Adalet Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Toplum içindeki hak ve sorumluluklarımızı bilmek, kendimiz için daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak demektir. 2 Yıllık Adalet bölümünde okuyan öğrencilere hukuk ve adalet alanındaki neredeyse her şey öğretilmektedir. Adalet Bölümünün iş imkanlarını bir kenara bıraksak dahi, bu bölümden mezun olduğumuzda hayatımıza çok şey katmış olacağız.

Adalet Bölümü hem örgün eğitim veren üniversitelerde hem de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında okutulmaktadır. Şayet Adalet Meslek Lisesi mezunu iseniz 2 Yıllık Adalet bölümüne sınavsız geçiş hakkı ile geçme şansınız var. Yahut herhangi bir üniversite öğrencisi iseniz veya mezun durumda iseniz AÖF Adalet bölümünü sınavsız ve puansız olarak okuyabilirsiniz.


Adalet Bölümü Hakkında Bilgi

Adalet bölümünü 2 farklı şekilde okumanız mümkündür. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

1- Herhangi bir liseden mezun olan adaylar TYT ile, TYT puan türünden yeterli puanı alarak bölüme yerleşebilirler.

2- Bir üniversitede okumakta olanlar veya mezun olmuş olanlar AÖF Sınavsız İkinci Üniversite dahilinde Adalet bölümüne kayıt yapabilirler. AÖF Adalet bölümüne kayıt yapmak için sizden puan, sınav vs. istenmez. Tek şart herhangi bir bölümden mezun olmuş olmanız veya hala okuyor olmanızdır.

Adalet bölümü öğrencileri belirlenmiş süre kadar staj yapmak zorundadır. Yapılan bu stajlar, öğrencileri mesleğe hazırlama bakımından son derece faydalıdır.

Adalet Bölümü İş İmkanları, Çalışma Alanları

Adalet mezunları iş olanakları açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı kurumlarda farklı pozisyonlarda çalışmaları mümkündür. Mezunların görev aldıkları yerler genellikle şunlardır:

-Mahkememelerde Yazı İşleri Müdürü olarak çalışabilirler.
-Mübaşirlik yapabilirler.
-Zabıt Katipliği görevinde bulunabilirler.
-İcra Müdür Yardımcısı olabilirler.
-Avukatlık veya hukuk bürolarında çalışabilirler.

Adalet Bölümü Maaşları 2018

Adalet bölümünü başarı ile bitirenlere Adalet Meslek Elemanı unvanı verilmektedir. Yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz gibi Adalet mezunlarının çalışabildiği alanlar geniştir. Dolayısı ile atanılan her görev için genellikle farklı maaşlar alınabilmektedir. Yazı İşleri Müdürü olarak çalışanlar 4 bin liraya kadar maaş alabilirken, sıradan bir Adalet meslek elemanının maaşı 2500 lira dolaylarındadır.

Adalet Bölümü KPSS Atama Puanları

Bilindiği gibi Adalet bölümü artık ikinci üniversite kapsamında da her üniversiteli tarafından okunabiliyor. Aslında örgün öğretim okuyanlar için bu durum büyük bir dezavantajdır; zira AÖF Adalet bölümünden mezun olan herkes, Örgün Adalet okuyan mezunlara rakip olmuş oluyor. İşte bu durum, Adalet bölümü KPSS taban puanlarının her sene artmasına sebep olmuştur. Eskiden daha düşük puanlarla atanmak mümkünken, günümüzde bu bölümden atanabilmek için 90 kadar puan almak lazım.

Adalet Bölümü Dikey Geçiş

Adalet bölümünün en güzel ve can alıcı noktası da dikey geçiştir. Adalet mezunları DGS'de başarılı olduğu takdirde Hukuk Fakültesine gitme şansına sahiptir. Birçok üniversite adayının hayallerin süsleyen Hukuk Fakültesine geçiş imkanı olması, bölümün cezbediciliğini fazlası ile artırıyor.

Adalet Bölümü Yorumları ve Geleceği


Adalet bölümünün okunabilir güzel bir bölüm olduğunu daha önce de ifade etmiştik. Bunu söylememizdeki temel sebep Hukuk Fakültesine geçiş imkanı vermesi ve bu bölüm sayesinde hak ve özgürlüklerin en iyi şekilde öğrenilmesidir. Ancak KPSS konusunda ileride şanslı bir bölüm olacağını söylemek mümkün değildir. Her sene AÖF Adalet bölümüne birçok kişi kayıt yapıyor, bir anda rakip sayısı katlanıyor. Rakip artınca da KPSS taban puanları fırlıyor.

7 yorum

2 yıllık olarak okuyup tamamlamazsak 4 yıllığa is bulma imkanı nasıl olur?

Peki yazı işleri müdürü nasıl olunuyo

Adalet önlisans bölümünden mezun olanların çalışabilmeleri için yaş sınırlaması var mı acaba

Adalet önlisans bölümünden mezun olanların çalışabilmeleri için yaş sınırlaması var mı acaba

Bende üniversite seçicem bölümümü adalet istiyorum yorumları okudum zor diyolar ya

Ben lise mezunuyum iki yıllık adalet okumak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım lütfn yardımcı olurmusunuz

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.