Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir İş İmkanları Nasıl?

Ekonomi ve finans sektörünü bir araya getiren ve öğrencileri her iki sektöre de hazırlayan Ekonomi ve Finans bölümü iş alanları geniş olan bir lisans bölümü sayılmaktadır. Ekonomi ve Finans bölümünün derslerinin zor olduğundan dem vuranlar olsa da, bölümü bitirmek pek de zor değil. Yeter ki bölümü okuyanlar derslerini biraz önemseyip çalışsınlar.


Devlet üniversitelerinden çok, özel üniversitelerde okutulan Ekonomi ve Finans bölümünü tam burslu olarak güzel üniversitelerde okumanız mümkündür. Şimdi Ekonomi ve Finans Bölümü hakkında verdiğimiz bilgileri ayrıntılı olarak inceleyelim.


Ekonomi ve Finans Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Ekonomi ve Finans bölümü okutulan bölümler aşağıda belirtilmiştir. Bu üniversitelerin birkaçı devlet üniversitesi iken diğerleri paralı yani özel üniversitelerdir. Peki, Ekonomi ve Finans bölümü hangi üniversitelerde var?

-Bahçeşehir Üniversitesi
-Piri Reis Üniversitesi
-Doğuş Üniversitesi
-İstanbul Medipol Üniversitesi
-İstanbul Aydın Üniversitesi
-Doğuş Üniversitesi
-İstanbul Gelişim Üniversitesi
-Nişantaşı Üniversitesi
-Celal Bayar Üniversitesi (Devlet Üniversitesi - Manisa)
-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Devlet üniversitesi)
-Adnan Menderes Üniversitesi (devlet üniversitesi - Aydın)
-Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi


Ekonomi ve Finans Bölümü İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Üniversite adaylarının üniversiteye geçiş aşamasında YGS ve LYS olmak üzere iki genel sınav yapılmaktadır. YGS tek oturumda yapılmaktayken, LYS beş farklı oturumda yapılmaktadır. YGS'ye bütün öğrenciler girmekte iken, LYS sınavları için girme zorunluluğu yoktur; ancak 4 yıllık bölümlerin çoğu LYS ile öğrenci aldığından dolayı sınavlara girmeniz gerekebilir. Ekonomi ve Finans bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarıdır.


Ekonomi ve Finans Bölümü Puan Türü Hangisi?

Ekonomi ve Finans bölümü TM-1 puan türü ile öğrenci alan bir lisans programıdır. Daha çok eşitağırlık yani Türkçe-Matematik alanı çıkışlı öğrencilerin tercih ettiği bölümlerden bir tanesidir. TM-1 puanı için en fazla puan getiren testler Türkçe ve Matematik testleridir.


Ekonomi ve Finans Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ekonomi ve Finans lisans programının geniş bir iş alanı bulunmaktadır. Ekonomi ve Finans bölümünden mezun olan öğrenciler; kamu ve özel sektöre bağlı sanayi kollarında, bankacılık, sigortacılık, borsa ve uluslararası kuruluşlarda üst düzey yöneticilik, danışmanlık ve eğitmenlik yapabilir yahut uzman olarak görev alabilirler.


Ekonomi ve Finans Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Ekonomi ve Finans bölümünü bitiren öğrenciler; Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Rekabet Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Borsa İstanbul, tüm bankaların ve bakanlıkların araştırma birimleri ile sigorta ve araştırma şirketlerinde çalışabilecekleri gibi bunlara ek olarak iktisat ve finans uzmanlarının istihdam edildiği tüm alanlarda da iş bulma olanağına sahiptirler.

Mezunlar ayrıca iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının girdiği bütün sınavlara girme hakkına da sahip olacaktır. Yüksek Lisans veya doktora gibi şartları yerine getiren öğrenciler, bu bölümün okutulduğu üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışma olanağına sahiptir.


Ekonomi ve Finans Bölümü KPSS Atamaları

hemen hemen her sene Ekonomi ve Finans mezunlarına da KPSS alımlarında kontenjan verilmektedir. 2016 yılında yapılan atamalarda yirmiye yakın kadro açılmış ve mezunlar memur ve muhasebeci kadrolarına atanmıştır. Memurluk kadroları 84 puan ile kapatırken, muhasebeci kadrolarına 81 puanla da yerleşilmiştir.


Ekonomi ve Finans Nasıl Bir Bölüm, İyi mi, Tercih Edilir mi?

Bu başlıkta belirtilen soruları bölüm öğrencilerinin veya mezunlarının cevap vermesini ve bildiklerini bizlerle paylaşmasını rica ediyoruz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.