Aşçılık Bölümü Nedir Nasıldır Ne İş Yapar?

Aşçılık bölümü hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan Aşçılık hakkındaki bilgileri okumaktasınız. Aşçılık bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm hususları ilgili başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz.

Son yılların gözde ve zevkle yapılacak mesleklerinden birisi de aşçılıktır. Tabi bu zevk ifadesi kişiden kişiye değişmektedir. Kimisi bir omlet yapmaya bile üşenirken, kimisi her türlü yemeği yapmaktan büyük bir zevk alır. Aşçılık bölümü, zaten sevilmediği müddetçe okunacak bir bölüm, yapılabilecek bir meslek değildir.

Puan Türü                              : TYT
Hangi Sınavlara Girilmeli?   : TYT
Kaç Yıllık?                              : 2 Yıllık

Aşçılık Bölümü Hakkında Kısaca Bilgi

Aşçılık bölümü, ülkemizde eğitim-öğretimini sürdüren onlarca özel üniversitede okutulurken, aynı zamanda onlarca devlet üniversitesinde de eğitim-öğretime devam etmektedir. Bahsedilen özel üniversitelerin tam burslu kontenjanı da bulunmaktadır. Ayrıca devlet üniversitelerinde bu bölümü ikinci öğretim kapsamında okumak da mümkündür.

Bilmeyenler için ikinci öğretim meselesini açalım biraz: İkinci öğretim, normal üniversite bölümünden farkı olmayan, sadece akşam eğitimi verilen ve her dönem belli bir miktarda ücret yatırılmak zorunda olunan eğitim sistemidir. Bu ücret genellikle 1000-1500 lira dolaylarında olmaktadır. Gündüz eğitimi yerine genellikle saat 16:00-17:00 gibi dersler başlar ve 21:00-22:00 gibi de dersler bitmiş olur. İşte bu sisteme ikinci öğretim denir.

Aşçılık bölümüne bazı meslek liselerinin ilgili alanlarından mezun olanlar sınavsız geçiş yapabilirken, diğer lise mezunları YGS’ye girip YGS-4 puan türünden gerekli puanı almalıdır. Bu bölümü tercih etmek için YGS’den en az 150 baraj puanını almak gerekir.

Aşçılık Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Aşçılık mezunları devlet kurumlarında veya özel işletmelerde iş bulma olanağına sahiptir. Her türlü devlet kurumu; hastaneler, üniversiteler, çeşitli MEB okulları vs. aşçı alımı yapabilirler. Bunun için KPSS’ye girmek, yeterli puanı almak ve şayet istenmişse ilgili sertifikaları göstermek yeterli olmaktadır. Aşçılık bölümü iş imkanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

-Hastaneler
-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yatılı veya gündüzlü okullar
-Fabrikalar
-Büyük işletmeler
-Restoranlar
-Oteller vs.

Ayrıca dileyen mezunlar kendi restoranını açarak kendi işinin patronu olabilirler. Yine girişken olanlar, kendi web sitelerini veya Youtube kanalını açarak, burada kendi tariflerini deneyebilir, web siteleri veya Youtube sayfalarında paylaşarak belli bir kazanç elde edebilirler.

Aşçılık Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Aşçılık mesleği, maaşı değişken olan mesleklerden birisidir. Bu yüzden bu tür mesleklerin maaşını ele alırken genellikle kamuda çalışanlar, özel sektörde çalışanlar ve kendi işini yapanlar şeklinde kategorize etmek gerekir. Günümüzde herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışan bir aşçı ortalama 2400-2700 lira dolaylarında maaş alırken, özel bir işletmede çalışan bir aşçı asgari ücretle dahi çalışabilmektedir. Bunun yanında tanınmış bir otel veya restoranda çalışan bir aşçının 5 bin lira dolaylarında maaş alması bile mümkündür. Kendi lokantasını/restoranını açmış biri, sizin de takdir ettiğiniz üzere çok daha yüksek meblağlar da kazanabilmektedir.

Aşçılık Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Öncelikle şu konuda herkes hemfikirdir: Aşçılık mesleği, asla ölmeyecek olan bir meslektir; zira yeme içme ihtiyacı insanların en temel ihtiyaçlarındandır. Yani hiçbir insan ‘’bu ay yemek yemeyeyim’’ deme lüksüne sahip değildir. O zaman, bu mesleğin gönül rahatlığı ile tercih edilebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak yine de iş bulmak veya iş kurmak tamamen sizin girişkenliğinize bağlıdır. Yemek yapmaktan gerçekten zevk alıyorsanız, kendi işinizi de kurabilecekseniz bu bölümü tercih etmek için önünüzde hiçbir engel yoktur.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.