[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?

PAYLAŞ:

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, sizler için tüm meslekleri ve mesleklerle ilgili üniversite bölümlerini ayrıntılı olarak tanıtıy...

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, sizler için tüm meslekleri ve mesleklerle ilgili üniversite bölümlerini ayrıntılı olarak tanıtıyor, meslek seçiminizde size bir nebze de olsa yardımcı olmayı hedefliyoruz. İngilizce öğretmeni nasıl olunur sorusuna uygun güncel bilgilerle cevap vereceğiz. Yazımızı okuduğunuzda, İngilizce öğretmeni olmak için gereken tüm şartları bilecek ve yapmanız gerekenler için ilk adımı atacaksınız.

Öğrencilerin yabancı dile merak duyması, aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin genellikle sevilen öğretmenler olması, öğrencileri bu branş öğretmenliğine yönlendirmektedir. Özellikle ortaokul basamağındaki öğrencilerin en büyük hedefi İngilizce öğretmeni olmak. Bu yazıdan sonra umarız ki hedefinizi iyice netleştirir ve İngilizce öğretmeni olma yolundaki ilk adımı atmış olursunuz. Şimdi dilerseniz içeriğimizi küçük başlıklarla daha anlaşılır hale getirelim.


İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur 

Arkadaşlar bu başlıkta İngilizce öğretmeni olmak için yapılması gerekenleri çok kısa ve net biçimde maddeler halinde özetleyeceğiz. Daha sonra bu maddeleri ayrıntılı bir şekilde anlatacak ve İngilizce öğretmeni olmak için neler yapılması gerektiğini daha açık hale getireceğim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

1- İlkokul bitecek.
2- Ortaokul bitecek ve mümkünse iyi bir lise kazanılacak.
3- Lise 1 yanı 9. sınıf bitecek.
4- 10. Sınıfta bölüm seçilirken Yabancı Dil Bölümü tercih edilecek.
5- Hem lise eğitimi görülecek hem de üniversite sınavlarına hazırlanılacak.
6- Son sınıfta TYT(temel yeterlilik testi)sınavına girilecek ve en az 150 puan olmak üzere mümkün olduğunca yüksek puan alınacak.
7- YKS’nin 1. Oturumu TYT(temel yeterlilik testi) sonra yapılan YDT(yabancı dil testi) sınavına girilecek ve olabildiğince yüksek puan alınacak.
8- İngilizce Öğretmenliği bölümü tercih edilecek. (Başka bölümden mezun olup İngilizce öğretmeni olmak da mümkündür. Bu konuyu alt başlıklarda ayrıntılı anlatacağız.)
9- İngilizce Öğretmenliği bölümü kazanılacak ve bölüm bitirilecek.
10- KPSS sınavı oturumlarından yeterli puan alınacak, okul tercihi yapılacak ve istenen ilde, istenen okula İngilizce öğretmeni olarak atanılacak.

Evet, arkadaşlar; İngilizce Öğretmeni olmak için ne yapmalıyım diyorsanız yukarıdaki basamakları tek tek geçeceksiniz. Siz, eğitim sürecinin herhangi bir basamağındaysanız, bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdide İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım sorusuna ayrıntılı cevap arayanlar için alt başlıklarımıza geçelim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Lise Döneminde Neler Yapılmalı?

Arkadaşlar yukarıda da değindiğimiz gibi 9. sınıf öğrencileri sene sonunda veya 10. sınıfın başında ondan sonra devam edecekleri bir bölüm seçerler. Bu bölümler genellikle sözel bölümü, sayısal bölümü, eşitağırlık (Türkçe-Matematik) bölümü ve Yabancı Dil gibi bölümlerdir. Sizin hedefiniz İngilizce Öğretmeni olmak olduğu için Yabancı Dil bölümünü seçmelisiniz.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Hedefinizdeki İngilizce öğretmenliği bölümüne yerleşmeniz için girmeniz gereken iki sınav vardır. Bunlar TYT(temel yeterlilik testi) ve YDT(yabancı dil testi)sınavlarıdır. Bu ik sınavdan yeterli puanı alırsanız, puanınızın yettiği üniversitenin İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmış olursunuz.


YKS Nedir?

YKS, bütün lise mezunlarının, üniversiteye yerleşmek için girdiği sınavdır. 2 yıllık bölümleri tercih etmek için ilk oturum olan TYT sınavından en az 150 puan alınması gerekir. İngilizce öğretmeni olmak için ise İkinci Oturum olan AYT sınavından en az 180 puan almalısınız; çünkü 4 yıllık bölümleri tercih edecekler AYT sınavlarına girmelidir. AYT sınavlarına girmeyi hak kazanmak için de TYT'den en az 150 puan almak gerekir. YKS'de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve sosyal Bilimler soruları vardır.

TYT Nedir?


TYT;  YKS’nin ilk oturumu olan temel yeterlilik sınavıdır. Tüm lise ve dengi mezunlarının üniversite terciği yapmaları için girmesi mecburi sınavdır. TYT baraj puanı 150 dir. 150 ve üzeri puanlar ile 2 yıllık önlisans bölüm tercihleri yapılabilir.TYT’den 150 puan aldığınız taktirde AYT sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz 

AYT Nedir?

AYT; YKS’nin ikinci oturumu olan Alan yeterlilik testi sınavıdır.TYT den 150 üzeri puan alan üniversite adaylarının girebildiği sınav türüdür. AYT’den 4 yıllık bir üniversite terciği yapabilmeniz için 180 üzeri puan almanız gerekmektedir.

YDT Sınavı Nedir?

YDT yabancı dil sınavıdır. Yabancı diller ile ilgili bölümleri tercih etmek isteyenler bu sınava girerler. Bu sınavda sadece yabancı dil soruları bulunur.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin KPSS

Bir bölümü okuyup üniversite mezunu olmak, o mesleği hemen edindiğiniz anlamına gelmez. İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra devlet okullarına atanmanız için KPSS sınavlarına girmeli, yeterli puanı almalı, sonra da sözlü mülakatlara girip başarılı olmalısınız. Tüm bu sınav ve mülakatlarda başarılı olduğunuzda herhangi bir devlet okulunu tercih edip o okula İngilizce Öğretmeni olarak atanırsınız.


İngilizce Öğretmenliği Değil de Başka Bölüm Okusam İn
gilizce Öğretmeni Olabilir miyim?

Arkadaşlar, yukarıdaki anlatımı İngilizce öğretmenliği bölümü üzerinden yaptık; ancak bazı farklı bölüm mezunları da İngilizce öğretmeni olabilir. Ama bu bölümler öğretmenlik bölümleri olmadığı için Pedagojik Formasyon Belgesi almanız gerekir. Formasyon aldıktan sonra aşağıdaki üniversite bölümlerinden mezun olanlar da İngilizce Öğretmeni olarak atanabilir. Bu bölümler şunlardı:

-İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
-Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
-Mütercim-Tercümanlık Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dil Bilimi Bölümü
-Çeviribilim Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü


Lisede Yabancı Dil Bölümü Okumayanlar İngilizce Öğretmeni Olabilir mi?

Evet arkadaşlar, İngilizce öğretmeni olmak için lisede Yabancı Dil bölümü okumuş olmak zorunlu değil. YKS ve YDT sınavlarına girip yeterli puanı alan herkes İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih edebilir.


İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Yeni atanan bir İngilizce Öğretmeni 3100-3500 lira maaş alır. Ancak ek dersi çok olan bir İngilizce öğretmeninin maşı 3500-4000 liraya kadar da çıkabilir. Kısacası girdiğiniz ders sayısı ne kadar fazla olursa o kadar maaş alırsınız.


Sorularınızı Alalım!

Arkadaşlar konu ile ilgili tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz. Hepinize başarılar dileriz.

YORUMLAR

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,244,4 YILLIK BÖLÜMLER,162,AÖF BÖLÜMLERİ,12,DEVLET,1,DGS,1,GENEL,16,İŞ İMKANLARI,24,KONU ANLATIMI,3,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,28,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,NE İŞ YAPAR,24,NEDİR,25,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,7,TYT,4,TYT PUANLARI,4,ÜNİVERSİTESİLER,1,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?
Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/07/nasl-ingilizce-ogretmeni-olunur-gereken.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/07/nasl-ingilizce-ogretmeni-olunur-gereken.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy