DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Arıcılık Bölümü Nedir İş Olanakları Nelerdir?

Arıcılık Nedir, Arıcılık maaşları, Arıcılık iş olanakları

Ülkemiz, bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu bitki örtüsü bakımından arılık faaliyetlerine son derece elverişlidir. Neredeyse her bölgemizde yoğun arıcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Kimisi sadece kendi ihtiyacını giderecek kadar arı beslerken, kimisi bu işi ticari boyutta yapmakta, ekmeğini bu şekilde kazanmaktadır. Özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde elde edilen meşhur ballarımız vardır. Rize Anzer Yaylasında üretilen Anzer balı, günümüzde kilosu 500-600 liraya kolayca alıcı bulabilmektedir.

Şayet sizler de arıcılığa uygun bir bölgede yaşıyorsanız, neden kendi işinizin patronu olmayasınız, neden doğa ile baş başa kalmayasınız? Düşünsenize, kendinize ait kovanlarınız var, senenin her günü de arılarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Kimseden emir almıyorsunuz ve işinize dilediğiniz saatte gidiyorsunuz. 

Tüm bunların ötesinde şehir gürültüsü ve kirliliğinden uzak, temiz ve bol oksijenli tabiatta zaman geçiriyorsunuz. Tüm bunları Arıcılık bölümünü tercih etmeniz için söylemiyorum elbet. amacım, devlet kurumlarından daha güzel ve daha faydalı işlerin de olduğunu göstermek sadece. 

Hepimiz tutturmuşuz bir memurluk diye. Yine okuyalım, öğrenelim, cahil kalmayalım; ama çoğu defa yanıbaşımızdaki işler dururken kendimizi bir devlet memurluğu için ziyan etmemiz pek mantıklı gelmiyor bana. Her neyse, zaten bu bölümü düşünenler ve araştıranlar, Arıcılığa da meraklı insanlardı diye düşünüyorum. Bu nedenle işin biraz da resmi ve ciddi boyutunu ele alıp bölüm hakkında gerekli bilgileri verelim.

Arıcılık Bölümü Nedir?

Arıcılık bölümü, arıların ürettiği bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, hazırlanması, satışa sunulması gibi alanlarda görev yapabilecek uzman arı teknikerlerini yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır.

Arıcılık Bölümü Hakkında Bilgi

2 yıllık Arıcılık bölümü sadece Elazığ Fırat Üniversitesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okutuluyor. Bölümün eğitim süresi 2 yıl ve bu 2 yıl içerisinde arıcılık faaliyetleri ile ilgili her ders öğretiliyor. Bölümü kazanmak için girmeniz gereken tek sınav TYT'dir.

Arıcılık taban puanları çok yüksek olmadığı için isteyen sözel veya sayısal çıkışlı mezunlar da bölümü rahatlıkla kazanabilmektedir.

Arıcılık Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Arcılık mezunları hem devlet kurumlarında hem de özelde iş imkanı yaratabilmektedir. Devlet kurumları için KPSS şartı bulunurken, özel sektör veya kendi işiniz için böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Diler bir bal üretim çiftliği vb. yerde çalışırsınız, dilerseniz de kendi kovanlarınızın sahibi olarak bu işi geniş çaplı yaparak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
Arıcılık mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları şunlardır: 

Zirai Araştırma Enstitüleri (Bu enstitüler Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı birimlerdir. Bazen bakanlık merkezi teşkilatına atanmak da mümkün olabilmektedir. Arıcılık istasyonları, ve çiftçi eğitim şubeleri de arıcılık mezunlarının çalışabileceği diğer iş alanları arasında gösterilmektedir. Arıcılık mezunlarına Arı Teknikeri unvanı verilmektedir. Bana soracak olursanız Arıcılık bölümü okuduktan sonra en mantıklı şey, bu işi profesyonelce ve sadece kendiniz için yapmanızdır. Yani kendi işinizin patronu olursanız, yaptığınız işten çok daha fazla zevk alabilirsiniz.

Arıcılık Maaşları Ne Kadar

Arı Teknikeri maaşları 2600-2900 lira dolaylarındadır. Tabii ki bu maaş, az önce bahsettiğimiz devlet kurumlarında çalışan arı teknikerleri için geçerlidir. Sizler de takdir edersiniz ki arı teknikeri yaptığı işe göre çok daha azını ve ya fazlasını kazanabilmektedir.

Arıcılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Her iki yıllık bölümde olduğu gibi Arıcılık bölümünün de dikey geçiş yapabildiği lisans bölümleri bulunmaktadır. Ancak arıcılık bölümü diğer birçok önlisans bölüme göre biraz şanssızdır; çünkü dikey geçiş yapabileceği tek bölüm Hayvansal Üretim bölümüdür ki hayvansal üretim bölümünün de arıcılık bölümünden iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Arıcılık Bölümü Yorumları

Arıcılık bölümü ile ilgili yapılmış yorumları okuyabilir veya sizler de yorum yazarak sayfaya katkıda bulunabilirsiniz. Biz zaten en yukarıda yorumlarımızı yaptık. Hepinize başarılar.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.