DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir, Basım ve Yayın Teknolojileri Ne iş yapar, Basım ve Yayın Teknolojileri iş imkanları, Basım ve Yayın Teknolojileri maaşları

Üniversite tercihi yapma aşamasında derinlemesine bir araştırma yapmak, düşünülen bölümleri birbiri ile kıyaslamak, bölümün iş olanaklarına, KPSS atama puanlarına bakmak ve bunlar gibi tüm kriterleri göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. İyi bir meslek sahibi olmanın temel şartlarından birisi şüphesiz ki iyi bir üniversite bölümü okumaktır. İyi bir üniversite bölümü okumak için ise ya çok iyi puanlar alınmalı ya da tüm bölümler detaylı bir şekilde incelenerek en sağlıklı karar verilmelidir.

Sizler için sitemizde tüm bölümlerin ayrıntılı tanıtımlarını yapmaktayız. Bu yazımızda 2 yıllık bir bölüm olan Basım ve Yayın Teknolojileri bölümü iş imkanları, çalışma alanları, dikey geçiş sınavları, KPSS atama puanları, maaşları ve benzeri konular hakkında faydalı bilgiler verdik. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü daha yakından tanımak için ayrıntılı başlıklarımızı inceleyelim.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir?

Basım ve Yayın Teknolojileri bölümü çeşitli üniversitelerimizde okutulan, öğrencilerini basım ve yayın ile ilgili her alanda eğiten 2 yıllık bir önlisans programıdır.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi

Bölüme TYT sınavı sonucunda elde edilen TYT puan türü ile girilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. İki yıllık eğitim hayatı boyunca öğrencilere hem pratik hem de teorik dersler verilmekte, aynı zamanda öğrencilere staj yaptırılmaktadır.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Bölümü bitirenlerin, devlet kurumlarından çok özel kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı bulunmaktadır. KPSS'de yeterli puanı alanlar devlet kurumlarına tekniker olarak atanabilmektedir; ancak KPSS atamalarında bu bölüm için verilen kontenjan az olduğu için atanmak ciddi manada çaba ve çalışma istemektedir. Bölüm mezunları;

-Basım işi ile uğraşan işletmelerde
-Grafik Tasarım Şirketlerinde
-Yerel veya ulusal gazetelerde
-Reklam şirketlerinde
-Ambalaj üreticisi firmalarda
-Basım alanı ile ilgili ham madde üreten firmalarda veya fabrikalarda
-Yayınevlerinde
-Web tasarımı ile uğraşan firmalar
-Yerel veya ulusal televizyonlar
-Sosyal medya kuruluşları
-Matbaalarda iş bulma imkanına sahiptir.

-Dergi Yayıncılığı yapabilirler.
-Evde serbest şekilde çalışabilir, web siteleri, gazeteler veya dergiler için içerik oluşturabilir veya tasarım işleri ile uğraşabilirler.
-Grafik Tasarım Ajanslarında görev alabilirler.
-Haber Ajanslarında muhabir veya spiker olarak çalışmaları mümkündür.
-İnternet ve Sosyal Medya Tasarımı yaparak kazanç sağlayabilir veya kendi web sitelerini açabilirler.
-Ulusal ve Yerel Gazetelerde yazarlık yapabilecekleri gibi, kendi yerel gazetelerini de açabilirler.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Basım ve Yayın Teknolojileri mezunlarının iş sahası geniş olduğu için birçok işi yapabilmektedirler. Gazetecilik, reklamcılık, editörlük, dergi basımcılığı, ambalaj gibi her alanda faaliyet gösterebildikleri için yaptıkları işler hakkında kesin bilgiler vermek mümkün değildir.Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Basım ve Yayın Teknikeri maaşları devlet kurumlarında 2600-3300 lira civarındayken, özel sektörde fazlasıyla değişkenlik göstermektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi çalıştıkları iş sahasına ve çalıştıkları unvana göre farklı maaşlar alırlar.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Dikey geçiş konusunda şanslı olan Basım ve Yayın Teknolojileri mezunları birçok lisans programına dikey geçiş sınavı ile geçebilmekte böylece lisans mezunu olma şansını kazanabilmektedir. Bölümden dikey geçiş yapılan lisans programları aşağıdadır.

- Basın ve Yayın
- Fotoğraf
- Fotoğraf ve Video
- Gazetecilik
- Görsel İletişim Tasarımı
- Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
- Grafik
- Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım
- Grafik Sanatları
- Grafik Tasarım
- Grafik Tasarımı
- Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
- İletişim
- İletişim Bilimleri
- İletişim Sanatları
- İletişim Tasarımı
- İletişim ve Tasarım
- Medya ve İletişim
- Reklam Tasarımı ve İletişimi
- Reklamcılık
- Reklamcılık ve Halkla İlişkilerBasım ve Yayın Teknolojileri Bölümü KPSS Taban Puanları

Bölümün KPSS puanları ciddi manada yüksektir ve bölüme ayrılan kontenjan çok sınırlıdır. Bazı yıllar hiç alım yapılmadığı veya sadece 1 kontenjan verildiği de olmuştur. bu bölümden mezun olanlar şayet devlet kurumuna tekniker olarak atanmak istiyorsa 90'a yakın puan almalıdır.


Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Yorumları

Bilgisayar, grafik tasarım gibi alanlara meraklıysanız ve bu işlerde becerikliyseniz, özel sektörde iş bulabileceğinize veya kendi işinizi kurabileceğinize inanıyorsanız bu bölümü tercih edebilirsiniz. Kendisini geliştirenler, kendi işini yaparak ekmeğini kazanabilir; ancak devlete kapak atma gibi bir düşünceniz varsa bu bölüm yerine başka bölümler bakarsanız sizin için daha hayırlı olacaktır.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.