DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Bilgi Yönetimi Nedir, Bilgi Yönetimi Maaşları, Bilgi Yönetimi İş İmkanları,

2 Yıllık Bilgi Yönetimi bölümü ile ilgili bilgi bulmak geçekten çok zor. Bölümün okutulduğu neredeyse tüm üniversitelerin tanıtım yazılarını okuduk inceledik, neredeyse hepsi papağan misali aynı konuları tekrar etmiş durmuşlar. Hatta belli ki bir üniversite tanıtım yazısını hazırlamış, diğer tüm üniversiteler de aynı yazıyı kopyalayarak kendi sitelerinde yayınlamışlar. Ve işin enteresan tarafı, hiçbir tanıtım yazısında bölüm mezunlarının tam olarak ne iş yaptığı, nerede çalıştığı, devlet kurumlarındaki iş olanaklarının, çalışma alanlarının ne olduğunu yazmamış.


Araştırmalarımız neticesinde Bilgi Yönetimi bölümü ile ilgili çeşitli bilgileri derledik. Umarız ki bölüm mezunları da bizi aydınlatacak bilgileri yorum aracılığı ile verirler. Şimdi Bilgi Yönetimi bölümü iş imkanları, çalışma alanları, maaşları, dikey geçiş bölümleri ve KPSS taban puanları konularını kapsayan başlıklarımızı inceleyelim.


Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir?

Bilgi Yönetimi bölümü, gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektördeki şirketlerde her türlü belgeyi hazırlayacak, bunları hem arşivlerde hem de bilgisayar ortamında saklayacak ve ilgililer tarafından istenen bilgi veya belgeleri hazırlayarak hizmete sunacak elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.


Bilgi Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün puan türü TYT'dir. Bu puan türü için girilmesi gereken tek sınav yine TYT sınavıdır. Bölüm şu üniversitelerde okutulmaktadır.

-Adıyaman Üniversitesi
-Ordu Üniversitesi
-Dumlupınar Üniversitesi
-Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
-Namık Kemal Üniversitesi
-Kırklareli Üniversitesi

Bu üniversitelerde aynı zamanda ikinci öğretim bölümleri de bulunmaktadır. Her dönem belli bir harç yatırmak kaydıyla, taban puanı daha düşük olan ikinci öğretim bölümleri de tercih etmek mümkündür.


Bilgi Yönetimi Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Bilgi Yönetimi mezunları ''Bilgi Yönetimi Meslek Elemanı'' bazen de ''Arşivci'' unvanı almaktadır. Eskiden arşivci denilen meslek grubuna şimdilerde bilmem ne meslek elemanı deniyor. Bölüm mezunları hem devlete ait kurumlarda hem de özelde çalışabilir. Ancak kamuya atananların daha yüksek maaşlar alması mümkündür. Bu nedenle KPSS'den iyi puan alarak devlette çalışmak daha mantıklıdır. Bilgi Yönetimi mezunları şu çalışma alanlarında iş bulma imkanına sahiptir:

-Kütüphaneler
-Hastaneler
-Bankalar
-MEB ve MEB'e bağlı okullar
-Belediyeler
-Üniversiteler ve diğer birçok devlet kurumu


Bilgi Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgi Yönetimi mezunları bir nevi sekreter veya memur görevi görürler. Çalıştıkları kurumun veya şirketin bilgi ve belge işlemlerini yürütürler. Gelen-giden evrakların ilgi defterlere kayıtlarının yapılmasını sağlar ve bilgisayar üzerinde saklanması gereken bilgileri uygun şekilde saklarlar. aynı zamanda istenen belgeleri hazırlar ve yöneticilerine veya vatandaşa sunarlar.


Bilgi Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Saydığımız devlet kurumlarından birinde çalışan Bilgi Yönetimi mezunları 2500-2600 dolaylarında maaş alabilmektedir. Mezunların sahip olduğu bazı durumlar daha yüksek maaş almasını sağlar. Örneğin evli olup da eşi çalışmayan biri 180 lira daha fazla maaş alır.


Bilgi Yönetimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Bilgi ve Belge Yönetiminden 4 yıllık bölümlere geçmek isteyen mezunların önü açıktır; zira bu bölümden dikey geçiş yapılabilecek birçok 4 yıllık bölüm bulunmaktadır. İşte Bilgi Yönetimi DGS bölümleri şunlar:

-Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
-Bilgisayar ve öğretim teknolojileri
-İşletme
-İşletme Bilgi Yönetimi
-İşletme Enformatiği
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik Yönetimi
-Yönetim Bilişim sistemleri


Bilgi Yönetimi Bölümü KPSS Atama Puanları

Bilgi ve Belge Yönetimi KPSS taban puanları 85-99 puan dolaylarındadır. KPSS'den 85-99 arası puan almak için ciddi anlamda çalışmak gerekir. Bilgi ve Belge yönetimi bölümüne dikey geçiş yapanların çok daha düşük puanlarla atanması mümkündür; öyle ki Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları 85 üstü puanlarla atanmıştır.


Bilgi Yönetimi Bölümü Yorumları

Bilgi Yönetimi bölümü nasıl, Bilgi Yönetimi bölümü iyi mi gibi soruların cevaplarını, bu yazıyı okuyan bölüm öğrencilerinin ve mezunlarının cevaplandırmasını rica ediyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz tüm yorum yazanlara.

3 yorum

 1. Adsız
  Peki ne zaman yayınlandı bu
 2. Rumeysa
  Peki ya dersleri?
 3. sumeyye
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.