En İyi 2 Yıllık Bölümler

Biliyoruz, burada tavsiye niteliğinde verdiğimiz tercih edilebilecek en iyi 2 yıllık bölümler yoğun şekilde eleştiri alacak ve tavsiye ettiğimiz bazı bölümler için atamasının kolay olmadığı gibi şeyler söylenecek. Ancak sevgili üniversite adayları, artık ülkemizde herhangi bir üniversite bölümünden mezun olup da hemen atanmak, işe başlamak neredeyse imkansızdır. Git gide artan nüfusumuz, okuyan kesimin artması, eğitime insanlar tarafından daha fazla önem verilmesi, rakipleri de günbegün artırmıştır.

Eskiden köy çocukları veya kız çocukları okutulmaz, belli bir yaşa gelince evlendirilirdi. Zorunlu eğitimin kapsamı genişletilince ve modern dünyanın etkileri bizim insanımızı da etkileyince okuyan kesimin oranı bir anda arttı. Dolayısıyla üniversite sınavlarına giren kişi sayısı da büyük bir artış gösterdi. Hal böyleyken birçok üniversitede farklı bölümler açıldı, bu bölümlerden birçoğu gerçekten de ataması kolay olan tercih edilebilecek bölümlerdi. Bunu fark eden üniversite adayları bu bölümlere yüklendi. Her sene artan mezun sayısı, artmayan iş istihdamına yenik düştü ve işsiz insan sayısı çoğaldı. Demem odur ki artık hiçbir bölüm mezunu elini kolunu sallaya sallaya meslek sahibi olamıyor. Her mezun belli bir çaba ve emeğin neticesinde KPSS'den yüksek puan alarak ancak iş sahibi olabiliyor.

Neyse, her şeyi bir kenara bırakalım, günümüz şartlarında tercih edilebilecek mantıklı bölümlerden bahsedelim. İstisnalar olmak kaydıyla, sıralayacağımız bu bölümler hem ataması kolay olan 2 yıllık bölümlerdir hem de maaş veya diğer adıyla kazancı yüksek olan 2 yıllık bölümlerdir. Araştırdık, soruşturduk, karşılaştırdık en iyi iki yıllık bölümlerin şunlar olduğuna kanaat getirdik. Sizler de kendinizce ataması kolay olarak gördüğünüz bölümleri yorum aracılığı ile bizlerle paylaşabilir, yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.


                     Tercih Edilebilecek En İyi 2 Yıllık Bölümler 2018

Burada verdiğimiz iki yıllık bölümler için herhangi bir sıralama söz konusu değildir. Yani ilk sırada verdiğimiz bölüm, 10. sıradaki bölümden daha iyidir diye bir kural yok. İşte ataması kolay, tercih edilmesi mantıklı ve geleceği parlak olan o ön lisans bölümleri...


1- İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜ

Her zaman dile getiriyoruz ve öyle görülüyor ki bundan sonra da dile getirmeye devam edeceğiz. KPSS ataması bakımından veya diğer deyişle kolay iş bulması açısından en şanslı veya en iyi bölümler her zaman sağlık bölümleridir. Elbetteki bazı istisna bölümler mevcut. Ancak neredeyse tüm sağlık bölümleri, atama konusunda çok şanslı. 

2017'de yapılan Ön lisans KPSS atamalarında da en şanslı bölümlerden birisi İlk ve Acil Yardım bölümüydü; zira mezunlar 70-71 gibi düşük puanlarla çeşitli yerlere sağlık teknikeri olarak atandılar. Hatta 69 puanla atanan İlk ve Acil Yardım mezunu bile oldu. Uzatmamak gerekirse, bu yazıyı oluştururken sıralama dikkate alınmamıştır dedik; ama tesadüfen de olsa en en 2 yıllık bölümün İlk ve Acil Yardım bölümü olduğunu söylesem abartmış olmam. Hem atanan kişi sayısı hem de puanların 69'lara kadar inmesi, bunu söylememin sebebidir.

Bölümün Ayrıntıları Burada...


2- DİYALİZ BÖLÜMÜ

Diğer birçok 2 yıllık sağlık bölümü gibi Diyaliz bölümü de TYT puan türü ile alım yapıyor. KPSS puanları 2016 yılına göre 75 puan seviyesinde. Sizler de takdir edersiniz ki 70'li puanlar, diğer bölümlerin puanı ile kıyaslandığında, yüksek sayılacak puanlar değildir. Bu gibi sağlık bölümlerinde devlette çalışma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. diyaliz merkezleri ve diğer özel hastaneler de çalışılabilecek diğer seçenekler arasındadır.


Bölümün Ayrıntıları Burada...

3- AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü TYT puan türü ile alım yapıyor ve birçok devlet üniversitesi ile yine birçok özel üniversitede bu bölüm okutuluyor. Son yapılan KPSS atamalarına bakılırsa bu bölümden mezun olanların 70'li puanlarla atanabildiği görülüyor. Ancak KPSS atama puanlarının düşük olması, üniversite yerleştirme puanlarının da yüksek olmasına sebebiyet veriyor. Yani bu bölümü düşünüyorsanız YGS'de iyi bir sonuç elde etmelisiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

4- AMELİYATHANE HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

Yine düşük KPSS puanlı bölümlerden bir tanesi de Ameliyathane Hizmetleri bölümüdür. Bu bölümün mezunları, ameliyathane birimleri bulunan her türlü hastanede görev alabilmektedir. KPSS ataması verilerine göre puanlar 73 dolaylarında seyretmektedir. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinin yanı sıra, özel hastanelerde de görev alınabilmektedir.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

5- SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜ

Şayet KPSS atamalarını kontrol ettiyseniz ''ARFF Memuru'' diye bir kadro ile karşılaşmış ve KPSS atama puanlarının da düşük olduğunu görmüşsünüzdür. İşte ARFF memuru kadrolarına atanan bölümlerden bir tanesi de Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümüdür. Bölüme TYT puanı ile yerleşilmektedir. On on beş kadar üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. KPSS taban puanları 72-75 dolaylarındadır.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

6- ADALET BÖLÜMÜ

Evet, yanlış duymadınız. Ataması öyle tereyağından kıl çekermiş gibi yapılmıyor elbet; ancak mesleki anlamda ve dikey geçiş hakkının Hukuk Fakültesine olması bakımından en iyi 2 yıllık bölümlerden birisi olarak anılmaktadır. Adalet mezunları birçok kamu kurumunda çeşitli görevlere gelebilmektedir. Ancak bana sorarsanız en cezbedici yanı, bu bölüm mezunlarının DGS'ye girerek Hukuk Fakültesine geçebilme olanağıdır. 

Sizler de kabul edersiniz ki Hukuk Fakültesi birçok lise mezununun hayallerini süsleyen bölümlerin başında gelmektedir. Bu fırsatı başta kaybeden adaylar, Adalet bölümünü okuyarak ikinci defa Hukuk Fakültesi hayalini kurabilirler. Bu hayali kuranların ve emek verdiği için hak edenlerin hayalinin gerçekleşmesi dileğiyle. Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var, son atamalarda Adalet bölümü puanları biraz yüksekti.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

7- ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ

Birçok farklı kaynakta en iyi 2 yıllık bölümler arasında Çocuk Gelişimi bölümü de yer almaktadır. Doğrusu devlet kadrolarına atanma imkanları açısından bu bölümü yazıp yazmama konusunda bir kararsızlık yaşadık; ancak bölüm mezunları kreşlerde ve özel ana okullarında çalışma imkanı bulabildiği için bölümü eklemenin doğru olacağını düşündük. Devlet kadrolarına atanmak için 80 üzeri puan almalısınız; fakat dediğimiz gibi bir kreşte veya özel ana okulunda rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Yahut özel çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

8- BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE ANİMASYON

Yine devlete atanmanın zor olduğu ancak özel sektörde veya şahsi olarak iş görecek ender bölümlerden bir tanesi Bilgisayar Destekli Tasarım ve animasyon bölümüdür. Bu bölümü layıkıyla bitirenler, reklam şirketlerinde çalışabilecekleri gibi akıllı cihazlar için oyun tasarımı geliştirebilir ve bu işten yüksek kazançlar elde edebilirler.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

9- DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ

Devlete atanma imkanınız neredeyse yok gibi. ancak kafası ticarete basanlar, aktif olanlar, belli bir sermaye sahibi olanlar ve seyahat etmekten hoşlananların tercih edebileceği en güzel iki yıllık bölümlerden bir tanesidir. Tekrar söylüyoruz, sıradan insanlar bu bölümü tercih etmesin. Gerçekten girişimci biriyseniz ve arkanızda da ağa babanız varsa, düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

10- FİZYOTERAPİ BÖLÜMÜ

Daha çok eski değil, birkaç sene öncesinin en popüler 2 yıllık bölümlerinden bir tanesiydi. Aynı zamanda kolay atanılan iki yıllık bölümler arasındaydı da. Ancak gereğinden fazla yüklenme, bölüm mezunlarının çoğunun işsiz kalmasına veya özel sektöre yönlenmesine sebep oldu. Yine de tercih edilebilecek mantıklı bölümler arasında olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bölümün Ayrıntıları Burada...

11- TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK

Bir okuyucumuzun tavsiyesiyle araştırdığımız ve gerçekten de en iyi iki yıllık bölümler kategorisine alınmayı hak eden bir bölüm olduğunu düşündüğümüz Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü de iş imkanı geniş olan ve kolay atanılan bir sağlık bölümü. KPSS atama puanları 60-70 civarında seyrediyor. Her atamada genellikle 400-500 kontenjan veriliyor.

Bölümün Ayrıntıları Burada... (Henüz Eklenmedi)

12- ARICILIK BÖLÜMÜ

Bölüm sizi şaşırtmasın, itiraf ediyorum, bu bölümün devlete anma şansı sıfır. Ancak neden olmasın? Şayet arıcılık faaliyetlerinin yapılabileceği bir bölgede yaşıyorsanız, doğayı da seviyorsanız bu bölümü tercih ederek Arıcılık ile ilgili profesyonelleşebilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Ben her zaman söylüyorum, meslek sahibi olmak ille de devlete kapak atmak, memur olmak değildir. Kişi her şekilde çevirebilmeli işi. sizinle beraber olursa dişi, takarsınız altın dişi. Saçmaladığımı düşünmeyin sakın, vallahi de billahi de arıcılık ile uğraşmak, öğrenci veya hasta ile uğraşmaktan bin kat daha güzel ve huzurludur. Bana katılanlar yorumda belirtsin lütfen. Yalnız olmadığımı görmek istiyorum :-)

Bölümün Ayrıntıları Burada...

13- Elektronörofizyoloji

14-  Tapu ve Kadastro
15- İş ve Uğraşı Terapisi

LİSTENİN DEVAMI

Listenin devamını siz güzel ve değerli okuyucularıma bırakıyorum. Lütfen sizler de oradan buradan duyduğunuz, okuduğunuz veya bizzat yaşadığınız en iyi 2 yıllık bölümleri bizimle paylaşın. Teşekkürlerimi sunuyor, sözü sizlere bırakıyorum.

40 yorum

Yazdığınız coğu atama puanı gecerli degil. Araştırmanın cok yeni olduğunu düsünmüyorum. Artik 60 7p puanla atanan bölüm kalmadı

Kesinle katılıyorum

Odyometriyi iyi diye biliyormm haksız mıyım?

Verdiğim puanlar 2016-2017 yıllarında oluşan taban puanlar. Elbette ki atamadan atamaya puanlar değişebiliyor. Ancak özellikle 2017 ve sonrasında ekonomik durumumuz bahane edilerek ya hiç atama yapılmadı ya da yapıldığında çok az kontenjan verildiği için puanlar yükseldi. Atama sayıları normal tutulduğu takdirde bu bölümler yine bu düşük puanları görecektir.

bilgiler yanıltıcı ve eski lütfen dikkat edin arkadaşlar 70 ile atanan memuriyet kalmadı çok nadir.güncelle arkadaşım bilgileri

Verilen KPSS taban puanlarının 2016 ve 2017'nin bazı atamalarında oluştuğunu ifade etmiştim zaten. Lütfen varsa, siz puanların güncel halini bize bildirin biz de güncelleyelim. Her sene birden fazla atama yapılıyor. Her atamada oluşan minimum puanlar da birbirinden farklı oluyor. Bu nedenle bölüm tercihi yapacak olanlar, güncel KPSS puanlarını da muhakkak incelemeli.

Hocam bu en iyi iki yıllık bölümleri kazanmak için ne kadar çalışmalıyız acaba? Bunlar yerine çok da iyi olmayan 4 yıllık bölümleri tercih etmek mantıklı olur mu?

Toplam kac netimizin olmasi gerekiyor .

att ,paramedik, ilk ve acil yardım atamaları artık yokmuş adamlar 85 ile atanamıyor fakat burda en iyi bölüm olarak söylenmiş üniversitede paramedik istiyordum ve gerçekten şuan ne yapcağımı hiç bilmiyorum :(

paramediklerin önünü açın bunca insan hayat kurtarmak için bu bölümü seçiyor ve siz atamıyorsunuz

beyler att mezunuyum ilk ve acil yardım okuyacağım. imkanı olan seçmesin . ben sağlık okuduğum ve puanım yetmediği için mecbur seçeceğim. fakat atama sıkıntısı var ve özellerde asgari ücrete zor çalışıyorsunuz

Akli olan cocuk gelisimi okumasin ben mezunumm ve diplomam nerde onu bile bilmiyorum desem yeridir.yilda bir arayip bulup tozunu aliyorum

Bu iki yıllık bölümlerden herhangi birini okuduktan sonra atamak için dört yıla tamamlamak zorunlu mu??

Bankacılık ve sigortacilik da bu kategoriye girebilir mi

Tıbbi sekreterlik In ataması oluyor mu gerçekten edebiyat mı tıbbi sekreterlik mi sizce

Hayır önlisans kpss'ye girersiniz

2017 yılı Bankacılık ve Sigortacılık mezunuyum sakın yazmayın derim alsa iş yok sektör kilit durumda kesinlikle alım yok, kısacası Bankacılık pişmanlık ve zaman kaybıdır. Ben bu yüzden bu yıl tekrar tercih yapıyorum siz düşünün..

Bize 2017 atama puanları lazım ya ona göre bilgi verin

YAHU HOCAM SINDERELLA UYKUSUNDAN UYAN 60VEYA 70 HADI 80 PUAN ATAMASIMI KALDI HOCAAAA BU TAVSIYE ETTIGIN MESLEKLER HEP DEVLET KAPISI BIR HOCA OLARAK COK DEMODE YORUM YAPMISIN HOCA MESLEKTE KAYNAKCI. ENDUSTRUYEL KALIP. POLOMER.SU ALTI KAYANAKCILIGI.ELEKTRONIK HABERLESME.ELEKTRONIK TASIYICILAR.METALURUJI.MOBİL.PERFUZYON.UCAK TEKNOLOJI BU BOLUMLERI YAZSANA MILETI NE BOS BELES SEYLERE YONLENDIRIYORSUN HOCAAA

Endusuk atama 83 puan bu bazi bolumler 90 . 95 puana cikiyor

Polimer muhendisligi super endustruyel kalipcilik super su alti kaynakcilik is hazir

Varsa. ayin omuyor :))yoksa dayin 98 puan ile oluyor:)

En iyi 2 yillik polimer su alti kaynakcilik polimeri 4 cevir devlet ozelde is hazir

Merhaba hocam bana paremedi geliyordu ancak özel koşullardan dolayı tercih edemiyorum sizin önerceğiniz iki yıllık sağlık bölümü var mı atamasi iyi ola

ben de att yi 1 siraya yazicaktim ama yas kurtarmiyor dogrumu

HHOcam sizce 2 yıllık olarak halkla ilişkiler mi? yoksa çevre koruma teknolojisi mi? cevap verirseniz çok sevinirim ikisi arasında kaldım.

Çok güzel emek vermiş hazırlamışsınız diğer paylaşımlarınızda da aynı keza öyle çok teşekkür ediyorum benim işime kat kat yaradı.

Makina bolumu nasıl arkadaşlar fikri olaa soylesin

BilgiBilgi programcılığı hakkında bligsis olan varmı ataması felan

Perfuzyon teknikeri nasil bi bolüm sizce önü acikmi yoksa

Bana bitane iki yıllık bölüm önerin sözel olsun..

Bilgisayar Programcılığı okuyorum o kıytırık özel hastane sağlıkçılarından 3 kaat daha fazla maaş alan var.

Halkla ilişkiler ve tanitim bölümünü okuyorum önü acikmi nasıl bir bölüm biraz bilgilendiriseniz sevinirim

Yaslı bakımı okuyorum iş olanaklarını ve kpss puanını cok merak ediyorum fakat yeterince bilgi bulamıyorum.

Cok iyi matematik istiyomu bilgisayar programciligi

Acil bana bolum onerin ne yapicagimi bilmiyom 😩😰😢

Sinirlerim bozuldu ya her site farklı yorum yapmış biz ne yapalım ya Offffff

bu bölümler güncel mi? 2019 tercihleri için

İş sağlığı ve güvenliği atama durumu nasıl?

Arkadaşlar bende 2 yıllık çağrı merkezi hizmetlerini okuyacam bu sene bu bölüm hakkında düşünceleriniz nelerdir acaba

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.