Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur - Gereken Şartlar Nelerdir?

Değerli universiterehberi.org okuyucuları, sizler için tüm meslekleri ve mesleklerle ilgili üniversite bölümlerini ayrıntılı olarak tanıtıyor, meslek seçiminizde size bir nebze de olsa yardımcı olmayı hedefliyoruz. İngilizce öğretmeni nasıl olunur sorusuna 2017 yılına uygun güncel bilgilerle cevap vereceğiz. Yazımızı okuduğunuzda, İngilizce öğretmeni olmak için gereken tüm şartları bilecek ve yapmanız gerekenler için ilk adımı atacaksınız.

Öğrencilerin yabancı dile merak duyması, aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin genellikle sevilen öğretmenler olması, öğrencileri bu branş öğretmenliğine yönlendirmektedir. Özellikle ortaokul basamağındaki öğrencilerin en büyük hedefi İngilizce öğretmeni olmak. Bu yazıdan sonra umarız ki hedefinizi iyice netleştirir ve İngilizce öğretmeni olma yolundaki ilk adımı atmış olursunuz. Şimdi dilerseniz içeriğimizi küçük başlıklarla daha anlaşılır hale getirelim.


İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur 2017

Arkadaşlar bu başlıkta İngilizce öğretmeni olmak için yapılması gerekenleri çok kısa ve net biçimde maddeler halinde özetleyeceğiz. Daha sonra bu maddeleri ayrıntılı bir şekilde anlatacak ve İngilizce öğretmeni olmak için neler yapılması gerektiğini daha açık hale getireceğim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

1- İlkokul bitecek.
2- Ortaokul bitecek ve mümkünse iyi bir lise kazanılacak.
3- Lise 1 yanı 9. sınıf bitecek.
4- 10. Sınıfta bölüm seçilirken Yabancı Dil Bölümü tercih edilecek.
5- Hem lise eğitimi görülecek hem de üniversite sınavlarına hazırlanılacak.
6- Son sınıfta YGS sınavına girilecek ve en az 180 puan olmak üzere mümkün olduğunca yüksek puan alınacak.
7- YGS'den aylar sonra yapılan LYS-5 sınavına girilecek ve olabildiğince yüksek puan alınacak.
8- İngilizce Öğretmenliği bölümü tercih edilecek. (Başka bölümden mezun olup İngilizce öğretmeni olmak da mümkündür. Bu konuyu alt başlıklarda ayrıntılı anlatacağız.)
9- İngilizce Öğretmenliği bölümü kazanılacak ve bölüm bitirilecek.
10- KPSS sınavı oturumlarından yeterli puan alınacak, okul tercihi yapılacak ve istenen ilde, istenen okula İngilizce öğretmeni olarak atanılacak.

Evet, arkadaşlar; İngilizce Öğretmeni olmak için ne yapmalıyım diyorsanız yukarıdaki basamakları tek tek geçeceksiniz. Siz, eğitim sürecinin herhangi bir basamağındaysanız, bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdide İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım sorusuna ayrıntılı cevap arayanlar için alt başlıklarımıza geçelim.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Lise Döneminde Neler Yapılmalı?

Arkadaşlar yukarıda da değindiğimiz gibi 9. sınıf öğrencileri sene sonunda veya 10. sınıfın başında ondan sonra devam edecekleri bir bölüm seçerler. Bu bölümler genellikle sözel bölümü, sayısal bölümü, eşitağırlık (Türkçe-Matematik) bölümü ve Yabancı Dil gibi bölümlerdir. Sizin hedefiniz İngilizce Öğretmeni olmak olduğu için Yabancı Dil bölümünü seçmelisiniz.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Hedefinizdeki İngilizce öğretmenliği bölümüne yerleşmeniz için girmeniz gereken iki sınav vardır. Bunlar YGS ve LYS-5 sınavlarıdır. Bu iki sınavdan yeterli puanı alırsanız, puanınızın yettiği üniversitenin İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmış olursunuz.


YGS Nedir?

YGS, bütün lise mezunlarının, üniversiteye yerleşmek için girdiği sınavdır. 2 yıllık bölümleri tercih etmek için en az 150 puan alınması gerekir. İngilizc öğretmeni olmak için ise YGS'den en az 180 puan almalısınız; çünkü 4 yıllık bölümleri tercih edecekler LYS sınavlarına da girmelidir. LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmak için de YGS'den en az 180 puan almak gerekir. YGS'de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve sosyal Bilimler soruları vardır.


LYS-5 Sınavı Nedir?

LYS-5 dil sınavıdır. Yabancı diller ile ilgili bölümleri tercih etmek isteyenler bu sınava girerler. Bu sınavda sadece yabancı dil soruları bulunur.


İngilizce Öğretmeni Olmak İçin KPSS

Bir bölümü okuyup üniversite mezunu olmak, o mesleği hemen edindiğiniz anlamına gelmez. İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra devlet okullarına atanmanız için KPSS sınavlarına girmeli, yeterli puanı almalı, sonra da sözlü mülakatlara girip başarılı olmalısınız. Tüm bu sınav ve mülakatlarda başarılı olduğunuzda herhangi bir devlet okulunu tercih edip o okula İngilizce Öğretmeni olarak atanırsınız.


İngilizce Öğretmenliği Değil de Başka Bölüm Okusam İn
gilizce Öğretmeni Olabilir miyim?

Arkadaşlar, yukarıdaki anlatımı İngilizce öğretmenliği bölümü üzerinden yaptık; ancak bazı farklı bölüm mezunları da İngilizce öğretmeni olabilir. Ama bu bölümler öğretmenlik bölümleri olmadığı için Pedagojik Formasyon Belgesi almanız gerekir. Formasyon aldıktan sonra aşağıdaki üniversite bölümlerinden mezun olanlar da İngilizce Öğretmeni olarak atanabilir. Bu bölümler şunlardı:

-İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
-Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
-Mütercim-Tercümanlık Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dil Bilimi Bölümü
-Çeviribilim Bölümü (İngilizce)
-İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü


Lisede Yabancı Dil Bölümü Okumayanlar İngilizce Öğretmeni Olabilir mi?

Evet arkadaşlar, İngilizce öğretmeni olmak için lisede Yabancı Dil bölümü okumuş olmak zorunlu değil. YGS ve LYS-5 sınavlarına girip yeterli puanı alan herkes İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih edebilir.


İngilizce Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Yeni atanan bir İngilizce Öğretmeni 2850 lira maaş alır. Ancak ek dersi çok olan bir İngilizce öğretmeninin maşı 3500 liraya kadar da çıkabilir. Kısacası girdiğiniz ders sayısı ne kadar fazla olursa o kadar maaş alırsınız.


Sorularınızı Alalım!

Arkadaşlar konu ile ilgili tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz. Hepinize başarılar dileriz.

26 yorum

ama şöyle bir konu var ki ek puan. eğer eşit ağırlığı seçersem ek puan alamayınca puanının düşük olacağını duydum ama yabancı dil bölümünü seçersen ek puan alarak puanının yükseldiği ile ilgili bişeyler duydum sizce bu doğru mu?

Şu an bölüm bazında ek puan alma söz konusu değil. Sadece meslek liselerinin bazı dallarından mezun olanlar, kendi alanları ile ilgili bölümleri tercih ettiklerinde ek puan alıyorlar. Örneğin imam hatip mezunları İlahiyat fakültesini tercih ettiklerinde bu ek puandan yararlanıyorlar. İngilizc öğretmenliği için eskiden öğretmen lisesi mezunları da ek puan alıyordu; fakat şimdi öğretmen lisesi kalmadı, Anadolu Liselerine dönüştürüldü.

Anadolu lisesi oluyor mu?

Merhaba üniversitede ingilizce öğretmeni nasıl olunur ?

Evet, hangi okuldan mezun olduğunuz önemli değil. Önemli olan yabancı dil testine girerek iyi netler çıkarmanız.

Üniversite işi biraz farklı oluyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra ALES gibi akademik sınavlara girdikten sonra elde ettiğini puanla yüksek lisans veya doktora eğitimine başvuruyorsunuz. Yüksek lisans için 2 yıl, doktora için ise 4 yıl daha okuduktan sonra öğretim görevlisi olma şansını elde ediyorsunuz. Daha sonra da profesörlüğe kadar yükselebiliyorsunuz. ÖYP'yi bir araştırın.

ingilizce sınavında sadece ingilizce soruları sorulcak ya ortaokul soruları mı lise soruları mı sorulacak

Meslek lisesinden olurmu

Meslek lisesinden olurmu

lys5 te kaç net yapmamız gerekir?

bu sınavı geçtikten sona üniversiteden de mezun olunca özel sektörde ,dil kursları gibi, çalışabiliyor muyuz?

Merhaba ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum 1. Dönem sınavdan 98 ve 100 aldım ama 2.dönem 74 aldım hocama sordum ingilizce öğretmeni olamazsın bu notla imkansız dedi sizce olabilir miyim ne yapmam gerekiyor ya da

Bu arada ben 9. Sınıfım ve anadolu lisesine gidiyorum ve hocam bana ilk yazılıların çok kolay olduğunu söyledi o yüzden bu kadar yüksek aldın dedi yoksa alamazdın dedi sizce ingilizce öğretmeni olabilir miyim yada umudumu kaybetmemelimiyim ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok kafam çok karışık

Iyi günler ben imam hatip açik lise okuyorum 11.sınıfım şuan burda yabancı dil ingilizce bölümü okuyabilirmiyim ingilizce öğretmeni olmak içi ne yapmalıyım birde eğer ingilizce okursam başka hangi meslekleri yapabilirim ?

İngilizce öğretmeni olmak için, lisede okumanız gereken bir bölüm zorunluluğu yok. Yapmanız gereken tek şey, İngilizceye yoğunlaşmak ve yabancı dil sınavına da girerek iyi puan almak. İngilizce öğretmenliği bitirenler genellikle öğretmen olur; ancak turist rehberi olabilir, tercüme bürolarında çalışabilirsiniz.

ingilizce öğretmeni olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

Liseyi bitirip ingilizce bölümünü kazanmam için İngilizceye dair bir kursami gitmeliyim veya neler yapmalıyım?

Liseyi bitirip ingilizce bölümünü kazanmam için İngilizceye dair bir kursami gitmeliyim veya neler yapmalıyım?

Yabancı dil?

Eğitim dili ingilizce olan işletme bölümü mezunuyum.ingilizce öğretmeni olabilirmiyim?

Isletme mezunuyum olabilir miyim

bende ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Kafan mı iyi? adam ne güzel yazmış nesini anlamadın? Önce kendi ana dilini sök ondan sonra yabancı dillere kapak at. Adam yukarıda ilkokul seviyesinde anlatmış zaten...

sadece ing dersşm şyş mat yok bende o nasıl olacak

Kızım ingilizceyi yurtdışında öğrendi ana dili gibidir ingilizcesi bu onun için bir artı olurmu birde acik liseden mezun olunca ingilizce hocası olabilirmi

birşey soracağım lise derken herhangi bir lise olur mu yoksa anadolu lisesi mi olmalı
yani mehmet akif olsada olurmu?

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.