DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü İş İmkanları Maaşları Hakkında Bilgi

Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü İş İmkanları Maaşları Hakkında Bilgi

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan Avcılık ve Yaban Hayatı hakkındaki bilgileri okumaktasınız. Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm hususları ilgili başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz.

Avcılık, eline tüfeği alıp dağ bayır dolaşarak avlanmak değildir sadece. Avcılık ahlakı, aynı zamanda doğayı korumayı, hayvan neslinin devam edilmesini sağlamayı, gerektiğinde kışın zor şartlarında doğaya su veya yiyecek bırakmayı gerektirir. Sürdürülebilir bir yaban hayatı için tüm bunlar şarttır. Bir avcıda merhamet duygusu en ağır basan duygu olmalıdır. Avına gerektiği fırsatı vermeyi bilmeli, av sezonunun açık olmadığı dönemlerde avlanmayı kesinlikle bırakmalıdır.


Av ve Yaban Hayatı bölümü, avcılık eğitiminin verildiği bir önlisans bölümüdür. Burada verilen eğitim tabii ki tüfek atma nişan alma, hayvan avlama eğitimi değildir. Bu bölümde sürdürülebilir avcılığın sağlanması için öğrenciler her alanda yetiştirilmektedir. Avcı denetimi, AVBİS sistemi, avlaklardaki hayvan sayısının tespiti, av dönemlerinin veya yerlerinin tespiti genellikle Av ve Yaban Hayatı mezunlarının eliyle olacaktır.

Puan Türü                            : TYT
Hangi Sınavlara Girilmeli? : TYT
Bölüm Kaç Yıllık?                : 2 Yıllık

Avcılık ve Yaban Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

İçinizde avcılık ruhu varsa veya doğayı seven, doğada bulunmaktan mutlu olan birileri varsa, eminim bu bölüm fazlası ile ilginizi çekmiştir. Hele ki avcılık tutkunları balıklama dalmıştır konuya. Kendim de avcı olduğumdan dolayı bunu tahmin edebiliyorum; zira üniversiteyi bitireli ve iş hayatına başlayalı yıllar olmasına rağmen, bu bölümü ilk defa gördüğümde ‘’Ulan bu bölüm de mi varmış, ben neden bu bölümü değil de öğretmenlik tercih etmişim diye yakındım; fakat bölümü biraz araştırınca çok da üzülecek bir şey olmadığını anladım.

Avcılık ve Yaban hayatı bölümüne gidersem sürekli ava giderim, kendimi avlanma konusunda yetiştiririm sanmayın; çünkü bu bölüm, ava gidenleri değil, ava gidenleri denetleyenleri, doğayı ve av hayvanlarını koruyanları yetiştiriyor. Anlayacağınız, avlaklarda av hayvanı sayısını tespit edenler, ara sıra avcıları denetleyenler, av turizminde izin alan avcıya eşlik edenler, kışın zor şartlarında doğaya yiyecek vb. bırakanlar genellikle bu bölüm mezunları oluyor. Yine de doğa ve av aşığı kişilerin büyük bir zevkle tercih edebilecekleri ve okuyabilecekleri bir bölüm olduğunu söylemek mümkün.

Avcılık ve Yaban Hayatı Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bu bölümü okutmakta olan bazı üniversitelerin tanıtım sayfalarına baktığımda, iş imkanları için çok güzel şeyler söylediklerine şahit oldum. Örneğin süleyman Demirel Üniversitesi, bu bölümden mezun olanların boşta kalma riskinin olmadığını, bu bölüm mezunlarına çok ihtiyaç duyulduğunu filan yazmış. Biliyorum, üniversiteler genellikle okuttukları bölümleri övmekten ziyadesiyle hoşlanırlar; fakat yine de haklılık paylarının olduğunu tahmin ediyorum. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları ne iş yapar sorusuna yanıt vereyim. Avcılık ve Yaban Hayatı iş imkanları, çalışma alanları şunlardır:

Mezunlar; Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olan Milli Parklar Genel Müdürlüğü dahilindeki,

-Milli parklarda
-Ulusal parklarda
-Tabiat parklarında
-Tabiat koruma alanlarında çalışabilmektedir.

Ayrıca özel avlaklar da bölümün çalışma alanlarında sayılmaktadır. Bakanlığa bağlı birimlere atananlar memur statüsünde çalışmaktadır. Bu kişiler genellikle hem masa başı hem de arazide iş yapmaktadır.

Avcılık ve Yaban Hayatı Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Orman Genel Müdürlüğüne veya bakanlığın diğer birimlerinde memur olarak çalışan bir mezun ortalama 2500-3000 lira dolaylarında maaş alırken; özel alanlarda çalışanlar 1-1,5 asgari ücret ile çalıştırılmaktadır.

Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Resmi avcılık yapanlar bilirler. Türkiye’de özellikle son yıllarda bu avcılık işlerine çok önem verilmeye başlandı. Avbis denilen bir sistem üzerinden tüm avcıların etkinlikleri kontrol altına alınıyor. Öncesinde ise her avlakta bulunan tahmini hayvan sayısı belirleniyor. Tüm bu işlemleri yürütecek eğitimli elemanları tabii olarak ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle bölümün en azından önümüzdeki 5 yıl boyunca iş imkanları açısından sıkıntısız bir bölüm olacağını düşünmekteyiz. Bu bizim fikrimizdir; ancak dediğimizin tam tersi olmayacak diye bir garantimiz de yoktur elbet.

9 yorum

 1. Unknown
  Ordu akkuş da Üniversite hayatım başlıyor hadi hayırlısı
  • Unknown
   Şu an ne durumdasın iş bulabildin mi Ben de gitmeyi düşünüyorum tavsiye edermisin?
 2. Adsız
  Kızlarında bu mesleği yapmalarına biraz karşılar. Bende okuyacağım ama erkek işi diyorlar ne yapacağımı bilmiyorum
  • Unknown
   Bir kadının başaramayacağı hiç bir şey yoktur unutma gök TÜRKler de kadın ülke yönetiyordu türkiyede arap zihniyeti yaygın olduğu için kadını alçak görüyorlar yapamayacağımızı söylüyorlar bu bölümü yazıyorum ne kadar yapamayacağımı söyleyen varsa işimi hakkıyla yapıp onları yenilgiye uğratacağım elalem Her şeye laf eder hayat kısa mutlu olduğun yolda ol
  • Unknown
   Ben bu bölümden mezunum Bizim sınıfın yarısı kızdı kızı erkeği yok bu işin rahat olabilirsin
 3. Unknown
  Ben bu bölümden mezunum gayette mutluyum ocakta alım olacak diye duyumlar var hayırlısı
 4. Unknown
  Bizim sınıfın yarısı kızdı kızı erkeği yok bu işin rahat olabilirsin
 5. Kemalcan
  iş imkanları hakkında bilgi verebilirmisiniz
 6. Unknown
  Unknown sana nasıl ulaşabiliriz dostum?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.