DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Basın ve Yayıncılık Bölümü İş İmkanları Maaşları

Basın ve Yayıncılık Bölümü İş İmkanları Maaşları

Medya ve basın sektörlerinde faaliyet göstermek isteyen her üniversite adayının tercih etmeyi düşüneceği 2 yıllık bölümlerden bir tanesi de Basın ve Yayıncılık bölümüdür. 

Adı bu bölümün adına benzediği için çoğu defa birbiri ile karıştırılan birçok lisans ve önlisans bölümüdür. Bu yazıda tanıtımı yapılan bölüm 2 Yıllık Basın ve Yayıncılık önlisans bölümüdür.

Gerek yerel basında gerekse de ulusal basında yer edinmek için böyle bir bölümde okuyarak kendinizi her alanda yetiştirebilirsiniz.

Bölüm hakkında bilgi almak isteyen değerli okurlarımız, en güvenilir kaynaktan bilgileri okumaktasınız. Basın ve Yayıncılık bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm hususları ilgili başlıklarımızdan öğrenebilirsiniz.

Puan Türü                             : TYT
Hangi Sınavlara Girilmeli? : TYT
Bölüm Kaç Yıllık?                : 2 Yıllık

Basın ve Yayıncılık Hakkında Bilgi

Basın ve Yayıncılık bölümü, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans bölümüdür. Çoğunlukla bu ada benzer bir adı olan Basın ve Yayın lisans programı ile karıştırılmaktadır. Sizler için Basın ve Yayıncılık mezunlarının ne iş yaptıklarını, nerede çalıştıklarını ve bunlara benzer bilgileri araştırdık ve hizmetinize sunduk. Bölümde okuyan öğrenciler özellikle görsel basında hizmet verebilecek şekilde yetiştirilirler. Yani gazete ve dergicilik sektöründen tutun da televizyonculuk, web tasarımı, haber spikerliği, muhabirlik, gazetecilik gibi birçok alanda donanımlı hale getirilirler.

Basın ve Yayıncılık Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

2 Yıllık Basın ve Yayıncılık mezunları, ulusal ve yerel gazetelerde, ulusal ve yerel TV kanallarında, web tasarım firmalarında, TRT’de, matbaalarda, reklam şirketlerde, grafik tasarımı şirketlerinde çalışabilir veya webmaster’lık yapabilirler. Aslında burada bana sorarsanız can noktoası webmaster’lıktır. Web master demek, internet işleri ile meşgul olan, ekmeğini buradan kazanan kişi demektir. Birçok kişi vardır ki bu işle uğraşarak bir memurun aldığı maaştan daha fazlasını kazanmaktadır. Özellikle kalemi güçlü olanlar, içerik oluşturabilenler, fotoşopta yetenekli olanlar bu işte fazlası ile ekmek yiyebilir.

Basın ve Yayıncılık Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

TRT ve benzeri kamu kurumlarında görev alan Basın ve Yayımcılık maaşları 3000-4000 liraya varan maaşlar almaları mümkün iken özel sektörde çalışan olarak faaliyet gösterenler çoğu defa asgari ücrete talimdir. Öte yandan, web işleri ile uğraşanlar çok yüksek kazançlar elde etme imkanına sahiptir. Sanal reklamcılık, ülkemizdeki binlerce kişi için büyük bir ekmek kapısı olmaya devam etmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler yorum yazabilirler.

Basın ve Yayıncılık Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

‘’İstikbal göklerdedir.’’ Sözünü hepiniz hatırlarsınız. Şimdilerde ise ‘’İstikbal internettedir.’’ Demek yanlış olmayacaktır. Artık her şeyimiz internet üzerinden yapılmakta ve bu internet denen unsura sıkıca bağlıyız. Benim şahsi fikrime göre girişken olanlar, sabırlı olanlar ve çok çalışanlar bu bölümde mutlaka başarıya ulaşacaktır. Hele de kendi işinin patronu olmak isteyenler, evden kazanmak isteyenler için çok mükemmel bir bölümdür. Ama tekrar söylüyorum. Sabırlı olmanız ve emek vermeniz lazım.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.