DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

En İyi 2 Yıllık Bölümler

2 yıllık en iyi bölümler, önlisans en iyi bölümleri, önlisans bölümleri

Biliyoruz, Burada Tavsiye Niteliğinde Verdiğimiz Tercih Edilebilecek En İyi 2 Yıllık Bölümler Yoğun Şekilde Eleştiri Alacak Ve Tavsiye Ettiğimiz Bazı Bölümler İçin Atamasının Kolay Olmadığı Gibi Şeyler Söylenecek. Ancak Sevgili Üniversite Adayları, Artık Ülkemizde Herhangi Bir Üniversite Bölümünden Mezun Olup Da Hemen Atanmak, İşe Başlamak Neredeyse İmkansızdır. Git Gide Artan Nüfusumuz, Okuyan Kesimin Artması, Eğitime İnsanlar Tarafından Daha Fazla Önem Verilmesi, Rakipleri De Günbegün Artırmıştır.

Eskiden Köy Çocukları Veya Kız Çocukları Okutulmaz, Belli Bir Yaşa Gelince Evlendirilirdi. Zorunlu Eğitimin Kapsamı Genişletilince Ve Modern Dünyanın Etkileri Bizim İnsanımızı Da Etkileyince Okuyan Kesimin Oranı Bir Anda Arttı. Dolayısıyla Üniversite Sınavlarına Giren Kişi Sayısı Da Büyük Bir Artış Gösterdi. Hal Böyleyken Birçok Üniversitede Farklı Bölümler Açıldı, Bu Bölümlerden Birçoğu Gerçekten De Ataması Kolay Olan Tercih Edilebilecek Bölümlerdi. Bunu Fark Eden Üniversite Adayları Bu Bölümlere Yüklendi. Her Sene Artan Mezun Sayısı, Artmayan İş İstihdamına Yenik Düştü Ve İşsiz İnsan Sayısı Çoğaldı. Demem Odur Ki Artık Hiçbir Bölüm Mezunu Elini Kolunu Sallaya Sallaya Meslek Sahibi Olamıyor. Her Mezun Belli Bir Çaba Ve Emeğin Neticesinde KPSS'den Yüksek Puan Alarak Ancak İş Sahibi Olabiliyor.

Neyse, Her Şeyi Bir Kenara Bırakalım, Günümüz Şartlarında Tercih Edilebilecek Mantıklı Bölümlerden Bahsedelimİstisnalar Olmak Kaydıyla, Sıralayacağımız Bu Bölümler Hem Ataması Kolay Olan 2 Yıllık Bölümlerdir Hem De Maaş Veya Diğer Adıyla Kazancı Yüksek Olan 2 Yıllık Bölümlerdir. Araştırdık, Soruşturduk, Karşılaştırdık En İyi İki Yıllık Bölümlerin Şunlar Olduğuna Kanaat Getirdik. Sizler De Kendinizce Ataması Kolay Olarak Gördüğünüz Bölümleri Yorum Aracılığı İle Bizlerle Paylaşabilir, Yazımıza Katkıda Bulunabilirsiniz.

Tercih Edilebilecek En İyi Yıllık Bölümler 

Burada Verdiğimiz İki Yıllık Bölümler İçin Herhangi Bir Sıralama Söz Konusu Değildir. Yani İlk Sırada Verdiğimiz Bölüm, 10. Sıradaki Bölümden Daha İyidir Diye Bir Kural Yok. İşte Ataması Kolay, Tercih Edilmesi Mantıklı Ve Geleceği Parlak Olan O Ön Lisans Bölümleri...


1- İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜ

Her Zaman Dile Getiriyoruz Ve Öyle Görülüyor Ki Bundan Sonra Da Dile Getirmeye Devam Edeceğiz. KPSS Ataması Bakımından Veya Diğer Deyişle Kolay İş Bulması Açısından En Şanslı Veya En İyi Bölümler Her Zaman Sağlık Bölümleridir. Elbetteki Bazı İstisna Bölümler Mevcut. Ancak Neredeyse Tüm Sağlık Bölümleri, Atama Konusunda Çok Şanslı. 

Yapılan Ön Lisans KPSS Atamalarında Da En Şanslı Bölümlerden Birisi İlk Ve Acil Yardım Bölümüydü; Zira Mezunlar 86-87 Gibi Düşük Puanlarla Çeşitli Yerlere Sağlık Teknikeri Olarak Atandılar. En Yüksek 96 Puanla Atanan İlk Ve Acil Yardım Mezunu Bile Oldu. Uzatmamak Gerekirse, Bu Yazıyı Oluştururken Sıralama Dikkate Alınmamıştır Dedik; Ama Tesadüfen De Olsa En En 2 Yıllık Bölümün İlk Ve Acil Yardım Bölümü Olduğunu Söylesem Abartmış Olmam. Hem Atanan Kişi Sayısı Hem De Puanların 86'lara Kadar İnmesi, Bunu Söylememin Sebebidir.2- DİYALİZ BÖLÜMÜ

Diğer Birçok 2 Yıllık Sağlık Bölümü Gibi Diyaliz Bölümü De TYT Puan Türü İle Alım Yapıyor. KPSS Puanları 2019 Yılına Göre 85 Puan Seviyesinde. Sizler De Takdir Edersiniz Ki 80'li Puanlar, Diğer Bölümlerin Puanı İle Kıyaslandığında, Yüksek Sayılacak Puanlar Değildir. Bu Gibi Sağlık Bölümlerinde Devlette Çalışma Gibi Bir Zorunluluğunuz Yoktur. Diyaliz Merkezleri Ve Diğer Özel Hastaneler De Çalışılabilecek Diğer Seçenekler Arasındadır.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

3- AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü TYT Puan Türü İle Alım Yapıyor Ve Birçok Devlet Üniversitesi İle Yine Birçok Özel Üniversitede Bu Bölüm Okutuluyor. Son Yapılan KPSS 2019Atamalarına Bakılırsa Bu Bölümden Mezun Olanların En Düşük 83'lü Puanlarla En Yüksek 91 Puanla Atanabildiği Görülüyor. Ancak KPSS Atama Puanlarının Düşük Olması, Üniversite Yerleştirme Puanlarının Da Yüksek Olmasına Sebebiyet Veriyor. Yani Bu Bölümü Düşünüyorsanız YGS'de İyi Bir Sonuç Elde Etmelisiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

4- AMELİYATHANE HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

Yine Düşük KPSS Puanlı Bölümlerden Bir Tanesi De Ameliyathane Hizmetleri Bölümüdür. Bu Bölümün Mezunları, Ameliyathane Birimleri Bulunan Her Türlü Hastanede Görev Alabilmektedir. KPSS 2019 Ataması Verilerine Göre PuanlarEn Düşük 85 En Yüksek 93 Puanlarda Seyretmektedir. Devlet Hastaneleri Ve Üniversite Hastanelerinin Yanı Sıra, Özel Hastanelerde De Görev Alınabilmektedir.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

5- SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜ

Şayet KPSS Atamalarını Kontrol Ettiyseniz ''ARFF Memuru'' Diye Bir Kadro İle Karşılaşmış Ve KPSS Atama Puanlarının Da Düşük Olduğunu Görmüşsünüzdür. İşte ARFF Memuru Kadrolarına Atanan Bölümlerden Bir Tanesi De Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik Bölümüdür. Bölüme TYT Puanı İle Yerleşilmektedir. On On Beş Kadar Üniversitede Bu Bölüm Okutulmaktadır. KPSS 2020 Taban Puanları 85 Dolaylarındadır.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

6- ADALET BÖLÜMÜ

Evet, Yanlış Duymadınız. Ataması Öyle Tereyağından Kıl Çekermiş Gibi Yapılmıyor Elbet; Ancak Mesleki Anlamda Ve Dikey Geçiş Hakkının Hukuk Fakültesine Olması Bakımından En İyi 2 Yıllık Bölümlerden Birisi Olarak Anılmaktadır. Adalet Mezunları Birçok Kamu Kurumunda Çeşitli Görevlere Gelebilmektedir. Ancak Bana Sorarsanız En Cezbedici Yanı, Bu Bölüm Mezunlarının DGS'ye Girerek Hukuk Fakültesine Geçebilme Olanağıdır

Sizler De Kabul Edersiniz Ki Hukuk Fakültesi Birçok Lise Mezununun Hayallerini Süsleyen Bölümlerin Başında Gelmektedir. Bu Fırsatı Başta Kaybeden Adaylar, Adalet Bölümünü Okuyarak İkinci Defa Hukuk Fakültesi Hayalini Kurabilirler. Bu Hayali Kuranların Ve Emek Verdiği İçin Hak Edenlerin Hayalinin Gerçekleşmesi Dileğiyle. Bu Arada Şunu Hatırlatmakta Fayda Var, Son Atamalarda Adalet Bölümü Puanları Biraz Yüksekti.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

7- ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ

Birçok Farklı Kaynakta En İyi 2 Yıllık Bölümler Arasında Çocuk Gelişimi Bölümü De Yer Almaktadır. Doğrusu Devlet Kadrolarına Atanma İmkanları Açısından Bu Bölümü Yazıp Yazmama Konusunda Bir Kararsızlık Yaşadık; Ancak Bölüm Mezunları Kreşlerde Ve Özel Ana Okullarında Çalışma İmkanı Bulabildiği İçin Bölümü Eklemenin Doğru Olacağını Düşündük. Devlet Kadrolarına Atanmak İçin 83 Üzeri Puan Almalısınız; Fakat Dediğimiz Gibi Bir Kreşte Veya Özel Ana Okulunda Rahatlıkla İş Bulabilirsiniz. Yahut Özel Çocuk Bakıcılığı Yapabilirsiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

8- BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE ANİMASYON

Yine Devlete Atanmanın Zor Olduğu Ancak Özel Sektörde Veya Şahsi Olarak İş Görecek Ender Bölümlerden Bir Tanesi Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animasyon Bölümüdür. Bu Bölümü Layıkıyla Bitirenler, Reklam Şirketlerinde Çalışabilecekleri Gibi Akıllı Cihazlar İçin Oyun Tasarımı Geliştirebilir Ve Bu İşten Yüksek Kazançlar Elde Edebilirler.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

9- DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ

Devlete Atanma İmkanınız Neredeyse Yok Gibi. Ancak Kafası Ticarete Basanlar, Aktif Olanlar, Belli Bir Sermaye Sahibi Olanlar Ve Seyahat Etmekten Hoşlananların Tercih Edebileceği En Güzel İki Yıllık Bölümlerden Bir Tanesidir. Tekrar Söylüyoruz, Sıradan İnsanlar Bu Bölümü Tercih Etmesin. Gerçekten Girişimci Biriyseniz Ve Arkanızda Da Ağa Babanız Varsa, Düşünmeden Tercih Edebilirsiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

10- FİZYOTERAPİ BÖLÜMÜ

Daha Çok Eski Değil, Birkaç Sene Öncesinin En Popüler 2 Yıllık Bölümlerinden Bir Tanesiydi. Aynı Zamanda Kolay Atanılan İki Yıllık Bölümler Arasındaydı Da. Ancak Gereğinden Fazla Yüklenme, Bölüm Mezunlarının Çoğunun İşsiz Kalmasına Veya Özel Sektöre Yönlenmesine Sebep Oldu. Yine De Tercih Edilebilecek Mantıklı Bölümler Arasında Olduğunu Söylemek Yanlış Olmaz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

11- TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK

Bir Okuyucumuzun Tavsiyesiyle Araştırdığımız Ve Gerçekten De En İyi İki Yıllık Bölümler Kategorisine Alınmayı Hak Eden Bir Bölüm Olduğunu Düşündüğümüz Tıbbi Dökümantasyon Ve Sekreterlik Bölümü De İş İmkanı Geniş Olan Ve Kolay Atanılan Bir Sağlık Bölümü. KPSS 2020 Atama Puanları En Düşük 84 En Yüksek 97 Civarında Seyrediyor. Her Atamada Genellikle 200-400 Kontenjan Veriliyor.

Bölümün Ayrıntıları Burada... 

12- ARICILIK BÖLÜMÜ

Bölüm Sizi Şaşırtmasın, İtiraf Ediyorum, Bu Bölümün Devlete Anma Şansı Sıfır. Ancak Neden Olmasın? Şayet Arıcılık Faaliyetlerinin Yapılabileceği Bir Bölgede Yaşıyorsanız, Doğayı Da Seviyorsanız Bu Bölümü Tercih Ederek Arıcılık İle İlgili Profesyonelleşebilir Ve Kendi İşinizin Patronu Olabilirsiniz. Ben Her Zaman Söylüyorum, Meslek Sahibi Olmak İlle De Devlete Kapak Atmak, Memur Olmak Değildir. Kişi Her Şekilde Çevirebilmeli İşi. Sizinle Beraber Olursa Dişi, Takarsınız Altın Dişi. Saçmaladığımı Düşünmeyin Sakın, Vallahi De Billahi De Arıcılık İle Uğraşmak, Öğrenci Veya Hasta İle Uğraşmaktan Bin Kat Daha Güzel Ve Huzurludur. Bana Katılanlar Yorumda Belirtsin Lütfen. Yalnız Olmadığımı Görmek İstiyorum :-)

Bölümün Ayrıntıları Burada...

13- Elektronörofizyoloji
14-  Tapu Ve Kadastro
15- İş Ve Uğraşı Terapisi

LİSTENİN DEVAMI

Listenin Devamını Siz Güzel Ve Değerli Okuyucularıma Bırakıyorum. Lütfen Sizler De Oradan Buradan Duyduğunuz, Okuduğunuz Veya Bizzat Yaşadığınız En İyi 2 Yıllık Bölümleri Bizimle Paylaşın. Teşekkürlerimi Sunuyor, Sözü Sizlere Bırakıyorum.

55 yorum

 1. Adsız
  Yazdığınız coğu atama puanı gecerli degil. Araştırmanın cok yeni olduğunu düsünmüyorum. Artik 60 7p puanla atanan bölüm kalmadı
  • Yönetici
   Bu yorum yazar tarafından silindi.
 2. Aysl
  Kesinle katılıyorum
 3. Unknown
  Odyometriyi iyi diye biliyormm haksız mıyım?
 4. Adsız
  bilgiler yanıltıcı ve eski lütfen dikkat edin arkadaşlar 70 ile atanan memuriyet kalmadı çok nadir.güncelle arkadaşım bilgileri
  • Yönetici
   Bu yorum yazar tarafından silindi.
 5. Adsız
  Hocam bu en iyi iki yıllık bölümleri kazanmak için ne kadar çalışmalıyız acaba? Bunlar yerine çok da iyi olmayan 4 yıllık bölümleri tercih etmek mantıklı olur mu?
  • Unknown
   En iyi 2 yillik polimer su alti kaynakcilik polimeri 4 cevir devlet ozelde is hazir
  • Unknown
   O nasil oluyo
 6. anonim
  Toplam kac netimizin olmasi gerekiyor .
 7. Adsız
  att ,paramedik, ilk ve acil yardım atamaları artık yokmuş adamlar 85 ile atanamıyor fakat burda en iyi bölüm olarak söylenmiş üniversitede paramedik istiyordum ve gerçekten şuan ne yapcağımı hiç bilmiyorum :(
  • Unknown
   Polimer muhendisligi super endustruyel kalipcilik super su alti kaynakcilik is hazir
  • Adsız
   atama yok özelde de sıkıntı insanları kandırma
 8. Adsız
  paramediklerin önünü açın bunca insan hayat kurtarmak için bu bölümü seçiyor ve siz atamıyorsunuz
 9. Unknown
  beyler att mezunuyum ilk ve acil yardım okuyacağım. imkanı olan seçmesin . ben sağlık okuduğum ve puanım yetmediği için mecbur seçeceğim. fakat atama sıkıntısı var ve özellerde asgari ücrete zor çalışıyorsunuz
 10. Adsız
  Akli olan cocuk gelisimi okumasin ben mezunumm ve diplomam nerde onu bile bilmiyorum desem yeridir.yilda bir arayip bulup tozunu aliyorum
 11. Adsız
  Bu iki yıllık bölümlerden herhangi birini okuduktan sonra atamak için dört yıla tamamlamak zorunlu mu??
  • Adsız
   Hayır önlisans kpss'ye girersiniz
  • Unknown
   Hayir
 12. Unknown
  Bankacılık ve sigortacilik da bu kategoriye girebilir mi
  • Adsız
   2017 yılı Bankacılık ve Sigortacılık mezunuyum sakın yazmayın derim alsa iş yok sektör kilit durumda kesinlikle alım yok, kısacası Bankacılık pişmanlık ve zaman kaybıdır. Ben bu yüzden bu yıl tekrar tercih yapıyorum siz düşünün..
 13. Adsız
  Tıbbi sekreterlik In ataması oluyor mu gerçekten edebiyat mı tıbbi sekreterlik mi sizce
  • Unknown
   Varsa. ayin omuyor :))yoksa dayin 98 puan ile oluyor:)
 14. Unknown
  Bize 2017 atama puanları lazım ya ona göre bilgi verin
  • Unknown
   Endusuk atama 83 puan bu bazi bolumler 90 . 95 puana cikiyor
 15. Unknown
  YAHU HOCAM SINDERELLA UYKUSUNDAN UYAN 60VEYA 70 HADI 80 PUAN ATAMASIMI KALDI HOCAAAA BU TAVSIYE ETTIGIN MESLEKLER HEP DEVLET KAPISI BIR HOCA OLARAK COK DEMODE YORUM YAPMISIN HOCA MESLEKTE KAYNAKCI. ENDUSTRUYEL KALIP. POLOMER.SU ALTI KAYANAKCILIGI.ELEKTRONIK HABERLESME.ELEKTRONIK TASIYICILAR.METALURUJI.MOBİL.PERFUZYON.UCAK TEKNOLOJI BU BOLUMLERI YAZSANA MILETI NE BOS BELES SEYLERE YONLENDIRIYORSUN HOCAAA
 16. Unknown
  Merhaba hocam bana paremedi geliyordu ancak özel koşullardan dolayı tercih edemiyorum sizin önerceğiniz iki yıllık sağlık bölümü var mı atamasi iyi ola
 17. Unknown
  ben de att yi 1 siraya yazicaktim ama yas kurtarmiyor dogrumu
 18. Adsız
  HHOcam sizce 2 yıllık olarak halkla ilişkiler mi? yoksa çevre koruma teknolojisi mi? cevap verirseniz çok sevinirim ikisi arasında kaldım.
 19. Adsız
  Çok güzel emek vermiş hazırlamışsınız diğer paylaşımlarınızda da aynı keza öyle çok teşekkür ediyorum benim işime kat kat yaradı.
 20. Unknown
  Makina bolumu nasıl arkadaşlar fikri olaa soylesin
 21. Unknown
  BilgiBilgi programcılığı hakkında bligsis olan varmı ataması felan
 22. Unknown
  Perfuzyon teknikeri nasil bi bolüm sizce önü acikmi yoksa
 23. Özgür akkaya
  Bana bitane iki yıllık bölüm önerin sözel olsun..
 24. Adsız
  Bilgisayar Programcılığı okuyorum o kıytırık özel hastane sağlıkçılarından 3 kaat daha fazla maaş alan var.
  • Unknown
   Atamadi varmi hangi kurumlara ataniyor tavsiye edermisiniz
 25. Adsız
  Halkla ilişkiler ve tanitim bölümünü okuyorum önü acikmi nasıl bir bölüm biraz bilgilendiriseniz sevinirim
 26. Unknown
  Yaslı bakımı okuyorum iş olanaklarını ve kpss puanını cok merak ediyorum fakat yeterince bilgi bulamıyorum.
  • Unknown
   Ben okudum bu sene içinde olan atamayla 5 kişi almışlardı ve yanlış hatırlamıyorsam 87 gibi bi puandı iş olanakları huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ve bazı hastaneler ki hastaneler pek almıyo bildiğim kadarıyla 1 kişi falan
  • Unknown
   Dgs ile hemşirelik geçişi var onu yapabilirsin en büyük avantajı bu bence bölüm kolay ve okurken dgs ye hazırlanabilirsin.
 27. Adsız
  Cok iyi matematik istiyomu bilgisayar programciligi
 28. Unknown
  Acil bana bolum onerin ne yapicagimi bilmiyom 😩😰😢
 29. Unknown
  Sinirlerim bozuldu ya her site farklı yorum yapmış biz ne yapalım ya Offffff
 30. Adsız
  bu bölümler güncel mi? 2019 tercihleri için
 31. Unknown
  İş sağlığı ve güvenliği atama durumu nasıl?
 32. Unknown
  Arkadaşlar bende 2 yıllık çağrı merkezi hizmetlerini okuyacam bu sene bu bölüm hakkında düşünceleriniz nelerdir acaba
 33. Adsız
  Diyaliz okumayın aç kalırsınız
  • Unknown
   Patoloji de aynı sekilde
 34. Unknown
  Biz ne yapalım en iyisi ölelim
 35. Adsız
  Tıbbi sekreterlik mi eczane hizmetleri mi? Biri cvp versin lütfen
  • öğrenci
   eczane hizmetleri
 36. Unknown
  Çoğu yanlış inanmayın
 37. Unknown
  Tıbbi sekreterlerlik için yas siniri varmı alım için
 38. Unknown
  Hım
 39. Adsız
  Tayyip erdoğqn
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.