[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?

PAYLAŞ:

Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, sizler için tüm meslekleri ve mesleklerle ilgili üniversite bölümlerini ayrıntılı olarak tanıtıyor, meslek seçiminizde size bir nebze de olsa yardımcı olmayı hedefliyoruz. İngilizce öğretmeni nasıl olunur sorusuna uygun güncel bilgilerle cevap vereceğiz. Yazımızı okuduğunuzda, İngilizce öğretmeni olmak için gereken tüm şartları bilecek ve yapmanız gerekenler için ilk adımı atacaksınız.

Öğrencilerin yabancı dile merak duyması, aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin genellikle sevilen öğretmenler olması, öğrencileri bu branş öğretmenliğine yönlendirmektedir. Özellikle ortaokul basamağındaki öğrencilerin en büyük hedefi İngilizce öğretmeni olmak. Bu yazıdan sonra umarız ki hedefinizi iyice netleştirir ve İngilizce öğretmeni olma yolundaki ilk adımı atmış olursunuz. Şimdi dilerseniz içeriğimizi küçük başlıklarla daha anlaşılır hale getirelim.

Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?

İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur 

Arkadaşlar bu başlıkta İngilizce öğretmeni olmak için yapılması gerekenleri çok kısa ve net biçimde maddeler halinde özetleyeceğiz. Daha sonra bu maddeleri ayrıntılı bir şekilde anlatacak ve İngilizce öğretmeni olmak için neler yapılması gerektiğini daha açık hale getireceğim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

1- İlkokul bitecek.
2- Ortaokul bitecek ve mümkünse iyi bir lise kazanılacak.
3- Lise 1 yanı 9. sınıf bitecek.
4- 10. Sınıfta bölüm seçilirken Yabancı Dil Bölümü tercih edilecek.
5- Hem lise eğitimi görülecek hem de üniversite sınavlarına hazırlanılacak.
6- Son sınıfta TYT(temel yeterlilik testi)sınavına girilecek ve en az 150 puan olmak üzere mümkün olduğunca yüksek puan alınacak.
7- YKS’nin 1. Oturumu TYT(temel yeterlilik testi) sonra yapılan YDT(yabancı dil testi) sınavına girilecek ve olabildiğince yüksek puan alınacak.
8- İngilizce Öğretmenliği bölümü tercih edilecek. (Başka bölümden mezun olup İngilizce öğretmeni olmak da mümkündür. Bu konuyu alt başlıklarda ayrıntılı anlatacağız.)
9- İngilizce Öğretmenliği bölümü kazanılacak ve bölüm bitirilecek.
10- KPSS sınavı oturumlarından yeterli puan alınacak, okul tercihi yapılacak ve istenen ilde, istenen okula İngilizce öğretmeni olarak atanılacak.

Evet, arkadaşlar; İngilizce Öğretmeni olmak için ne yapmalıyım diyorsanız yukarıdaki basamakları tek tek geçeceksiniz. Siz, eğitim sürecinin herhangi bir basamağındaysanız, bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdide İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım sorusuna ayrıntılı cevap arayanlar için alt başlıklarımıza geçelim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Lise Döneminde Neler Yapılmalı?

Arkadaşlar yukarıda da değindiğimiz gibi 9. sınıf öğrencileri sene sonunda veya 10. sınıfın başında ondan sonra devam edecekleri bir bölüm seçerler. Bu bölümler genellikle sözel bölümü, sayısal bölümü, eşitağırlık (Türkçe-Matematik) bölümü ve Yabancı Dil gibi bölümlerdir. Sizin hedefiniz İngilizce Öğretmeni olmak olduğu için Yabancı Dil bölümünü seçmelisiniz.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Hedefinizdeki İngilizce öğretmenliği bölümüne yerleşmeniz için girmeniz gereken üç sınav vardır. Bunlar TYT(temel yeterlilik testi) ve YDT(yabancı dil testi) sınavlarıdır. Bu ik sınavdan yeterli puanı alırsanız, puanınızın yettiği üniversitenin İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmış olursunuz.


YKS Nedir?

YKS, bütün lise mezunlarının, üniversiteye yerleşmek için girdiği sınavdır. 2 yıllık bölümleri tercih etmek için ilk oturum olan TYT sınavından en az 150 puan alınması gerekir. İngilizce öğretmeni olmak için ise İkinci Oturum olan AYT sınavından en az 180 puan almalısınız; çünkü 4 yıllık bölümleri tercih edecekler AYT sınavlarına girmelidir. AYT sınavlarına girmeyi hak kazanmak için de TYT'den en az 150 puan almak gerekir. YKS'de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve sosyal Bilimler soruları vardır.

TYT Nedir?


TYT;  YKS’nin ilk oturumu olan temel yeterlilik sınavıdır. Tüm lise ve dengi mezunlarının üniversite terciği yapmaları için girmesi mecburi sınavdır. TYT baraj puanı 150 dir. 150 ve üzeri puanlar ile 2 yıllık önlisans bölüm tercihleri yapılabilir.TYT’den 150 puan aldığınız taktirde AYT sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz 

AYT Nedir?

AYT; YKS’nin ikinci oturumu olan Alan yeterlilik testi sınavıdır.TYT den 150 üzeri puan alan üniversite adaylarının girebildiği sınav türüdür. AYT’den 4 yıllık bir üniversite terciği yapabilmeniz için 180 üzeri puan almanız gerekmektedir.

YDT Sınavı Nedir?

YDT yabancı dil sınavıdır. Yabancı diller ile ilgili bölümleri tercih etmek isteyenler bu sınava girerler. Bu sınavda sadece yabancı dil soruları bulunur.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin KPSS

Bir bölümü okuyup üniversite mezunu olmak, o mesleği hemen edindiğiniz anlamına gelmez. İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra devlet okullarına atanmanız için KPSS sınavlarına girmeli, yeterli puanı almalı, sonra da sözlü mülakatlara girip başarılı olmalısınız. Tüm bu sınav ve mülakatlarda başarılı olduğunuzda herhangi bir devlet okulunu tercih edip o okula İngilizce Öğretmeni olarak atanırsınız.


İngilizce Öğretmenliği Değil de Başka Bölüm Okusam İn
gilizce Öğretmeni Olabilir miyim?

Arkadaşlar, yukarıdaki anlatımı İngilizce öğretmenliği bölümü üzerinden yaptık; ancak bazı farklı bölüm mezunları da İngilizce öğretmeni olabilir. Ama bu bölümler öğretmenlik bölümleri olmadığı için Pedagojik Formasyon Belgesi almanız gerekir. Formasyon aldıktan sonra aşağıdaki üniversite bölümlerinden mezun olanlar da İngilizce Öğretmeni olarak atanabilir. Bu bölümler şunlardı:

-İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
-Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
-Mütercim-Tercümanlık Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dil Bilimi Bölümü
-Çeviribilim Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü


Lisede Yabancı Dil Bölümü Okumayanlar İngilizce Öğretmeni Olabilir mi?

Evet arkadaşlar, İngilizce öğretmeni olmak için lisede Yabancı Dil bölümü okumuş olmak zorunlu değil. TYT ve YDT sınavlarına girip yeterli puanı alan herkes İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih edebilir.


İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Yeni atanan bir İngilizce Öğretmeni 3100-3500 lira maaş alır. Ancak ek dersi çok olan bir İngilizce öğretmeninin maşı 3500-4000 liraya kadar da çıkabilir. Kısacası girdiğiniz ders sayısı ne kadar fazla olursa o kadar maaş alırsınız.


Sorularınızı Alalım!

Arkadaşlar konu ile ilgili tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz. Hepinize başarılar dileriz.

YORUMLAR

BLOGGER: 56
 1. ama şöyle bir konu var ki ek puan. eğer eşit ağırlığı seçersem ek puan alamayınca puanının düşük olacağını duydum ama yabancı dil bölümünü seçersen ek puan alarak puanının yükseldiği ile ilgili bişeyler duydum sizce bu doğru mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu an bölüm bazında ek puan alma söz konusu değil. Sadece meslek liselerinin bazı dallarından mezun olanlar, kendi alanları ile ilgili bölümleri tercih ettiklerinde ek puan alıyorlar. Örneğin imam hatip mezunları İlahiyat fakültesini tercih ettiklerinde bu ek puandan yararlanıyorlar. İngilizc öğretmenliği için eskiden öğretmen lisesi mezunları da ek puan alıyordu; fakat şimdi öğretmen lisesi kalmadı, Anadolu Liselerine dönüştürüldü.

   Sil
 2. Anadolu lisesi oluyor mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hangi okuldan mezun olduğunuz önemli değil. Önemli olan yabancı dil testine girerek iyi netler çıkarmanız.

   Sil
  2. Peki kaç netle kazaniyoruz bu sınavi

   Sil
 3. Merhaba üniversitede ingilizce öğretmeni nasıl olunur ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üniversite işi biraz farklı oluyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra ALES gibi akademik sınavlara girdikten sonra elde ettiğini puanla yüksek lisans veya doktora eğitimine başvuruyorsunuz. Yüksek lisans için 2 yıl, doktora için ise 4 yıl daha okuduktan sonra öğretim görevlisi olma şansını elde ediyorsunuz. Daha sonra da profesörlüğe kadar yükselebiliyorsunuz. ÖYP'yi bir araştırın.

   Sil
 4. ingilizce sınavında sadece ingilizce soruları sorulcak ya ortaokul soruları mı lise soruları mı sorulacak

  YanıtlayınSil
 5. lys5 te kaç net yapmamız gerekir?

  YanıtlayınSil
 6. bu sınavı geçtikten sona üniversiteden de mezun olunca özel sektörde ,dil kursları gibi, çalışabiliyor muyuz?

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum 1. Dönem sınavdan 98 ve 100 aldım ama 2.dönem 74 aldım hocama sordum ingilizce öğretmeni olamazsın bu notla imkansız dedi sizce olabilir miyim ne yapmam gerekiyor ya da

  YanıtlayınSil
 8. Bu arada ben 9. Sınıfım ve anadolu lisesine gidiyorum ve hocam bana ilk yazılıların çok kolay olduğunu söyledi o yüzden bu kadar yüksek aldın dedi yoksa alamazdın dedi sizce ingilizce öğretmeni olabilir miyim yada umudumu kaybetmemelimiyim ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok kafam çok karışık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle olabilirsin bana da öyle dendi şu an dil bölümünde okuyorum ve iyi ki seçmişim :)

   Sil
 9. Iyi günler ben imam hatip açik lise okuyorum 11.sınıfım şuan burda yabancı dil ingilizce bölümü okuyabilirmiyim ingilizce öğretmeni olmak içi ne yapmalıyım birde eğer ingilizce okursam başka hangi meslekleri yapabilirim ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İngilizce öğretmeni olmak için, lisede okumanız gereken bir bölüm zorunluluğu yok. Yapmanız gereken tek şey, İngilizceye yoğunlaşmak ve yabancı dil sınavına da girerek iyi puan almak. İngilizce öğretmenliği bitirenler genellikle öğretmen olur; ancak turist rehberi olabilir, tercüme bürolarında çalışabilirsiniz.

   Sil
 10. ingilizce öğretmeni olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

  YanıtlayınSil
 11. Liseyi bitirip ingilizce bölümünü kazanmam için İngilizceye dair bir kursami gitmeliyim veya neler yapmalıyım?

  YanıtlayınSil
 12. Liseyi bitirip ingilizce bölümünü kazanmam için İngilizceye dair bir kursami gitmeliyim veya neler yapmalıyım?

  YanıtlayınSil
 13. Eğitim dili ingilizce olan işletme bölümü mezunuyum.ingilizce öğretmeni olabilirmiyim?

  YanıtlayınSil
 14. Isletme mezunuyum olabilir miyim

  YanıtlayınSil
 15. bende ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kafan mı iyi? adam ne güzel yazmış nesini anlamadın? Önce kendi ana dilini sök ondan sonra yabancı dillere kapak at. Adam yukarıda ilkokul seviyesinde anlatmış zaten...

   Sil
 16. sadece ing dersşm şyş mat yok bende o nasıl olacak

  YanıtlayınSil
 17. Kızım ingilizceyi yurtdışında öğrendi ana dili gibidir ingilizcesi bu onun için bir artı olurmu birde acik liseden mezun olunca ingilizce hocası olabilirmi

  YanıtlayınSil
 18. birşey soracağım lise derken herhangi bir lise olur mu yoksa anadolu lisesi mi olmalı
  yani mehmet akif olsada olurmu?

  YanıtlayınSil
 19. Sayısalcı değilim sınavda matematik çözmek şart mı

  YanıtlayınSil
 20. Merhaba, şuan kpssye hazırlanıyorum.İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum.Formasyonum var.Kpssden en az kaç net yaparsam atanabilirim ? Bir se İngilizce öğretmenliği bölümü değil de başka bir bölümden mezun olanların sıralaması farklı mı oluyor ?

  YanıtlayınSil
 21. Merhaba, şuan kpssye hazırlanıyorum.İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum.Formasyonum var.Kpssden en az kaç net yaparsam atanabilirim ? Bir se İngilizce öğretmenliği bölümü değil de başka bir bölümden mezun olanların sıralaması farklı mı oluyor ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. KPSS den 70-75 arası puan yeterli olacağını düşünüyorum. Tabiki her bölümün farklı atama puanı var.

   Sil
 22. alman dili ebedibiyati veya almanca ogretmenligi okunarak ingilizce ogretmeni olurnabilir mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayır olunmaz başka bir bölüm okuyup diğer Bölümün meslek elemanı olamazsın Sizin hesaba göre hemşirelik okuyup doktor olabilir miyim olmuş

   Sil
 23. Sadece TYT ve AYT'den ingilizce öğretmenliği gelir mi?YDS olmadan yani.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İngilizce öğretmenliği için yds(yabancı dil sınavı) sart.

   Sil
  2. hani yds sınavında 80 soru var ya diyelim ki 50 doğru 30 yanlış puanım kaç olur ya da iyibir puan mı

   Sil
 24. Merhaba yazdıklarınız yardımcı oldu saolun ama bir sorum var açık liseden sonra normal üniversiteye gidicem acaba böyle olur mu

  YanıtlayınSil
 25. merhaba tyt, ayt ve yds girilecek dediniz. Ben sadece tyt ve yds sanıyordum. Ayt şart değil sanıyordum. Acaba ben mi yanlış biliyorum. okuldaki rehberlik hocam da böyle demişti

  YanıtlayınSil
 26. Ben 3.sınıftan beri hayaim ingilizce öğretmeni olmaktı fakat 6.sınıfa girdiktn sonra fikrim değişti alıma ya sınıf öğretmeni,ana okul öğretmeni,ingilizce öğretmeni kararsız kaldım peki birşey soracam ingilizceyi full bilmek mi lazım benim ingilizcem iyi ama soruyum dedim yani full bilmek derken yani ingilizce konuşmayı full bilmek mi gerek yoksa orta mı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar İngilizce görünce zaten seviyen yükselir 😊

   Sil
 27. Bizim okulda yabancı dil bölümü yok ama ben yabancı dil istiyorum yinede alabilir miyim

  YanıtlayınSil
 28. Ben Turiz Rehberliği okuyorum ingilizce öğretmeni olabilir miyim

  YanıtlayınSil
 29. Meraba
  2 yıllık bı ünide okuyorum
  İngilizcem iyidir kursa gidip pekiştirerek uniyi bırakıp resim öğretmenliği bölümü ne gidebilrmiyim

  YanıtlayınSil
 30. Merhaba ben bir yabanciyim
  Ben imamhatip lisesinde 10sınıf okuyorum
  Ben ingilizce öğretmeni olmak isterim bunu sormak istedim yani ben imam hatip lisesin den okuyabilir miyim ve sonunda bir öğretmen olabilir miyim

  YanıtlayınSil
 31. merhabalar ingilizce dili ve edebiyati bolumune girmek icin ayt sinavina girmek gerekiyor mu?

  YanıtlayınSil
 32. Merhaba, ben de dil için hazırlanıyorum ancak hem ydt sınavına hazırlanmak hem de tyt çalışmayı bir arada nasıl yetiştirebileceğimi bilmiyorum. kimse buna değinmemiş ne yapmam lazım nasıl çalışmalıyım her ikisine birlikte yardımcı olursanız çok sevinirim... :)

  YanıtlayınSil
 33. Merhaba... Ben dil.bolumu seçmek istiyorum ve ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum ve İngilizcemde iyii dilciler hangi sınavdan geçecekler .... Acaba birde dil seçenler sayısal dersleri görmüyor ama üniversite sınavında siruluyo ben anlamadım ya.. bilen varsa lütfen söylesin rica ediyorum🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏😥

  YanıtlayınSil
 34. benim durumum cok farkli ve cidden kafam cok karisk, amerikada okuyorum suan lisedeyim ve 2 sene sonra turkiyeye gelip orda ingilizce ogretmeni olmak istiyorum. napabilirim? amerikada liseden mezun olup turkiyede nasil ingilizce ogretmeni olabilirim?

  YanıtlayınSil
 35. Eşit ağırlık seçip ingilizce öğretmeni olabiliyor muyuz

  YanıtlayınSil
 36. Sadece tyt ve ydt sınavına girelicektir yazmışsınız aşamalarda ayteye girmemize gerek yok mu anlayamadım tam olarak cevaplarsanız sebinirim

  YanıtlayınSil
 37. Kpss de sadece ıngilizce
  sinavinamii giriyoz ve

  YanıtlayınSil
 38. Merhaba ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum şuan lisedeyim egerki tyt ayt ydt sınavlarında matematik netim az olursa fakat ingilizce çok net olursa kazanabilir miyim?

  YanıtlayınSil
 39. Meslek lisesi okuyorum ingilizce öğretmeni olabilme şansım var mıdır? Nasıl yapabilirim

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?
Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?
Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?
https://1.bp.blogspot.com/-exaoGI0LjBM/X2pX8Nk3vsI/AAAAAAAAFs8/Klz9dMduqYgiJAED_cRzTa7XwRrIdHqTwCNcBGAsYHQ/w320-h214/3B4497E9-FED2-42F8-B79E-436C1996E64C.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-exaoGI0LjBM/X2pX8Nk3vsI/AAAAAAAAFs8/Klz9dMduqYgiJAED_cRzTa7XwRrIdHqTwCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h214/3B4497E9-FED2-42F8-B79E-436C1996E64C.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/07/nasl-ingilizce-ogretmeni-olunur-gereken.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/07/nasl-ingilizce-ogretmeni-olunur-gereken.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy