DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü İş İmkanı Maaşı

Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü İş İmkanı Maaşı

Atçılık ve Antrenörlüğü bölümü hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan Atçılık ve Antrenörlüğü hakkındaki bilgileri okumaktasınız. Atçılık ve Antrenörlüğü bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm hususları ilgili başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz.

Puan Türü                                                : TYT
Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilmeli? : TYT
Kaç Yıllık?                                              : 2 Yıllık

Atçılık ve Antrenörlüğü Hakkında Bilgi

At antrenörü, yarış atlarını yetiştiren, onların bakımlarını yapan, yetiştirdiği at veya atların ne yiyeceğine karar veren ve bunları yediren, atların her türlü sağlık sorunu ile ilgilenen ve gerektiğinde tedavi ettirmeye çalışan eğitimli kişidir. Atçılık ve Antrenörlüğü mezunları bu unvanla anılırlar. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır.

Gerek bazı özel üniversitelerde gerekse de devlet üniversitelerinde okutulmaktadır. Özellikle bölümün yeni açıldığı yıllarda, her yerde bu bölümün reklamı yapılmaktaydı. Maaşlarının çok yüksek olduğu, mezunların hemen işe başladığı ifade edilmekteydi. Ancak günümüzde bu meslek popülerliğini yitirmiştir; zira mezun sayısının fazla olması, artık birçok mezunun boşta kalmasına sebep olmuştur.

Atçılık ve Antrenörlüğü Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bölümün iş bulma imkanının geniş olduğu ifade edilse de bu durum pek doğru değildir. İş olanakları biraz da kişinin çevresine ve girişkenliğine bağlıdır. Atçılık ve Antrenörlüğü mezunları şu çalışma alanlarında görev alabilmektedir:

-Yarış hipodromları
-Her türlü binicilik kulüpleri
-Haralar
-At üretim ve yetiştirme çiflikleri
-Çeşitli turistik tesisler

Bölüm mezunları DGS’de başarılı olduğu takdirde Zootekni bölümü veya Veteriner fakültesine dikey geçiş yaparak lisans mezunu olma olanağına sahip olmaktadır. Bunun için Türkçe ve matematik testlerinde başarılı olmalı ve rakiplerini geçmelidir.

Atçılık ve Antrenörlüğü Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Ne yazık ki bu bölümde At antrenörlüğü ile ilgili çok yüksek ve hayali maaşlardan bahsetmeyeceğiz. Maalesef iş bulma sıkıntısı yaşadığından dolayı çeşitli at çiftlikleri veya benzeri yerlerde asgari ücrete talim olarak çalışanlar da bulunmaktadır. Bunun yanında gerçekten de Atçılık ve Antrenörlüğü maaşları 4000-6000 bin lira arasında çalışanlar da yok değil elbette. Ancak öyle ballı bir iş bulmak için ya çok farklı olmanız ya da atçılık alanındaki çevrenizin geniş olması gerekmektedir.

Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere, ülkemizde genellikle bir bölüm, belli ir zaman diliminde popüler hale gelir; fakat çok geçmeden de bölüm tamamen biter. Atçılık ve antrenörlüğü bölümü bitmiş demiyoruz; ama eski imkanlarına da sahip değil ne yazık ki. Bizim naçizane tavsiyemiz, bu bölümü, gerçekten atları ve at antrenörlüğünü çok seven, bu mesleğe ilgi duyan kişilerin tercih etmesidir. Bu, sadece bizim fikrimizdir. Sizler de bu konudaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 yorum

 1. Adsız
  Bizde antrenoruz ama insanların peki bize at antrenörlük belgesi almak istiyoruz atlarida çok seviyoruz bize kurs gibi birşey açsaniz 1.2 ay sürmek üzere belge verseniz olmaz mi yeteneğe bağlı olma gerektren bir alan
  • Yönetici
   Merhaba, peki kurs il belge verilecek olsa 2 yıl boyunca bölümü okuyanlara haksızlık olmaz mı? Ayrıca insan antrenörlüğü yapmak neden daha zor, biraz bilgi alabilir miyiz acaba?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.