DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Bölümü İş İmkanları Maaşları

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Bölümü İş İmkanları Maaşları

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi bölümü hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan bilgileri okumaktasınız.

2 Yıllık Ayakkabı Tasarım ve Üretimi bölümü tanıtımına geçmeden önce kısa bir hikaye anlatmak isterim.
Vaktiyle büyük bir ayakkabı firması x ülkesinde ayakkabı imalat fabrikası açmayı düşünür. O ülkeye araştırma için bir elemanını görevlendirir. Eleman memleket döndüğünde, x ülkesindeki hiçbir insanın ayakkabı giymediğini söyler ve orada ayakkabı imalatı yapmaktan vazgeçerler. 

Kısa bir süre sonra farklı bir firma aynı düşünce ile bir elemanını x ülkesine gönderir. eleman çok büyük bir heyecanla döner ve patronuna ''Müjde patron müjde, x ülkesinde ayakkabı giyen tek bir insan bile yok, ülkenin tüm ayakkabılarını biz üreteceğiz ve çok büyüyeceğiz. Hızla harekete geçilir ve x ülkesine ayakkabı imalathaneleri açılır. Kısa sürede halka ayakkabı tanıtılır ve tüm halka ayakkabı satılır. Böylece çok daha büyük bir firma haline gelirler.''


Demem o ki ayakkabı sektörü büyük bir sektör ve iş bulma imkanı geniş bir sektör. İnsanlar ayakkabıdan vazgeçecek değiller. Dolayısı ile ayakkabı sektöründe çalışmak isteyenler her zaman iş bulma imkanı bulacaklardır.

Puan Türü                               : TYT 
Hangi Sınavlara Girilmeli?    : YKS’nin ilk oturumu TYT’ye 
Bölüm Kaç Yıllık?                   : 2 Yıllık

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Hakkında Bilgi

Bu bölüm, Türkiye’deki 5 üniversitede bulunuyor. Bu 5 üniversiteden bir tanesi özel, diğer dördü ise devlet üniversiteleridir. Ayakkabı Tasarım ve Üretimi bölümü olan üniversiteler şunlardır: İstanbul Aydın Üniversitesi (Paralı üniversite), İstanbul Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi. Bölümü tercih etmek için önlisans barajı olan en az 150 puan almak zorunludur. Dikkate alınan puan türü TYT ’dir. Bölümün amacı, ayakkabı tasarımı yapabilecek, yaptığı bu tasarımların üretiminde de etkin rol alabilecek deneyimli elemanlar yetiştirmektir.

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olup da devlet kadrolarına atanmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bölümü yazacak olan üniversite adayları, mezun olduktan sonra sadece özel sektörde faaliyet göstereceğini bilmeli, tercihlerini ona göre yapmalıdır. Bölüm mezunları;

-Talaşlı ve talaşsız üretim yapan makine imalat sanayisinde
-Özel ayakkabı üretim işletmelerinde çalışabilmektedir.

   Ayrıca KPSS’nin ön lisans (Her iki yılda bir Eylülde yapılan sınav) oturumunda yüksek puan alanlar, normal memurluk kadrolarını tercih ederek memur olma şansına sahiptir.


Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Herhangi bir fabrika veya özel işletmede çalışan mezunlar deneyimlerine göre düşük veya yüksek maaş alabilirler. Özellikle işe yeni başlayan yeni mezunlar genellikle asgari ücret seviyesinde veya az daha yüksek maaşlarla iş bulurken, deneyimli elemanlar 2-3 asgari ücret kadar maaş alması da mümkündür.

Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Bu bölümden çok şey beklemek doğru olmayacaktır. Çevresi olanlar, özellikle tasarım işlerini yaparak güzel kazançlar elde edebilir. Ancak bu şansa sahip olmayanlar, muhtemelen ayakkabı sanayisinin gelişmiş olduğu illerde çalışmak zorunda kalacak ve pek de tatmin olmayan ücretlerle çalışacaktır. Bize sorarsanız, şayet umutlarınız büyükse ve bu işe meraklıysanız bölümü tercih edebilirsiniz; ancak amacınız devlete kapak atmaksa başka alternatifler düşünün.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.