Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş İmkanları Maaşları Ne Kadar?

Her insanın yetenekli olduğu ve ilgi duyduğu çeşitli alanlar bulunur. Bazı insanlar herhangi bir alana henüz çocuk yaşlarda ilgi duyabilir. Böyle bir çocuğu tutumluluğundan, israftan kaçışından, birikim yapmasından ve kendi çapındaki pazarlama stratejilerinden anlayabiliriz. Böyle çocukları kendi ilgi alanlarında yetiştirmek hem onları mutlu edecek hem de kendilerine ekmek kapısı kazandıracaktır.

Değerli arkadaşlar, bu yazımızda finans ve ekonomi ile alakalı olmasından mütevellit Bankacılık ve Sigortacılık önlisans programını her yönü ile ele alarak bölümü tercih etmek isteyenlere kılavuz olmak istedik.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Bölüm, ülkemizin birçok devlet üniversitesinde okutulmaktadır. Öyle ki küçük ilçelerde kurulmuş olan yüksekokullarda bile bölümün eğitimi verilmektedir. TYT sınavına girenler önlisans baraj puanı olan 150 veya üzeri puan aldıklarında bu bölümü tercih listelerine ekleyebilirler.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü için kullanılan puan türü TYT'dir. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz 150 ve üzeri puan ile kastedilen TYT puanıdır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır.

2 Yıllık Bankacılık ve sigortacılık bölümü taban puanları düşük olduğu için ve birçok üniversitede bu bölüm okutulduğu için en çok tercih edilen önlisans programlarından birisidir. Birçok üniversitede bu bölüm okutulmakta ve bölüme her sene binlerce kontenjan verilmektedir.

Sözel mezunlarının da sıkça tercih ettiği ve kazandığı Bankacılık ve sigortacılık bölümü sayısal dersler yüzünden okunması ciddi anlamda zor olan bir bölümdür. Matematik, İstatistik gibi sayısal derslerde çok zorlandığı için bu bölümden zor mezun olan veya bölümü bırakan öğrenciler bile bulunmaktadır. Aslında bölümün iş alanları geniştir; ancak o kadar çok mezun var ki bu mezunlar arasından sıyrılıp yüksek KPSS puanları ile atanmak çok zor.

Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır?

Aslında bölümün iş imkanlarını tahmin etmek çok da zor değil; zira bölüm mezunlarının ne iş yapıp nerede çalışacağı, bölümün adından dahi anlaşılabiliyor. Genel anlamda bölüm mezunlarının ne iş yaptığını söylemek gerekirse, bankalarda ve sigorta şirketlerinde çalıştıklarını söylemek mümkündür. Ancak yine de biz Bankacılık ve Sigortacılık bölümü iş olanaklarını, çalışma alanlarını maddeler halinde sıralayalım:

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Çalışma Alanları

Bölüm mezunları aşağıda belirtilen iş alanlarında iş bulma imkanına sahiptir. Bunlar:

-Devlet Bankaları (Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank)
-Özel Bankalar (Garanti Bankası, Akbank, Finansbank vs.)
-Finans Kuruluşları
-Sigorta Şirketleri
-Brokerlik
-Komisyoncu firmalar vs.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Mezunlarının Görevleri Nelerdir?

Bölüm mezunlarının bankalarda veya sigorta şirketlerinde çalışması, farklı görevlerde bulunması anlamına gelir. Bankada çalışan biri bireysel müşterilerle ilgilenebilir, veznelerde çalışabilir. Sigorta şirketlerinde çalışanlar ise müşterilere sigorta teklifleri gönderir, mevcut müşterilerinin sigorta bitim tarihlerini takip eder, sigorta yaptıran müşterilerin evraklarını düzenler ve benzeri işleri yapar.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 2017 Maaşları Ne Kadar?

KPSS ile devlet kurumlarına (banka veya diğer finans kurum ve kuruluşları) 2017 yılında 3500 lira dolaylarında maaş alırken; bu oran özel sektörde daha aşağılara çekilebileceği gibi, bölüm mezunlarının devlet memurlarına kıyasla daha yüksek maaş alması da mümkündür. Örneğin bir sigorta şirketinde 2 bin liraya çalışan bir mezun görmek de mümkündür, iyi bir özel bankada 4500 liraya çalışan mezun görmek de. İş, biraz da kendinizi geliştirmişlik düzeyiniz ve tecrübeniz ile alakalıdır. Göreve yeni başlayan bir Bankacılık ve sigortacılık mezunuysanız, muhtemelen yıllardır çalışan birine göre daha düşük maaş alırsınız.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Okuyanlar Hangi Bölümlere Dikey Geçiş Yapabilir?

Arkadaşlar Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden dikey geçiş yapılabilen tüm bölümleri saymayacağız; fakat sayısının 28 olduğunu söyleyelim. Bankacılık, sigortacılık, finans ve pazarlama ile ilgili olan neredeyse her bölüme dikey geçiş yapmanız mümkündür. Tabi bunun için DGS sınavına girmeli ve size lazım olan puanı almalısınız. Bu arada DGS sınavında sadece Türkçe ve Matematik sorularının bulunduğunu da söyleyelim.

Bankacılık ve Sigortacılık KPSS Atamaları

Hatırlarsanız, yazımızın başında, bu bölümün onlarca üniversitede okutulduğunu ifade etmiştik. Peki, bu iyi bir şey mi? Maalesef iyi değil. Neden? Çünkü her sene binlerce mezun veren bölüme, KPSS atamalarında yeterli kontenjan verilmemektedir. Bu da işsiz kalan mezun sayısını artırmakta ve KPSS puanlarının yükselmesine sebep olmaktadır. 2016 ve 2017 yıllarına bakıldığında bu bölümden mezun olup da devlete atanmak için en az 85 puan alınması gerektiğini görüyoruz ki bu puanı almak da gerçek manada zordur.

Yorumlarımız

Daha önceki bazı yazılarımızda da değindik ama yine değinmekten geri kalmayacağız. Hepinizin hak vereceği üzere, Türkiye’de birisi bir şey yaptı mı, bir anda herkes aynı şeyi yapmaya başlar ve işin cılkı çıkar. İşte 2 Yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümünde de aynı durum yaşanmıştır. Eskiden bankacılık ile ilgili bölümler revaçtaydı, bu bölümlerden mezun olanlar kolayca iş bulabiliyor ve iyi maaşlar da elde edebiliyorlardı. Şimdilerde ise işin çivisini çıkarıp gerekli gereksiz her üniversitede bu bölümü açmaya başladılar ve halen de açıyorlar. Sanki tek amaç mezun vermekmiş gibi. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü olan üniversitelerin listesini açıyorsunuz, liste bitmek bilmiyor.

Durum böyle olunca ne oluyor? Bir anda binlerce mezun, binlerce işsiz... Sonra gençlerimizi bekleyen psikolojik bunalımlar. Kardeşim, gerçekten de ülkemizin o kadar çok bankacı ve sigortacıya ihtiyacı var mı? Onca insanı bu bölüme sürüklüyorsun; fakat onlara iş bulma imkanı sunuyor musun? Bari hiç alma, adamlar meslek öğrensin, kendi işini kursun. Bir kişi 2 yıllık da olsa bir bölüm bitirdiğinde ortalama 23-24 yaşında oluyor. Mezun olduktan sonra atanamayınca da bocalama yaşıyor ve artık yapabileceği başka bir iş, başka bir meslek olmayacağını düşünüyor; çünkü tüm umutları o bölüme bağlamış. Bana göre bu durum, umut tacirliğinden başka hiçbir şey değil.

Sorularınızı Alabiliriz?
Arkadaşlar, Klavyemiz yettiğince bölüm ile ilgili her şeyi anlatmaya çalıştık. Anlattıklarımız dışında sormak istedikleriniz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Bankacılık ve sigortacılık düşünenlere şimdiden başarılar diliyoruz.

8 yorum

2 yillik banka mezunundan torpil olmadikca hic bisey olmaz

Ziraat görevlisi nasıl olunur

Matematigim kotu bu bolum bana gore degil galiba yapilabilir mi yoksa simdiden vazgeceyimmi

Matematik derken formullu matematik gibi mi yoksa bakkal matematiği gibi mi ya

Hocam peki devlet degilde ozell bankalarda calismak icin onlarin sinavlari var mi varsa dereceleri hakkinda bilgi verir misiniz .teşekkürler

Hocam benim matamatik sıfır ama bana bu bölüm geldi yapabiriyim acaba bi denesemmi iki yillim boşa gitmesin diye zaten bu bölümü kullanmayı düşünüyorum burda da mat lazımmış sizce unuversiteye gitmeliyimmi

Bu bölümün atanması varmi? Varsa kaç puan?

Ya kendini geliştirmişlikle alâkalı 2yil okuyup oturulursa bir işe elbet yaramaz bu her bölüm için aynı öğretmen atamaları çok mu düşük sanki önemli olan okuduğumuz bölümü sevmek ve o yönde sağlam adımlar atmak bence.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.