DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bahçe Tarımı Bölümü İş Olanakları Hakkında Bilgi

Bahçe Tarımı Bölümü İş Olanakları Hakkında Bilgi

Sizler için hazırladığımız Bahçe Tarımı tanıtım içeriği sayesinde daha sağlıklı tercihler yapacağınızı düşünüyoruz. Lütfen yazının tamamını okuyun.

Şehirde yaşayanlar her zaman bir bahçe hayali kurarlar. Gidip kendi domatesini, kendi salatalığını, biberini ekmek, yetiştirmek isterler. Küçük de olsa bir bahçenin kendilerine huzur vereceğini bilirler. Ama yeri geldiğinde çoğu insan Bahçe Tarımı ve benzeri bölümleri küçümsemekten de geri durmazlar.

Oysa doğayla baş başa olmak; bitkisiyle, sebzesiyle, meyvesiyle uğraşmak neden güzel olmasın. Bahçe Tarımı da çiftçiliği seven her kesimin okuyabileceği, çiftçilikle ilgili kendisini geliştirebileceği bir bölümdür. Bu yüzden bana göre bu bölüm sadece devlet kapısına atanmak için okunmamalı. Çiftçilikle uğraşan gençlerimiz de bölümü okuyup alanında uzmanlaşmalıdır.

Puan Türü                               : TYT
Hangi Sınavlara Girilmeli?   : TYT
Bölüm Kaç Yıllık?                  : 2 Yıllık

Bahçe Tarımı Hakkında Bilgi

Bahçe Tarımı bölümü an itibari ile birçok üniversitemizde okutulmakta ve alanında kaliteli hizmet sunulmaktadır. Bu bölüm, bahçe tarımı denince akla gelebilecek her konuda kendisini geliştirmiş elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Kaliteli fidan yetiştirme, süs bitkileri yetiştirme, peyzaj yapma, kaliteli tohumculuk yapma, organik tarıma yönelme ve mantar yetiştirme gibi faaliyetler bu bölümün mezunlarının ilgi alanlarıdır. Bölümü tercih etmek için TYT puan türünden en az 150 puan almak gerekmektedir. 150 puan, bilindiği gibi her 2 yıllık bölüm için baraj puanıdır.

Bahçe Tarımı Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bölümü başarı ile bitiren mezunlar özellikle Tarım, Gıda, Orman bakanlıkları ile bunlara bağlı birimlerde görev alabilmektedir. KPSS’de verilen kadro sayısı sınırlı olsa da kamu kurumlarına atanmak mümkündür. Bununla birlikte, bölüm mezunlarının büyük bir kısmı özel sektörde faaliyet göstermektedir. Bu özel sektör de daha çok kendi işini yapma ile kısıtlıdır. Kendi arazisine sahip olanlar, modern tarım yaparak, sera oluşturarak veya benzeri faaliyetlerde bulunarak kazanç elde etmektedir.

Bahçe Tarımı Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

KPSS’den gerekli puanı alarak bir devlet kurumuna atanan Bahçe Tarımı mezun maaşları 2500-3000 lira civarında maaş alırken, özelde çalışanlar bazen daha düşük bazen de daha yüksek kazançlar elde etmektedir. Özellikle fidancılık işi ile ilgilenenlerin kazancının daha yüksek olduğu söylenebilir.

Bahçe Tarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Bahçe Tarımı bölümünden dikey geçiş yapılan 5 farklı lisans bölümü bulunmaktadır. dikey geçiş sınavında başarılı olan herkes, aşağıdaki 4 yıllık bölümlerin herhangi birisine dikey geçiş yapabilir: Bahçe Tarımı DGS bölümleri şunlardır:

- Bahçe Bitkileri
- Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
- Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
- Tarla Bitkileri
- Bitki Koruma

Bahçe Tarımı Bölümü KPSS Atama Puanları

Bahçe Tarımı KPSS taban puanları genellikle 85-90 puan arasındadır. Her atamada bu bölüme kadro verilmemektedir

Bahçe Tarımı Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Ülkemizde özellikle son yıllarda ormanlaşmaya, fidancılığa önem verilmeye başlanmıştır. Bunu, yaşadığımız bölgedeki arazilerde başlatılan fidan dikimi etkinliklerinden de az çok anlayabiliriz. Bu nedenle en azından şimdilik iş görecek bir bölümdür. Özellikle kendi arazisi bulunanların bu bölümü okuyarak o arazileri daha verimli hale getirmek için bu bölümü okumalarını tavsiye edebiliriz. Ancak gözü devlet kurumlarında olanların KPSS’ye ciddi bir şekilde çalışmayı göze alarak bölümü tercih etmelidir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.