DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Nelerdir?

Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Ne İş Yapar, Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi İş İmkanları, Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Maaşları

Bilindiği gibi Türkiye'de çayın en yoğun olarak yetiştirildiği ilimiz Rize'dir. Dolayısıyla Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi bölümü de sadece Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde okutulmaktadır. Bu yüzdendir ki bu bölümü daha çok Rizeli üniversite adayları tercih etmektedir.

Üniversite tercihleri yaparken genellikle masa başı ve maaşı yüksek olan işlerle ilgili bölümler tercih edilir; ancak herkesin ilgisi farklı olabilir. Tarımla uğraşmak, hayatımızın vazgeçilmezi olan çayı üretmek, pazarlamak, işlemek isteyenler bu bölümü gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Sizler için bölümün iş olanaklarını, maaşlarını ve size lazım olabilecek diğer bilgileri anlaşılır bir şekilde derledik.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?

Çay bahçesi kurulacak alanları belirleyebilecek, çayı ilgili işletmelerde işleyebilecek, gerekli analizleri yapabilecek ve gerektiğinde çay ve ürünlerini pazara sunabilecek deneyimli elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Puan Türü ve Bölüm İçin Girilmesi Gereken Sınavlar

Bölüme öğrenci alımı TYT puan türü ile yapılmaktadır. TYT puan türünde yeterli puanı alan adaylar bölümü tercih edebilir. Şayet sadece bu bölüm tercih edilecekse girilmesi gereken tek sınav TYT'dir. TYT'ye giren her adayın TYT puanı hesaplanmaktadır.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi İş İmkanları - Çalışma Alanları

Bölüm mezunlarının devlet kurumlarında faaliyet göstermesi her zaman mümkün olmayabilir; ancak özel sektörde de iş bulmak pek zor olmayacaktır. Artık işletmeler eğitimli, deneyimli elemanları tercih etmektedir. Bölüm mezunları aşağıdaki kurum veya işletmelerde iş bulma imkanına sahiptir.

- Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı fabrikaları
- Özel sektöre bağlı çay işletmeleri
- Çay analiz Laboratuvarları
- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ilgili birimleri
- Araştırma Enstitüleri
- Çayın Pazarlaması ile ilgili firmalar


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Maaşları Ne Kadar?

Bir devlet kurumunda görev almış mezunlar 2018 yılında 3000 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektöre atılmış olanlar daha düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Özel sektörde alınan maaş biraz da bilgi ve deneyiminizle ilgilidir.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunların yaptıkları belli başlı işler şunlardır:

- Çaylık alanları belirlerler.
- Çayın işlenmesi safhasında görev alırlar.
- Üretim fabrikalarında veya laboratuvarlarda gerekli analizleri yaparlar.
- Çayın satışını gerçekleştirirler.
- Çay bitkisi ile ilgili zararlılarla mücadele ederler.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi DGS Dikey Geçiş Bölümleri 2018

Bölümü başarı ile bitirmiş her mezun; Bahçe Bitkileri, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme lisans bölümlerinden bir tanesine dikey geçiş yapabilmektedir. Bunun için DGS'ye girilerek yeterli puanın alınması gerekmektedir.


Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumları

Tarıma dayalı işlerden hoşlanan ve aynı zamanda Karadeniz'de yaşamaktan rahatsız olmayacak herkesin bölümü okumasını öneririz. Bize göre bölümün geleceği her zaman var. İnsanlar çaydan vazgeçmedikleri müddetçe bu sektörün iş imkanları kapanmaz. Yine de kendiniz için en iyi kararı kendiniz vereceksiniz. Hepinize başarılar dileriz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.