. merhaba. ben sağlık meslek mezunuyum. paramedikve ağız ve diş sağlığı arasında kaldım. hangisinin ataması iyi acaba?

   Sil
  5. Şu husus varki Paramedikçilerin mezun sayısı baya arttı(bu sayı ağız ve diş sağlığına göre kat kat fazla). Çünkü bir çok üniversite paramedik bölümünü açtı ve konteyjanlarını artırdılar, ayrıca sürekli birçok bölümden paramediğe geçiş yapılıyor(bizim sınıftan en az on kişi geçiş yapmıştır). Ama vekalin şu bir gerçektirki bu güne kadar paremedikçilerin alımları bir ağız ve diş sağlığı teknikerine göre fazlaydı. Bu hep öyle kalacaktır manasınada gelmiyor. Ama son zamanlarda sağlık bakanlığı o kadarda fazla paramedikçi almadılar ama tabi en sonki beşinci alım hariç. Bu son alım öncesi sanki alım duraksadı gibi.

   Sil
 8. sonucta her kes ısını yapacakta agıza mudahale yasaksa emır altında calısmak baya zor bırsey bu sene tercıh verecektım vazgectım valla sagolun arkadaslar

  YanıtlayınSil
 9. Sacmalamayin bence.Gozu yukseklerde olan zaten bu bolumü seçmez.Okuyan yada secmek isteyen varsa da insanları yonledirmeyin.Sen orda doktora yardımcı olmakla sorumlusun.Yani neden köle olasin .Yanlış dusunuyosunuz.

  YanıtlayınSil
 10. hemşirelerde doktorlara yardımcı oluyor onlarda doktorların kölesi o zaman.böyle saçma bir zihniyet olabilir mi ya

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de ben şuan o bölümü tercih ettim ve galiba gelecek.insanlarin yorumları üzdü ya ne saçma konuşuyorlar yok köle olmak ona bakılırsa doktorlar bile baş hekim ws emir alıyor o zaman onlarda köle

   Sil
 11. Normalde bu sene tercih yapmiyacaktim ama bu bölüme baktım puanım filan da yetiryor sizce gitmeli miyim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence gidebilirsin bölüm dersleri çok zor degil atama puanı son atamada 74 alım yaptı ayrıca köle degil masa başındasınız hasta geldiğinde hekime yardımcı olup tekrar oturuyorsunuz güzel bi bölüm bnce (Devlette döner sermaye ile birlikte maaşları 3700-4000 olabiliyor)

   Sil
 12. 4 yılla tamamlansa bile bir doktor gözünde görünemiyormuyuz?

  YanıtlayınSil
 13. ������

  YanıtlayınSil
 14. yorumlarda ki öğrencilerin bakış açısı çok yanlış. köle ne alaka. her koşulda birilerinin yanında çalışacaksınız hemşire dahi olsanız doktor sizi yönlendirecek. kaymakam bile olsanız vali sizi yönetecek. bu zihniyet saçma ben şahsen tercih verecem ...

  YanıtlayınSil
 15. Arkadaşlar ağız ve diş sağlığı geleceği olan bir bölüm bir çok kişiyle konuştum kpss bakimindan ilerde ne olur bilemem ama suan gözde bir bölüm .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aynen bende bıde yanı 74 le kapatmıs en son tabı kı puanları yukselırde bırde alım daha da çok olursa ataması daha düşer cunku bir paramedık kadar senede meezun vermıyor sız de dusunuyor musunuz

   Sil
 16. Bende bu yıl üsküdar üniversitesinde bu bölümü okumayı düşğnüyorum bilgisi olan veya tavsiyesş olan varsa bana instagramdan oluşabilirmi lütfen
  İnstagram:Muhammed.ors04

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. git bence gayette güzel bir bölüm hem önede açılacak bir bölüm sonrada ben en son araştırdığıma göre 2023 te kontenjan sıkıntısında çekilmeyeceğini söylüyorlar hadi bakalım hayirlisi

   Sil
  2. ben çok araştrdım iyide diyen var kötüde diyen var bu sene 74 ile kapattı 80 önlisans kpss de zor bi puan değil 2 senede olsa olsa 80 olsun onuda çalışan her türlü yapar hamallkla alakası yok bence bide ülkemizde bir gerçek var ki yarının bile garantisi yok pdr psikolji kaç sene önce çok iyiydi şuan değil garantisi yok ama okunabilir kader kısmet valla bende yazdır herkesin hakkında hayırlısı olur inş

   Sil
  3. Ee 2020 deyiz geldi mi bölüm okudun mu

   Sil
 17. Dgs ile dört yıla tamamlanabiliyormu

  YanıtlayınSil
 18. muhammed puanın kaç ? bende üsküdar üniversitesine gitmeyi düşünüyorum sen yüzde kaç burslu istiyorsun?

  YanıtlayınSil
 19. arkadaşlar ya ben bu bölümü istiyorum ama 2020 kpss de kaçla kapatır kaç kişi alır boşuna okumak istemiyorum
  kaç mezunu var toplam biliyor musunuz

  YanıtlayınSil
 20. tyt puanım 260 sizce gidebilirmiyim ve gitmelimiyim cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. eğer sağlık meslek lisesi mezunu isen ek bir yer açıyorlar o şekilde gelebilir

   Sil
 21. Arkadaşlar 2 yıllık bi sürü sağlık bölümü var ağız ve diş sağlığı da önü açık gözde bölümlerden. Ben hemşirelik mezunuyum bu bölüme de ilgim var ve şahsen okumak istiyorum. Sonuçta 2 yıl birşey kaybedilmez. Köle felan bu laflar çok yanlış. Ben hemşireyim yine doktor istemi olmadan kafama göre birşey yapamıyorm. Ve unutmayın nereye giderseniz gidin kendi iş yeriniz olmadığı sürece hep başkalarının altında çalışacaksınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bende att cıkıslıyım azda olsa 4-5 tercıhıme agız ve diş saglıgı yazacam en son kpps de 74 le almış paramedık yazsam kpss puanları ucmuş

   Sil
 22. Tyt puanim 284 saglik bolumune gitmek istiyorum sizce tercih etmelimiyim bu bolumu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fikrimce bölümü iyice araştır. Mesela bulunduğun şehirdeki herhangi bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine gidip çalışma ortamını göre bilirsin. Ordaki ağız ve diş sağlığı teknikeriyle deneyiminden bilgi payda edebilirsin ya da bölüm hakkında ayrıntılı bilgi almak için konuşa bilirsin. Bu tüm sağlık bölümleri için geçerli. Çalışma ortamlarını görmeden tercih verme derim.

   Sil
 23. 272 puanla 194 bin sıralamam var Gazi üniversitesi veya hacettepe tutuyo gibi sizce gidebilirmiyim veya gitmelimiyim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. EK puanla mı bu sıralama? Çünkü ben 294 puanla 435k dayım.

   Sil
  2. Evet ek puan

   Sil
  3. ek puan sıralaması farklı bende ek puanla 34 bindeyim fakat bunu yerleştirmeye vurduğunda 250 bin civari ediyor

   Sil
  4. Ek puanin yerlesmedeki karsiliğini nasıl hesapliyoruz

   Sil
  5. sonuç sayfasında yerleştirme kısmında var bu ek puanlı meslek lisesi çıkışlarının avantajları:)

   Sil
 24. Arkadaşlar bu bölümü okumayı düşünüyorum. 2 yıllık bölümlerde iş garantisi olan bölüm çok az. Sağlık bence bu konuda avantajlı. Siz ne düşünüyorsunuz? Puanım 294 sıralamam 435k sizce kazanır mıyım bu bölümü?

  YanıtlayınSil
 25. Arkadaşlar 264 puanim var 229 bindeyim sizce gelir mi isparta sdü istiyorum?

  YanıtlayınSil
 26. Ağız ve diş sağlığı bölümü hakkında bilgisi olan yazabilir mi bu bölümü seçmek istiyorum kararszm lütfen yardımcı olun

  YanıtlayınSil
 27. Merhaba ben tercihime anestezi diyaliz ve fizyoterapi yazdım bu bölümüde yazmayı düşünüyorum ama çok kararsızım bilgisi olan var mı

  YanıtlayınSil
 28. Ben şuan sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl diş hastanesinde staj yaptım hemşire olmak isterken fikrim değişti. Oradaki işi öğrendim, hasta geldiğinde yapılacak işleme göre hastayı hazırlıyosun, hekimin istediği aletleri hazırlıyosun ve hastadan sonra da temizliyosun bir de bilgisayarda işlemleri giriyosun bi hemşireye göre çok rahat hasta az olduğunda oturuyrsun hafta sonu tatil sabah 8 akşam 5 mesai var ve diş hastanesinde bi kaç mezunla görüşme fırsatı olduğunda 4000 tl'yi bulduğunu söylemişti maaşın, bence çok güzel bi meslek ��

  YanıtlayınSil
 29. Arkadaşlar puanım 236 sizce gelir mi ktü karabük filan

  YanıtlayınSil
 30. Ben 261 puan aldım ve sağlık meslek çıkışlıyım bu bölüm bana gelirmi sizce Hacattepe yıl istiyorum.

  YanıtlayınSil
 31. arkadaşlar bilip bilmeden yorumlar yapmissiniz.Ben bu bölümü okuyorum normalde hemşirelik mezunuyum ve çok güzel bir meslek kimsenin köle olduğu yok hemşirelik mesleğini de yaptim ve hemşirelige göre çok çok güzel ve rahat bir meslek.Yorumlarda bu bölümü okuyup kendini diş hekimi gibi olacağını düşünen arkadaşlar var.Madem sizin tabirinizle köle olmak istemiyosaniz diş hekimleri gibi universite sınavına girerken onca emek verip birde 5 yıl o zorlu egitimden geçin hicbir sey göründüğü gibi deil

  YanıtlayınSil
 32. Ben şuan sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.2 yillik üniveriste ile birlikte dis teknikerliği düşünüyorum.Aydın Üniversitesinin bu bölümde eğitimi hakkında bilgi sahibi olan var mı?

  YanıtlayınSil
 33. ARKADAŞLAR BENDE BU BÖLÜMÜ KAZANDM BÖYLE DÜŞÜNMEYİN KÖLE DEĞİL LÜTFEN DİŞ HEKİMİ YARDMCS LÜTFEN BİZİ ÜZDÜNÜZZZZ

  YanıtlayınSil
 34. Bilgi üniversitesi agiz ve diş sağlığı tuttu sizce gitmeli miyim amacım memur olmak okul Hocalari hakkında bilgsi olan varmidir yardımci olursanız sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende bilgi Üniversitesi ağız ve diş sağlığı mezunuyum eğer hocalar değişmediyse gercekten cok iyi hocaları var tavsiye ederim.

   Sil
 35. Arkadaslar bn saglik meslek lisesi hemşire çıkışlıyım bu yil yatay gecis yaptim g.antep agiz ve dis van anestezi ve hicbiri gelmez diye dusunurken ikiside geldi suan kararsizligin dibini yasiyorum lutfen bu bolumlerle yakindan ilgisi olan bilgi sahibi arkadaslar tavsiyelerinize ihtiyacim var sizce hangisine gitmeliyim?????

  YanıtlayınSil
 36. Arkadaşlar tytden 308 puan yaptım ve ek tercihlerde ağız ve diş sağlıkı boş kontejanı olan yere başvuracam sizce bu bölün nasıl iyi bir bölümmü her yıl ataması oluyormu

  YanıtlayınSil
 37. Puanım 293 .ek tercihlerde ağız ve diş sağlığını versem gelir mi acaba

  YanıtlayınSil
 38. Benim puanım 289 du 250 lik bir yerleşemeeim sıralamamda çok iyiydi ben hakkımı helal etmiyorum ağız ve diş sağlığınıda çok istiyordum😔😔

  YanıtlayınSil
 39. okumaya deymez arkadaşlar başka birşeye yönelin

  YanıtlayınSil
 40. ya ben çocuk gelişim mezunuyum yani meslek lisesi çıkışlıyım sağlık bölümlerine alinmamiz zor diye biliyorum tercihe yazsam cikar mi acaba

  YanıtlayınSil
 41. Gençler abartmayın kimsenin kölesi değilsiniz gerçekten iyi bir doktorla çalışırsanız kendinizi ondan daha altta hissetmeye cebinize emin olabilirsiniz. 74 gibi küçük puanlarla atanan var iş bulması kolay değil birde devlette.

  YanıtlayınSil
 42. Hadi ağız diş sağlığı bölümü yeni. Görev tanımını bilmiyorsunuz. Hadi 2 senelik olan bir bölümün ağız içi mudahale yapmaya yetkisi olamayacağını da düşünemediniz. Diş hekimliğinin 5 sene olduğunu da mı bilmiyorsunuz ? Eğer yardimci eleman olmak istemiyorsaniz sinava girin,kazanın hekimlik okuyun. Köle gibi laflar da ne kadar yanlış. Herkesin görev tanımı vardır. Yetkiniz, hakkınız olmadığı şeyleri istemeyin. Kimsenin işini de küçümsemeyin.Yardımci eleman olmak asagilik bisey degil. Herkes hekim olamaz. Olamıyor olması yaptığı işi küçük düşürmez.

  YanıtlayınSil
 43. Çok farkı yorumlar yazılmış bu bölüm için Edebiya bölümü 2 . sınıf öğrencisiyim sizce bölümü bırakıp bu bölüme gecis yapmak mantıklı mı ?

  YanıtlayınSil
 44. Ağız ve diş sağlığı bölümünde dikey geçiş sınavı ile dış hekimliği okuyabiliyor mu

  YanıtlayınSil
 45. ben suan bolumu okuyorum 78 aldım kpss den atanmam biraz zor gozukuyor ama okuması çok kolay bir bolüm hem ozellerdede çalışma imkanı var maaşlarıda askeri öcretten en az 400 tl yüksek bence şimdiki bolümlerden en iyisi 2 yıllıklarda tabi

  YanıtlayınSil
 46. ben suan bolumu okuyorum 78 aldım kpss den atanmam biraz zor gozukuyor ama okuması çok kolay bir bolüm hem ozellerdede çalışma imkanı var maaşlarıda askeri öcretten en az 400 tl yüksek bence şimdiki bolümlerden en iyisi 2 yıllıklarda tabi

  YanıtlayınSil
 47. Bende bu bölümü istiyorum ama yorumlar baya abartilmis insallah u yıl kazanirimda 2021 de güzel bi kontenjan açarlar 2023 hedeflerinde var bu bölüm

  YanıtlayınSil
 48. Net maaşı ne kadar ya 2800 tl çok az bana pek de inandırıcı gelmedi yeni atanan bir öğretmenin bile maaşı 3.500 tl den başlıyor

  YanıtlayınSil
 49. Arkadaşlar bn özel diş polikliniğinde üniversite okumadan çalışıyorum.. Gerçekten çok zevkli bi meslek .. Ama bn daha rahat olmak için 2 yıllıkta olsa çalıştığım bölümü okuyarak devlet bünyesinde çalışmak istiyorum.. Kimsenin kafanızı karıştırmasına müsaade etmeyin .. Heleki bide birlikte çalıştığınız doktor veya doktorlar abi abla gibiysr gerçekten çok güzel bir meslek .. Tavsiye ederim.. Sürünmek isteyen de sürünsün 🙂

  YanıtlayınSil
 50. Maaşlar 3500 den başlıyor tabi bekar evli ve çocuk sayısına göre ve çalıştığınız il ilçeye göre farklılık gösterebiliyor

  YanıtlayınSil
 51. Cidden guzel bir bolume benziyo ve is imkani oldukca fazla ne kolesi sacmalik ben lise 3 teyim ve bu bolum istiyorum oldukca rahat ne mezun akrabalarim var ogretmen vb okudular ve hala is ariyorlar acikdalar bu meslegin onu acikgibi bence okumaya deger ve gidip hastanelerdeki bu isi yapanlarla konusacagim herkese basarilar.

  YanıtlayınSil
 52. Ben muhsbe 2 yıllık muhasebeye gittim ilk senemde iknci dönem bıraktım bos bir bölüm diye smdi bu bölümü istiyorum puanim kırılacak diye bu yil girmiycm sınava 2020 de gircem insAllah sizce nasl bir bölüm kndi bölümümü bırakmaya değdi mi ve bu bolum hakkında bilgisi olan detaylı bir şeklide bilgilendirebilir mi beni Rica etsem.

  YanıtlayınSil
 53. Arkadaslar ben bu bolumden mezunum herkes iyi yönden bakmis özel klinikte calistim ama çok zor sartlari vardi temizlikci gozuyle bile bakildigini düşündüm ve artik yapmiuorum gereksiz yere süründüm şimdi ise paramediklik için hazirlaniyorum özelde de iş imkanlari iyi ağız ve dis sagligi yerine simdiki aklim olsaydi paramediklik yada radyoloji okurdum

  YanıtlayınSil
 54. Arkadaşlar bence kölelikle alakası yok, bu devirde bu eğitim sisteminde çok sıkıntılar var her işte bir yönetici ve ondan düşük kişiler olmak zorunda, ama ağız ve diş sağlığı bence 2 yıllıkların arasında çok iyi, diğer işlere göre daha kolay, kesinlikle zorlanma yok, ve maaşı iyi(hastanelere göre değişir) ağız ve diş sağlığı okuyacaksanız ilçede okumayın, ya çok bilindik özel hastanelerde yada güzel devletlerde,bu benim kişisel görüşüm, yeterli araştırmayı yapın ve kimseyi dinlemeyin, ben bu yıl stajyerlik yaptım sağlık meslek lisesi okudum, ama anlam veremediğim tek soru var erkekler kızlara göre birazdaha az atanıyor ama işsiz de kalmayız dimi?

  YanıtlayınSil
 55. O kadar sacma yorumlar varki. Para kazanmayı kölelik olarak gorüyorsunuz
  Cidden çok yazık. birinin yanında çalışmayı kölelik olarak mı goruyorsunuz cidden hayatımda daha saçma birşey gormedim doktor olunca hastane sizin etrafinizda dönüyor hastane sizin falan mi sanıyorsunuz. Akli başında olan insan bir mesleğe kölelik demez zaten bence hayatımda bu ggördüklerimden daha saçma yorumlar görmedim cidden yazık Allah akil fikir versin

  YanıtlayınSil
 56. Arkadaşlar bende bu bölümü okumak istiyorum ama aldığı maaşı nekadar bilmiyorum bilen varmi diyelimki atandık devleten alacağımız maaş ne kadar olur

  YanıtlayınSil
 57. Merhabalar bana cerrahpaşa ağız ve diş geldi fakat ailem öğretmenlik icin tekrar hazirlanmami söylüyor .Sizce napmaliyim?

  YanıtlayınSil
 58. Biruni üniversitesinde agiz ve diş sağlığı bölümünü kazandim %75 bursla sizce gitmeli miyim arkadaşlar?

  YanıtlayınSil
 59. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 60. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları Maaşları Bakımından iyi olduğunu düşünüyorum sonuçta sağlık bölümü önü açıktır.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  3. Etkisi olur fakat önemli olan TYT puanı

   Sil
  4. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  5. Faydalı oldu ise ne mutlu

   Sil
 61. Arkadaslar ben gitmek istiyorum
  Sizce nasil bir bolum atama puani kac
  Is olanagi nasil yardimci olun
  Tyt en az kac puan almak lazim
  Okul birinciligi konteyjani etki li mi
  Yardim eder misniz? ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okul birinciliğinin faydası elbet var ama önemli olan tyt puanın ağız ve diş sağlığı bölümü güzel bir bölüm olduğunu düşünüyorum sağlık bölümünün kötü olanı yok gibi ağız ve diş sağlığı iş imkanlar fazladır ağız ve diş sağlığı maaşı da iyi gibi

   Sil
 62. Peki tyt puani
  Bide buro yontemi bir ogrenci bu bolumu secerse diyelim ki diploma notu 80 okul buna yarisini veriyor yani 40 eger ogrenci bu bolumu secerse 40 yarisinida yani 20 toplam okul bu ogrenciye 60 puan verecek peki bu dogru mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okul puanı ekleniyor tabiki tyt baraj puanını geçmeniz gerekiyor

   Sil
 63. Sizce bu bölüöün iş imkanları iyimidir okuyanlar bilgi verebilirmi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani çalışma ortamları genelde hastaneler yada özel klinikler iş imkanının çok olduğu yerler her senede atama isteyen bir bölüm insanların ağzında dişler olduğu sürece bu meslekte devamlılığını koruyacaktır ;)

   Sil
 64. Yks tyt puan türünden bu sene 230 puan alicam gibi hesaplarım onu gösteriyor peki bu bölümü tercih etsem çıkma ihtimali var mi acaba ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gecen sene Karabük üniversite ağız ve diş sağlığı(i.ö) Bölümü son yerleşen puanı 288,43108 yerleşim başarı sıralaması 489.485 dir. Diğer üniversite daha yüksek puan ile alım yapmakta.

   Sil
 65. Ağız ve diş sağlığı bölümünden hemşireliğe geçiş hakkı da verildi bilginiz olsun

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ozur dilerim ama bu gercek mi?boyle birsey varsa cok guzel..

   Sil
  2. Ne zaman oldu acaba Ben Boyle bir seye denk gelmedim arastirdim gormedim bir yerden

   Sil
 66. Tabiiki kpss puanları yuksek..80uzeri puan almanız gerekiyor(atanmak icin).

  YanıtlayınSil
 67. Arkadaşlar merhaba ben cerrahpaşa da ağız ve diş sağlığı bölümünü okuyorum
  Öncelikle sizlere kpss hakkında bilgi vermek istiyorum bu sene sınava girdim çok kolaydı matematiği 8.sınıf öğrencisinin çözebileceği seviyedeydi sadece Türkçede hafif zorlandım tarih ve coğrafya bilgi ister hepsi ezberdi.
  Atamalar hakkında maalesef net bir bilgim yok.Nette baktığım kadarıyla 80 li bişeyler le atanıyorsun.Ama puanı ne kadar yüksek tutarsak bizim için o kadar iyi. Maaşlara gelirsek devlette 4100-4300 arası alıyorsunuz tabi döner sermaye ve ek mesailerle değişir Kesintiler de oluyordur .Bölüm dersleri üniversiteden üniversiteye değişiyor diye biliyorum(birkaç tane) . Evet güzel bir bölüm ama tıp ve diş hekimliği yle kıyaslamayın.Burada önlisans olan bir bölümden bahsediyoruz. Bu arada köle falan da olmuyorsunuz. Böyle düşünecekseniz gelmenizi tavsiye etmiyorum. Adı üzerinde diş hekimi yardımcılığı.Öyle rastgele tercih vermeyin. Seveceğiniz ve başarılı olacağınız bölümleri seçmeniz sizin için daha iyi olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar bu bölümü düşünüyorum ataması zorluğu falan nasıl

   Sil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları Maaşları
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları Maaşları
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/07/agz-ve-dis-saglg-bolumu-is-olanaklar.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/07/agz-ve-dis-saglg-bolumu-is-olanaklar.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy