DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Coğrafi Bilgi Sistemleri Nedir, Coğrafi Bilgi Sistemleri Ne iş yapar, Coğrafi Bilgi Sistemleri iş imkanları, Coğrafi Bilgi Sistemleri maaşları

Coğrafi Bilgi sistemleri denince akla hemen coğrafya geliyor; ancak eğitimleri itibari ile coğrafyadan farklı bir bölümdür. 2 Yıllık Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümünde haritacılık ve bilgisayar programcılığı alanında geniş bir eğitim verilmektedir. Ancak coğrafyadan tamamen de bağımsız değildir. Yeryüzü şekilleri, coğrafi konum, toprak yapısı gibi etmenler bu bölümde de araştırma konusudur. Doğa ile barışık olanlar, iş yaşamında ara ara da olsa sahada yani arazide bulunmak isteyenler için alternatif bir bölüm de Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümüdür.


Sizler için Coğrafi Bilgi Sistemleri ile alakalı tüm bilgileri bir araya getirdik. Bu tanıtım yazımızda aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı bilgileri bulabileceksiniz. Coğrafi Bilgi Sistemleri KPSS taban puanları, iş imkanları, çalışma alanları, dikey geçiş bölümleri ve daha fazlası yazımızda.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Nedir?

Bir bölgenin coğrafi yapısını, sosyal ve tarihi yapısını, etnik özelliklerini vb. inceleyen, bunları gerektiğinde grafiğe dönüştürebilen elemanlar yetiştirmek amacı ile eğitim veren 2 yıllık bir önlisans programıdır.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Hakkında Bilgi

Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü TYT puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. TYT'den en az 150 puan alan bütün üniversite adayları bu bölümü tercihlerinde gösterme hakkına sahiptir; ancak 150 puan alan herkesin yerleşmesi mümkün değildir. Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümüne ayrıca ilgili lise veya alan mezunları için sınavsız geçiş ile de geçilebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Her eğitim-öğretim yılında 30 gün staj görülmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü olan üniversiteler şunlardır:

-Sinop Üniversitesi
-Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
-Süleyman Demirel Üniversitesi
-Akdeniz Üniversitesi
-Selçuk Üniversitesi
-Çukurova Üniversitesi
-İstanbul Üniversitesi


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunları çeşitli devlet kurumları ile özel sektör işletmelerinde iş bulma imkanına sahiptir. diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümden de kamuya memur olarak atanmak için önlisans KPSS'den gerekli puan alınmalıdır.  Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunları aşağıdaki alanlarda hizmet veren tüm kurumlarda çalışabilmektedir:

-Haritacılık
-Zirai Faaliyetler
-Jeolojik uygulamalar
-Hidrolojik uygulamalar
-Ormancılık
-Savunma uygulamaları

Bu bilgiler ışığında Coğrafi Bilgi mezunlarının şu kurum veya kuruluşlarda çalışabileceğini söylemek mümkündür:

-Belediyeler
-Tapu müdürlükleri
-Devlet Su İşleri
-Orman Genel Müdürlüğü vs.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Mezunları Ne İş Yapar?

Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunları çalıştıkları alana göre farklı görevleri yerine getirirler. Ancak durumu somutlaştırmak için şu örneği verelim. Örneğin DSİ yani Devlet su İşlerinde çalışan bir Coğrafi Bilgi Sistemleri Teknikeri, herhangi bir bölgeye yapılacak bir baraj için ön araştırma yapar, gerekirse zemin etüdü yapar, o barajın nerelere su gönderebileceğini, hangi alanlarda sulama amaçlı kullanılacağını belirler ve gerektiğinde bunu grafiklere dökerek ilgililerin hizmetine sunar.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurumlarına atanan Coğrafi Bilgi Sistemleri Teknikeri maaşları 2020 yılı için 2700-3200 lira dolaylarındadır. Özelde faaliyet gösterenler ise asgari ücret veya daha yüksek maaş almaktadır.


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Dikey geçiş konusunda şanslı bir bölüm olan Coğraf Bilgi Sistemleri bölümü 8 tane lisans bölümüne dikey geçiş yapabilmektedir. Coğrafi Bilgi sistemleri bölümü DGS bölümleri şunlardır:

-Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Bölümü
-Harita Mühendisliği Bölümü
-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü
-Jeoloji Mühendisliği Bölümü
-Bilgisayar-Enformatik Bölümü
-Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
-Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü
-Geomatik Mühendisliği Bölümü


Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Yorumları

Bölüm başlı başına tercih edilecek iyi bir bölüm olmasa bile, dikey geçiş yapılacak bölümler konusunda şanslı bir bölümdür. Azmeden öğrenciler DGS'de iyi puanlar alarak öğretmen veya mühendis olma şansını yakalayabilirler. Sizler de bölüm hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.