DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Arkeoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları Nasıl?

Arkeoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları Nasıl?

Üniversite tercihleriniz arasında Arkeoloji bölümünü de göstermek istiyorsanız, tam da yerine geldiniz; zira sizler için bu bölümü tüm detayları ile derledik.

Atanma, iş bulma konusunda bulunmaz Hint kumaşı olmasa da, üniversite adayları tarafından en çok rağbet gören lisans bölümlerinden bir tanesidir. Bu yüksek talebin ana sebebi de bölümün eğlenceye, maceraya, saha çalışmasına uygun olması ve Türk gençliğinin bu tür bölümlere sempati duymasıdır.

Gerçekten de Türkiye'nin belki de en iyi, en güzel bölümlerinden bir tanesidir. Gel gelelim ki ülkemizde hak ettiği değeri görmüyor. Ülkemiz esasında tam bir eski medeniyetler beşiği. Binlerce yıldır Anadolu'nun her köşesinde varlığını süregelmiş uygarlıklardan o kadar çok kalıntı var ki... Bu kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için Arkeolog istihdamı şart. Peki, mezun olan arkeologlar iş bulabiliyor mu? Şimdi, asıl meselemiz olan arkeoloji bölümü iş olanaklarına, maaşlarına ve mezunların ne iş yaptığına değineceğiz.

Arkeoloji Nedir?

Sadece kelime anlamı ile ele alacak olursak Arkeoloji ''kazı bilimi'' demektir. Yani yer altında ve su altında kalmış insan kaynaklı eserlerin, yapıların, eşyaların gün yüzüne çıkarılması için çeşitli yöntemler uygulayan bir bilimdir.

Arkeoloji Bölümü Nedir?

Eski medeniyetlere ait kalıntıları yer ve su altından çıkaracak, gerektiğinde onarımını yapacak ve bunları muhafaza edecek arkeologlar yetiştirmeyi gaye edinen bir lisans programıdır.

Arkeoloji Bölümü Puan Türü ve Arkeoloji Bölümü İçin Girilmesi Gereken Sınavlar

Türkiye'deki bütün üniversiteler Arkeoloji bölümüne öğrenci alımını AYT puan türü ile yapmaktadır. AYT puan türüne sahip olarak Arkeoloji bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin  YKS, TYT ve AYT sınavlarına girmesi gerekir.

Arkeoloji Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Sayfamızın girişinde Arkeoloji iş olanaklarının pek de istenen düzeyde olmadığını vurgulamıştık. Ancak her bölüm mezununda olduğu gibi arkeoloji mezunlarının da iş imkanı bulduğu çeşitli kurumlar ve mecralar bulunmaktadır. Arkeoloji mezunları aşağıdaki kurum ve kuruluşlarda iş bulmaktadır.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler ve diğer birimler
 • Karayolları
 • Büyük turizm acenteleri
 • Büyük inşaat firmaları
 • Belediye başkanlıkları
 • Üniversitelerde

Yukarıda gösterdiğimiz, kamuya ait olan birimlerde, yani devlet kurumlarında görev almak için aşılması gereken zor bir engel var: KPSS. Bu sınavda gerekli puanı alan her arkeoloji mezunu, kadro da açıldığı takdirde bu kurumlara arkeolog unvanı ile atanabilir. KPSS'de başarı gösteremeyenler inşaat firmalarında veya diğer bazı ilgili kuruluşlarda, özel sektörde çalışma imkanına sahip olabilir.

Arkeoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Arkeolojinin kazı bilimi olduğunu söylemiştik; ancak her arkeolog kazı yapmaz. Birçoğu müzelerde görevlidir ve masa başı çalışır. Müze görevlisi arkeologların görevi müzedeki eserleri korumak, temizliğini sağlamak, bakımlarını yapmak, ziyaretçi kabul etmek ve ilgili kayıtları tutmaktır.

Arkeologların görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Su ve toprak altındaki eserleri çıkarmak için kazılar gerçekleştirmek
 • Bu eserlerin onarımını ve temizliğini sağlamak
 • Çıkarılar eserlerle ilgili gerekli kayıtları yapmak
 • Kazı alanı olarak belirlenmiş bölgeleri denetlemek
 • Kazı başkanı olarak görev almak

Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumlarında çalışıyor olması koşuluyla arkeolog maaşları 3000-3500 lira civarındadır. Çalışılan süreye (kıdem) veya yapılan göreve göre küçük farklılıklar olsa da arkeoloji maaşlar yukarı aşağı 3-4 bin lira dolaylarındadır. Özellikle kazı başkanı olarak görev yapan arkeologlar 5-5,5 bin liraya kadar maaş alabilmektedir.

Arkeoloji Bölümü Nasıl Tercih Edilir mi?

Arkeoloji bölümü yorumlarını yine bölümün kendi mezunlarından dinlemek daha faydalı olacaktır. Arkeoloji okuyan öğrencilerden ve arkeoloji mezunlarından ricamız, değerli yorumlarını bizlerle paylaşmalarıdır. universiterehberi.org olarak şahsi fikrimiz ise şudur: Bölümü gerçekten çok seviyor ve okumak istiyorsanız, sizi durduracak hiçbir şey yok. Ancak ben KPSS ile uğraşamam, benim akademik seviyem belli bir yere kadardır gibi bir düşünce içerisindeyseniz, başka bölüm okumanızı öneririz.

Hepimizin bildiği gibi ''medeniyetin beşiği'' olarak tanımlanan Mezopotamya bölgesi ülkemiz toprakları içerisinde yer almaktadır. Gerek Mezopotamya bölgesinde gerekse de yurdumuzun diğer birçok bölgesinde en eski medeniyetler yaşamış, bu medeniyetler yer değiştirmiş ve gerisinde birçok yer üstü ve yer altı zenginlik, miras bırakmışlardır.

Özellikle yer altında kalan kalıntıları, buluntuları inceleyen Arkeoloji bilimi, günümüzde de en çok zevk alınan bölümlerden birisi olarak anılmaktadır. Gerek arazide çalışma koşulları gerekse de eski insanların yaşam tarzlarına, sosyo-kültürel yaşamlarına merak duyan herkes, Arkeoloji bölümüne de merak duymaktadır. Sırf bu yüzdendir ki Arkeoloji bölümü iş imkanları açısından parlak bir bölüm olmadığı halde, en çok tercih edilen ve gerçekten istenerek okunup mezun olunan bir bölümdür.

Arkeoloji Bölümü Yorumları

Arkeoloji bölümü Mezunları ve yahut şu an bölümü okuyor olanlar bölüm hakkında tecrübelerini arkeoloji  bölümünü tercih edecek adaylar için yorumlardan iletebilir. Ayrıca arkeoloji bölümünü tercih edecek adaylar merak ettikleri konuları yazabilirler.

9 yorum

 1. Adsız
  kimseninyorumu yokmu
 2. Adsız
  mu ayrı yazılır
 3. Unknown
  anlaşılan ülkemizde arkeolojiye önem hala verilmiyor
 4. Unknown
  Bölüm çok iyi tercih olarak düşünüyorum ama iş imkanı bu kadar zorken insanın gözünü korkutuyor. Ama herşeyin bir zorluğu var. Bu bölümü seçersem umarım hayırlı olur
  • Unknown
   Tercih yaptinmi
  • Unknown
   O bölüme gidiyomusun
 5. Unknown
  musun ayrı yazılır
 6. Bu
  Maddi kaygılarım olmasa hiç düşünmeden okuyacağım bölümdür. Kendime uygun başka bölüm de bulamadığım için mezuna kaldım ve şu an okumayı istediğim bölüme olur da yerleşirsem inşaAllah ileride açıktan ya da normal arkeoloji okumak istiyorum.
  İte öyle anca hayaller, hayaller...
 7. Unknown
  bilmiyorum maası....
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.