DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bağcılık Bölümü Hakkında Bilgiler Nedir Ne İş Yapar?

Bağcılık Bölümü Hakkında Bilgiler Nedir Ne İş Yapar?

Bağcılık bölümü hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan Bağcılık
hakkındaki bilgileri okumaktasınız. Bağcılık bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm hususları ilgili başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz.

Daha önce 2 Yıllık Bağcılık bölümü ile ilgili yazdığım bazı yazılarda ''Bağcılığın da mı bölümü olurmuş!'' türünden yorumlar gelmişti. Sanırım bizim insanımız için meslek sahibi olmak demek, sadece bir devlet kurumunda memur olmak ve ayın 15'inden 15'ine maaş almak demek.

Hep söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Meslek sahihi olmak demek sadece devlet memuru olmak değildir. Hangi iş olursa olsun her meslek kendi bazında kutsaldır ve belli bir uzmanlık gerektirir. Evet, Bağcılık bölümünü okumadan da bağ yetiştirebilirsiniz; ancak Bağcılık bölümünü bitirmiş, işin uzmanı olmuş birisi kadar verim alamazsınız veya ürün çeşitliliği elde edemezsiniz.

Çiftçiliğe gönül vermiş, bağcılığın yapılabileceği bölgelerde yaşayanlar bence bu bölümü okumalı ve profesyonel bağcılıkla uğraşmalıdır. İnanın bir devlet kapısından daha fazla zevk alacak ve daha fazla kazanacaksınız.

Puan Türü                             : TYT
Hangi Sınavlara Girilmeli? : TYT
Kaç Yıllık?                            : 2 Yıllık

Bağcılık Bölümü Hakkında Bilgi

Ülkemizde sadece Manisa Celal Bayar Üniversitesinde eğitimi verilen Bağcılık bölümü, eğitim süresi 2 yıl olan ve TYT puan türü ile öğrenci alan bir ön lisans programıdır. Bağcılık bölümünün ana gayesi kaliteli üzüm ve bağ yetiştirmek, yetiştirilen üzümlerin işlenmesini sağlamak, bunları şarap veya sirke haline getirmektir.

Bağcılık Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bağcılık bölümü iş bulma imkanı neredeyse tamamen özel sektörle kısıtlıdır. Kamuya ait iş alanları yok gibidir. Bu bölümden mezun olanlar ya şarap üretim işletmelerinde veya sirke üretim işletmelerinde görev almaktadır. Ayrıca mezunlar kendi bağlarını kurarak kendi işlerinin patronu olma şansına da sahiptir. Eğitimli bir şekilde yapılan bağcılıktan çok daha yüksek verim alınmaktadır.

Bağcılık Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Bu bölümden mezun olanlar şayet KPSS ile herhangi bir devlet kurumuna atanırsa bağcılık maaşları 2500-2700 lira dolaylarında bir maaş alabilir. Anca kendi işini kuranların çok daha yüksek kazançlar elde etmesi de mümkündür.

Bağcılık Bölümü Atamaları

Bağcılık bölümüne verilen KPSS kadroları maalesef çok sınırlıdır. Çoğu sene bu bölüme kontenjan verilmemektedir. 2012 yılında sanırım 7 kişi tekniker olarak alınmış ve taban puan 80'lerde kalmıştı. son yıllarda alım olmamıştır.

Bağcılık Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Bilindiği gibi bizim insanımız kamu kurumlarına aşıktır. Devlette çalışmak bize her zaman cazip gelmiştir. Bu yönümüzü dikkate aldığımızda, bu bölümün o anlamda tercih edilecek bir bölüm olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanında, çiftçiliği hele de üzüm yetiştirmeyi sevenler bu bölümü tercih edebilirler.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.