Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 Yıllık Ameliyathane Hizmetleri bölümü hakkında bilgiler verdiğimiz sayfamıza hoş geldiniz. Sizler için yoğun bir şekilde araştırdığımız üniversite bölümleri arasında önemli bir yere sahip olan sağlık bölümlerinden bir tanesi de şüphesiz ki Ameliyat Hizmetleri Bölümüdür.

Ülkemizdeki derli toplu neredeyse her hastanede ameliyathane birimleri bulunmaktadır. Bu ameliyathane birimlerinde sadece doktorlar görev almazlar. Aslında ameliyathane birimlerinde en etkin rolü alanlar ameliyathane hizmetleri teknikerleridir; zira ameliyathane hizmetleri teknikeri, ameliyatın her sürecinde etkin rol almaktadır. Gerek ameliyat öncesinde gerek ameliyat esnasında gerekse de ameliyat sonrasında çeşitli görevleri yerine getirmektedir.

Üniversite tercih aşamasında olan veya öncesinden bölüm araştıran tüm üniversite adayları için Ameliyathane Hizmetleri bölümünün iş imkanlarını, çalışma alanlarını, maaşlarını, puanlarını, dikey geçiş bölümlerini sizler için derledik. Şimdi Ameliyathane Hizmetleri bölümünü başlık başlık inceleyelim.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi

Ameliyathane Hizmetleri TYT ile yerleşilen bir önlisans sağlık programıdır. Bölümü tercih etme hakkı kazanmak için TYT baraj puanı olan en az 150 puan alınmalıdır.

Üniversiteye yerleşme aşamasında TYT sınavının yanı sıra AYT sınavı da yapılmaktadır. Lisans bölümleri için yapılan AYT sınavına, sadece 2 yıllık bölümleri tercih etmek isteyenler girmek zorunda değildir. Kısacası, sadece 2 yıllık bölümleri tercih edecekseniz TYT'ye girmeniz yeterli olacaktır.

2 Yıllık Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olanlara Ameliyathane Hizmetleri teknikeri unvanı verilir. Ameliyathane Hizmetleri Teknikerleri, ameliyathane birimi bulunan tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilir. Bu kapsamda ameliyathane Hizmetleri mezunlarının devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde ve bunlara benzer diğer sağlık kuruluşlarında çalışabileceğiniz söylemek mümkündür. Ayrıca dileyen mezunlar, DGS'ye girerek bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?

Ameliyathane Hizmetleri mezunları, ameliyathanelerde etkin bir şekilde rol alırlar. Genellikle tabi oldukları, yani sorumluluğu altında oldukları doktorlar vardır. Bu teknikerler, sorumluluğu altında bulundukları doktorların direktiflerine göre hareket etmek zorundadır. Ameliyathane Hizmetleri Teknikerinin yaptığı işleri, görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

-Ameliyat öncesinde, ameliyatta kullanılacak tüm aletleri ve cihazları hazırlamak.
-Hastayı ameliyata hazır hale getirmek.
-Ameliyat esnasında doktorun yanında bulunmak ve doktorun istediği aletleri doktora vermek.
-Ameliyatta kullanılan tüm aletleri tekrar steril hale getirerek bir sonraki ameliyat için hazır hale getirmek.
-Ameliyat aletlerinin gerekli bakımlarını yapmak, onları en uygun şekilde muhafaza etmek ve steril tutmak.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşları 2018 Ne Kadar?

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Maaşı günümüz koşullarında 3200 lira dolaylarındadır. Ancak bu maaş, taban maaş değil, tüm ödemeler eklendikten sonra elde edilen maaştır. Ancak dikkate alınması gereken bir husus vardır ki farklı şehirlerde veya hastanelerde görev yapan farklı Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri maaşı farklı olabilmektedir. 

Bunun sebebi, farklı yerlerde, döner sermaye, performans gibi ödemelerin eşit olmamasıdır. Bu konudaki en doğru ve güncel bilgiyi bize ameliyathane hizmetleri teknikerleri verecektir. Umarız ki bu teknikerlerimiz maaş hakkında daha ayrıntılı bilgiler verirler.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Bu bölümden mezun olduktan sonra dilerseniz bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz. 2 yıllık bölümden 4 yıllık bölüme geçiş yapmaya dikey geçiş adı verilir ve DGS sınavı ile yapılır. DGS'de başarılı olanlar Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Acil Yardım ve Afet Yönetimi gibi bölümlere geçiş yapabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri KPSS Atama Puanları

Sağlık Bakanlığının yaptığı atamalarda, en düşük kapatan birkaç sağlık programından bir tanesi de Ameliyathane Hizmetleri programı idi. Sağlık Teknikeri kapsamında yapılan atamalarda taban puanlar 75 puan civarında seyretmekteydi. İleride KPSS puanları yükselir mi bilemiyoruz; fakat en azından şimdilik bu bölüm tercih edilen güzel 2 yıllık bölümlerden bir tanesidir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Hakkında Yorumlar

Her yazımızın altında bir yorum bölümü bulunmaktadır. Bu yorum bölümü, farklı düşünen veya düşüncelerimizi tasdik eden okuyucularımızın kendi fikirlerini beyan etmesi veya diğer okuyucularımızı bilgilendirmesi için oluşturulmuştur. Yazılarımız zamanla yorum almakta ve daha işlevsel hale gelmektedir. Bu nedenle şayet yazıya yapılan yorumlar varsa muhakkak incelenmeli ve farklı görüşler de dikkate alınmalıdır.


Bizim, Ameliyathane Hizmetleri bölümü ile ilgili düşüncelerimiz olumlu yöndedir. 2 yıllık bölümlerini incelediğimizde hem hemen atanma hem de maaş konusunda en iyi bölümlerden bir tanesinin de ameliyathane Hizmetleri bölümü olduğuna kanaat getirdik. Sizler de konu ile ilgili yorumlarınızı bizlerle paylaşabilir veya sorularınızı sorabilirsiniz.

46 yorum

yorum yapan abla tyt den en az kaç almam lzım ? Ve şuanki maaşın kaç tl

merhabalar iki yıllık ameliyat hizmetlerini okuduktan sonra kpssye girme zorunluluğu var mıdır?

ayrıca yaş sıkıntısı var mıdır=? ben okulu bitirnce 32 olurum da...

işitme cihazı takan biri bu bölümü okuyup çalışabilir mi? Sıkıntı olur mu?

Iş bulma imkani nasil ya kpssye girip yeterli puani alinca nasil ataniyoruz ne zaman iş bulabiliyoruz ??

Iş bulma imkani nasil ya kpssye girip yeterli puani alinca nasil ataniyoruz ne zaman iş bulabiliyoruz ??

Devlette çalışacaksanız evet var özelde çalışacaksanız gerek yok

Evet kpss önlisanstan girmen gerekiyor .

Devlette calisinca kpss ye gerek varmi ve kac puan alirsam atanabilirim

Bu bölümü özelden okumayı dusunudüşün
Okumalı mıyım sizce
Yardimci olursanız sevinirim

kpss de ataması yok diye bir yazı okudum 😑
Doğru mu ?

Liseyi yeni bitirip yks ye girdim bu bölümü kazanacagima inanıyorum sizin tahminiz gereğince 2 yıl sonra KPSS taban puanları yükselir mi?

Sayısal eşit ağırlık hangi bölümden alıyor

bu bölüm için özele para bayılmana gerek yok özellikle 2 yıllık tercih ediceksen

yukarıda da yazıldığı gibi devlette çalışmak için kpssye gerek var ve 75 puan civarı denmiş

Odyometri veya odyoloji okuman lazım

Bende bu bölümü düşünüyorum inşallah puanlar yükselmez

217 puanla gitme şansım varmi

%50 burslu olarak gidebilirsin

257 puanla gitme şansım varmı ??

evet kardeşim burslu olarak gidebilirsin istediğin yere

hahhahha amk senin

tyt puanım 260 sizce gidebilirmiyim ve gitmelimiyim cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

çok teşekkür ederim :) peki bişey daha sorsam sıralamna önmli diyolar 700 binlerde bi sıralamayla gidebilirmiyim.şimdiden teşekkürler efndim..

özel de tam burslu mu yoksa devlet mi sizce

Sıralamam 400 bin bitlis eren üniversitesi gelirmi ?

272 puanla 194000 sıralamam var Gazi üniversitesi tutuyo sizce gidebilirmiyim

Okumayın amk boş boş işler

Bu yorum yazar tarafından silindi.

bu bölümde hangi dersler alınıyor. fizik kimya biyoloji falan varmı

sıralaman kaç benim de puanım 217 de ???

Hhahaha ben de amk :D

TYT'den 282 puan aldım.Sizce bu bölüm için yeterli mi? Teşekkür ederim.:-)

Tercih kesinlikle etmeyin bos beles bir bolum okursunuz ve en zor dersleri alarak mezun olursunuz sonra da diplomyi kanepe altina atarsiniz Hele ozelde okumak Tam bir ahmakliktir.

dereceli gözlük kullanmanın ameliyathane hizmetlerinde bi sakıncaı var mı rica etsem cevaplarmısınız

ameliyathane hizmetlerinin 4 yıllığı yok mu? çalışmak için 2 yıllık yeterli mi?

Çalışırken örnek veriyorum dikiş iğnelerinin farklı boyutları vs.var görmek zor oluyor. Biraz riskli , ama yine de moralini bozmak istemem.

üniversitee göre bazı dersler değişiyor . Fizik , biyoloji ,kimya dersleri lisedeki gibi verilmiyor. Tıp ile ilişkili kısmı veriliyor. Mikrobiyoloji , Tıbbi biyoloji , Fizyoloji dersleri var ama lisedeki gibi zor değil.

DGS ile hemşireliğe geçebiliyorsun , onun haricinde bulabilirsen iş 2 yıllık olmanın çalışmana etkisi yok.

287 ile girme şansım var mı

evet ama kontenjanda bpşluk varsa :)

Ameliyat hizmetleri 2018 taban puanları kaçtı? söylermisiniz rica etsem.

Ameliyathane hizmetlerinin derhal görev tanımının degistirilmesi lazımdır biz 2 yil boyunca uygulamalı ve pratik sekilde eğitim gördük hastanelerde sirkule scrup olarak staj yaptik ama iş bulma konusunda sknti çekiyoruz bizim yerimiz de hala Ameliyathane de hemşire çalıştırılıyor sağlık bakanlığı tarafindan bize çok büyük bir haksızlık yapılıyor biz boşuna mi okuduk 2 yil halbuki herkes kendi alanından uzmandir bizde Ameliyathane de uzmaniz #AmeliyathaneTeknikeri

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Ameliyathane hizmetleri okuyup ayrıca ek dersle anestezi okusam 3 yılda 2 diploma olur mu birde diploma aldıktan sonra dgs ilr hemşireliğe geçebilirim dimi?

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.