DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Anestezi Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Anestezi Nedir, Anestezi ne iş yapar, Anestezi iş imkanları, Anestezi Maaşları

Eskiden mumla aranan 2 yıllık bölümlerinden biri iken git gide popülerliğini yitiren anestezi bölümü, her şeye rağmen tercih edilebilecek güzel iki yıllık bölümlerinden bir tanesidir. Birkaç sene önceki KPSS taban puanları ile son sene yapılan KPSS atama puanları karşılaştırıldığında Anestezi bölümü KPSS taban puanlarının yükseldiği görülecektir. Bunun sebebi hem muzun sayısının sürekli yükselmesi hem de bazı atama dönemlerinde Anestezi kadrolarının yeterince açılmamasıdır.


Tercih edilecek en güzel bölümler, ataması kolay yapılan bölümler şeklinde bir araştırma yaptıysanız, birçok web sitesinde veya forumda anestezi bölümüne de rastlamışsınızdır. Anestezi bölümünün de o bölümler arasında yer alması o yazının veya bilgilerin güncelliğini yitirdiğinin kanıtıdır; zira artık bu bölümü en iyi iki yıllık bölümler arasında göstermek mümkün değildir.

Sizler için anestezi bölümü iş imkanları, anestezi bölümü hakkında bilgi, anestezi teknikeri maaşları, anestezi bölümü ne iş yapar gibi başlıklar altında çeşitli bilgiler sunduk. Şimdi bu başlıklarımızı detaylı bir şekilde inceleyelim.


Anestezi Bölümü Nedir?

Anestezi, hastaların ameliyat öncesi uyuşturulması veya uyutulması yöntemidir. Anestezi bölümü ise ameliyat öncesi anestezi işlemini uygulayacak sağlık teknikerleri yetiştiren bir önlisans programıdır.


Anestezi Bölümü Hakkında Bilgi

2 Yıllık Anestezi bölümüne öğrenci alımı TYT puan türü ile yapılmaktadır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Anestezi mezunlarına ''Anestezi Teknikeri'' unvanı verilmektedir. Birçok üniversitede bu bölüm bulunur. Anestezi bölümü olan üniversiteler devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerden oluşmaktadır.


Anestezi Bölümü İş İmkanları İş Olanakları Çalışma Alanları

Anestezi bölümü ne iş yapar, nerede çalışır? Anestezi bölümü iş olanakları bakımından iyi bir bölüm sayılmaktadır. Ancak yine de bir devlet kurumuna atanmak pek kolay değildir. Önlisans KPSS oturumuna katılarak yeterli puan alındığında ve KPSS atamalarında Anestezi Teknikeri kadroları açıldığında çeşitli devlet kurumlarına atanmak mümkündür. Anestezi bölümü iş imkanları şunlardır:

-Türkiye Kamu Hastaneleri (Devlet Hastaneleri)
-Üniversite hastaneleri
-Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
-Özel hastaneler

Özel hastanelerde çalışma isteyen Anestezi teknikerlerinde KPSS puanı aranmaz. Bireysel başvurular olumlu şekilde değerlendirildiğinde mezunlar her özel hastanede çalışma imkanına sahiptir.


Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları çalıştıkları hastanelerin ameliyathane birimlerinde görev almaktadır. Temel görevleri hastayı ameliyata hazırlamak ve gerekli anestezi işlemlerini yapmaktır. anestezi işlemlerini yaparken tek başına hareket etmez. Ameliyat doktorunun direktiflerini dinler ve koordineli bir şekilde beraber çalışırlar.


Anestezi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Anestezi teknikeri maaşları 4000-4500 ₺ civarındadır. ancak 4000 lira maaş taban maaş değildir. Anestezi teknikeri taban maaşı 2500 lira civarındayken, aldıkları döner sermaye ve diğer yan ödemeler ile birlikte maaş 4000-4500 ₺ dolaylarına çıkabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan anestezi teknikerleri kimi zaman daha düşük maaşlar alırken, kimi zaman daha yüksek maaşlar alabilmektedir.


Anestezi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Her önlisans bölümü gibi anestezi bölümü de dikey geçiş hakkına sahiptir. anestezi bölümünden mezun olan her öğrenci DGS'de iyi puan almak şartıyla çeşitli 4 yıllık bölümlere geçebilmektedir. anestezi bölümünden dikey geçiş yapılan lisans bölümleri şunlardır:

-Acil Yardım ve Afet Yönetimi
-Hemşirelik
-Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri


Anestezi Bölümü Yorumları

Anestezi bölümü, zamanının en popüler bölümleri arasındaydı; lakin geçen her sene yeni mezunların oluşması, anestezi teknikeri ihtiyacının büyük ölçüde giderilmesi, artık bu bölümün de popülerliğini kaybettirmiştir. Zaman zaman yapılan KPSS atamalarında anestezi mezunlarına da kadro açılsa da, verilen kontenjan sayısı az sayılmaktadır. Bu nedenle bölümden mezun olup boşta gezen mezunlar bulunmaktadır. KPSS atama puanları şu an için 80 puan üzerindedir. Bu nedenle bölümü tercih etmek isteyenlerin ciddi manada KPSS’ye hazırlanması gerekmektedir. Her sağlık bölümü gibi Anestezi bölümü de bitmeyecek olan bölümlerden biridir. Kısacası, insanların sağlık sorunları devam ettikçe, anestezi mezunları iş bulmaya devam edecektir. Sizler de anestezi bölümü ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Zaman zaman u bölüm ile ilgili sorular gelmektedir. Kesin cevaplarla yanıt vermek pek doğru değil; ama her şeyden önce aldığınız puan önemli. Puanınız ancak anesteziye yetiyorsa, elbette ki çok seçeneğiniz yok demektir. Tavsiyemiz, bir bölümü tercih etmeden önce KPSS taban puanlarına bakın. Sadece bir yılın puanları ile yetinmeyin. Şayet istikrarlı bir şekilde her sene alım olmuş ve puanlar düşükse o bölümü tercih edin. Değilse de tercih etmeyin.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.