DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Beton Teknolojisi Bölümü Maaşları İş İmkanları


Türkiye bir deprem ülkesidir ve maalesef yakın tarihte büyük kayıplı büyük depremleri yaşamıştır. Yaşadığımız son depremlerde, aslında öldürenin deprem değil de çürük binalar olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Deprem konusunda en riskli ülkelerden birisi olan Japonya'de en büyük ölçekli depremlerde bile çok az can ve mal kaybı yaşanırken, ülkemizde 7 şiddetindeki bir depremde on binlerce insan hayatını kaybediyor.

İşte betonarme yapıların daha sağlam olması için gereken şeylerden bir tanesi de kullanılan betonun sağlıklı olmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek amacı ile ülkemizde eğitim-öğretim yılında Kastamonu Üniversitesinde Beton Teknolojisi bölümü açılmıştır.


Puan Türü                            : TYT 
Hangi Sınavlara Girilmeli? : YKS’nin ilk oturumu TYT’ye 
Bölüm Kaç Yıllık?                : 2 Yıllık

Beton Teknolojisi Hakkında Kısaca Bilgi

Yalnız Kastamonu Üniversitesinde okutulmakta olan Beton Teknolojisi bölümü YKS ile girilen iki yıllık bölümlerden birisidir. TYT puanı en az 169 taban puanı ile öğrenci alımı yapmıştır. Bölümde, özellikle depreme dayanıklı beton ve beton sistemlerinin oluşturulması alanında eğitim verilmektedir. Malumunuzdur ki ülkemiz bir deprem ülkesidir ve depremlerde yaşanan can ve mal kayıplarının büyük bir kısmı binalardan, dolayısı ile kullanılan betondan kaynaklanmaktadır. İşte bu bölüm, depreme dayanıklı, uzun ömürlü beton üretecek personelleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Beton Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Türkiye’de beş yüzü geçkin hazır beton santrali bulunmaktadır. Beton Teknolojisi mezunları, bu santrallerde çalışmak üzere eğitilir ve mezunlarının büyük bir kısmı da buralarda çalışır. Ülkedeki tek bölüm olması, çalışanlarının iş bulma imkanının olduğu konusunda bize fikir verebilir. Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavında başarılı olanlar, kendi alanlaının dışındaki memurluk kadrolarını tercih ederek memur olma olanakları da bulunmaktadır.

Beton Teknolojisi Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Hazır beton santrallerinde çalışan Beton teknikerleri yaklaşık 1,5 asgari ücret kadar maaş alabilmektedir. Bu ise ortalama 3000-3500 lira dolaylarına denk gelmektedir.

Beton Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları

Yapılan KPSS atamalarında genellikle bu bölüme kadro verilmemektedir. ancak bölüm mezunlarından bazıları 85  puan üzeri alarak devlet kurumlarına memur olarak atanabilmiştir.

Beton Teknolojisi Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Bölümün tek üniversitede okutulması bir umut ışığı sayılabilir. Rakip sayısı düşük olduğu için iş bulmak daha kolay olacaktır. Bu nedenle, ayrıntılı bir araştırma yapılarak tercih edilebilecek bir bölüm sayılabilir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.