DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Girişimcilik Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları

Girişimcilik Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları

Ülkemizde henüz yeterince yaygınlaşmamış meslek dallarından birisi olan Girişimcilik, aynı zamanda sınırlı sayıda üniversitede okutuluyor. Girişimcilik bölümünün bulunduğu toplam 4 üniversiteden sadece bir tanesi devlet üniversitesi konumunda. Zaten öğrenci alımında en çok kontenjan açan üniversite de bu devlet üniversitesidir. Diğer özel üniversiteler ise her yıl ortalama 5-6 kişi almaktadır.


Girişimcilik bölümünün ne olduğunu, iş imkanlarının neler olduğunu, devlet kurumlarında çalışmanın mümkün olup olmadığını merak eden üniversite adayları için ayrıntılı ve son derece faydalı bir yazı hazırladığımızı düşünüyoruz. Şimdi başlıklarımıza geçerek bölümü yakından tanıyalım.


Girişimcilik Bölümü Nedir?

Girişimcilik bölümü, yeni şirketler kuracak, yeni projelere imza atacak veya kurulmuş olan herhangi bir şirketi kalkındıracak, bu şirketlere yeni ve yararlı fikirler ve projeler katacak yenilikçi ve uzman elemanlar yetiştiren 4 yıllık bir lisans bölümüdür.


Girişimcilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Az önce de belirttiğimiz gibi Girişimcilik bölümü dört farklı üniversitede okutuluyor. Bunlardan yalnızca bir tanesi devlet üniversitesi, diğerleri ise ücretli. Ancak özel üniversitelere, yeterli puanı aldığınız takdirde, burslu olarak yerleşmeniz mümkün. Girişimcilik bölümü olan üniversiteler şunlardır:

-Karabük Üniversitesi
-İstanbul Şehir Üniversitesi
-Özyeğin Üniversitesi
-İstanbul Kültür Üniversitesi


Girişimcilik Bölümü Sınav ve Puan Türü Bilgileri

Yukarıda saydığımız dört üniversite de öğrenci alımını ÖSYM’ nin yapmış olduğu sınav puan türü üzerinden alım yapıyor. Bilindiği gibi puan türleri de üç farklı sınavın dikkate alınması ile hesaplanabiliyor. Bu nedenle Girişimcilik bölümünü tercih etmek isteyen adaylarım YKS puanını alması için TYT , AYT ve YDT sınavlarına girerek yeterli puanı alması gerekiyor.


Girişimcilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır?

Girişimcilik okuyup da devlet kurumlarında çalışmak olanaklı olsa da bölüm mezunlarının iş alanlarını çoğunlukla özel sektör oluşturmaktadır. Zaten bölümün adının ''Girişimcilik'' olması bile bölümün özel sektör ile alakalı olduğunu sezdirmektedir.

Bölüm mezunlarının şu veya bu kurumlarda çalıştığını söylemek doğru olmayacaktır. Girişimcilik bölümünün temel gayesi mezunların yeni şirketler kurması yani girişimcilik ruhunu ortaya çıkarmasıdır. Bu doğrultuda şunları söylemek mümkündür:

-Girişimcilik mezunları kendi şirketlerini kurabilir.
-Daha önce kurulmuş olan herhangi bir aile şirketini geliştirmek, ilerletmek için o şirkette çalışabilir.
-Özelllikle özel şirket ve işletmelere danışmanlık yapabilir.
-Her türlü kurum, kuruluş, şirket veya işletmelerin AR-GE birimlerinde çalışabilir.
-Önlisans KPSS oturumunda yeterli puanı alarak normal devlet memuru olarak atanabilir.
-Yüksek Lisans, Doktora vb. eğitimleri alarak üniversitelerde öğretim görevlisi olabilir.


Girişimcilik Bölümü Maaşları

İyi bir şirkette çalışan bir Girişimci dolgun maaşlarla çalışabilir. Bu maaşı beş bin lira civarında düşünebilirsiniz. Ayrıca kendi şirketini kuracak bir girişimci çok daha yüksek kazançlar elde edebilir. Devlete memur olarak atananların alacağı maaş ise 3000-6000 lira civarında olacaktır.


Girişimcilik Bölümü KPSS Atamaları

Son birkaç yılda yapılan hiç bir atamada Girişimcilik bölümüne kadro verilmemiştir. kontenjan verileceğini düşünmüyoruz. Ancak yeterli puanı alanlar (90 veya üstü) her lisans mezununun başvurduğu kadrolara başvurarak memur olabilir.


Girişimcilik Nasıl Bir Bölüm Tercih Edilir mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse, düşük veya orta halli bir ailenin çocuğu iseniz, yani ilerde size lazım olacak belli bir sermayeye sahip değilseniz bu bölümü okuduktan sonra ortada kalabilirsiniz. Şahsen biz, bu bölümün sadece kişilerin kendisini geliştirmesi, ileride atılacağı işlerde başarılı olması için açıldığını düşünüyoruz. Bu nedenle memurluklarda, devler kadrolarında gözü olanlar bölümü tercih etmemeli. Ettiyse de kendisini çok iyi geliştirmeli, yabancı dil öğrenmeli ve iş sektörü ile ilgili gerek iç gerek de dış yayınları çok iyi takip etmelidir.


Girişimcilik Bölümü Yorumları

Girişimcilik okuyan öğrenciler veya bölüm mezunlarının bölüm ile ilgili yorumlarını burada okumak isteriz. Lütfen bildiklerinizi bizimle de paylaşmaktan çekinmeyin.

3 yorum

 1. Unknown
  Girişimcilik 3.sınıf öğrencisiyim bölüm güzel bi bolum bu bölümde en önlemli olan kafayı çalıştırmak ya şirket kurmak için calistircaksin ya da çalıştığın kuruma yenilikler katmak için calistircaksin :)
 2. Unknown
  hangi üniversitedesiniz ve netleriniz kaç civarıydı

 3. Adsız
  Girişimcilik Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları Güzel bölüme benziyor önü açık gibi girişimci ruhu ve farklı düşüncesi olanlar için tercih yapılabilir gibi
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.