DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Bilgisayarların hayatımızda önemli bir rol aldığı günümüzde, artık tüm iş ve işlemler bilgisayarlar üzerinden yürütülüyor. En basiti, artık alışverişlerimizi bile gidip mağazadan yapmak yerine, internet aracılığıyla bir online alışveriş sitesinden yapıyoruz. Kısacası artık bilgisayarsız bir hayat düşünmek bile çok zor. Bilgisayarın bu denli önemli olması elbette bilgisayarı çok iyi kullanan ara elemanlara olan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. İşte bu yüzden ülkemizdeki onlarca üniversitede 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümü açılmış ve her sene yüzlerce mezun vermektedir.

Bilgisayar Programcılığı, bir zamanlar en gözde bölümlerden birisi idi. Bizler sanırdık ki bilgisayar öyle herkes tarafından kullanılacak bir şey değil, onu öğrenmek için özel bir ihtisas gerekir. Bilgisayar bölümlerinden birisine giden, asla işsiz kalmaz sanırdık. Oysa durum şimdi öyle mi? Maalesef değil. Artık 7'den 70'ine herkes bilgisayarı şakır şakır kullanıyor. Dolayısı ile pek kimse bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duymuyor.

Bilgisayar Programcılığının eski popülerliğini yitirmesinin, atamalarının zorlaşmasının en büyük sebebi ise bozuk eğitim sistemimiz. Sen kalkar da neredeyse her üniversitede bu bölümü açarsan, her sene binlerce üniversitesi açarsan ne olacak? Birkaç sene içinde mezun sayısı on binleri bulacak ve açılan sınırlı KPSS kadrosundan sadece birkaç kişi memur olarak atanabilecek.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir?

Bilgisayar Programcılığı bölümü, bilgisayar ve programlama konusunda deneyimli programcılar yetiştirmek üzere kurulmuş olan 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

Bilgisayar Programcılığı bölümü TYT puan türü ile öğrenci almaktadır. TYT'de 150 puan veya üzeri puan alan bütün lise mezunları bu bölümü tercih edebilmektedir. Bazı iyi üniversitelerde taban puanlar yüksek iken, bazılarında 150-200 puana kadar düşmüştür. Bölüme ayrıca sınavsız geçiş ile de geçilebilmektedir. Meslek liselerinin bilgisayar ile alakalı bölümlerinden mezun olanlar, Bilgisayar Programcılığına sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Bilgisayar Programcılığı iş olanakları son derece geniştir. Bu bölümden mezun olanların neredeyse çalışamayacakları yer yok gibidir. En büyük kurumundan tutun da en küçük işletmesine kadar her yerde çalışma imkanı elde edebilirler. Ancak elbette ki mezunların ana amacı bir devlet dairesine memur olarak atanmaktır. İşte, burada işler sapa sarmaktadır; zira iş alanları o kadar geniş olan bir bölümün mezunları, devlet dairesine memur olarak atanmak için çok yüksek puanlar almalıdır. Bilgisayar Programcılığı mezunları ''Bilgisayar Programcısı'' unvanı alırlar ve her türlü devlet kurumunda çalışabilirler. Mezunların iş olanakları şunlardır:

-Hastaneler
-Okullar
-Üniversiteler
-Belediyeler
-Bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı birimler
-Satış mağazaları
-Web Tasarım firmaları
-Reklam ajansları
-Bilgisayar satış mağazaları
-Teknik Servisler vs.

Bilgisayar Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgisayar programcıları, çalıştıkları kurum veya kuruluşun iş ve işlemlerini bilgisayarlar üzerinden yapmakla görevlidir. Gelen-giden sipariş takibi, gelen-giden evrak takibi, basit bilgisayar programlarının kurulumu ve çalıştırılması, ilgili bilgi ve kayıtların tutulması gibi çalışmalar yapar.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Eğer ki KPSS'den çok iyi puan alıp bir devlet kurumuna atanırsanız sizi bekleyen bilgisayar programcısı maaşları 3000-4000 lira dolaylarında bir maaş olacaktır. Ancak rakiplerinizi eleyemeyip atanamazsanız, mağaza mağaza dolaşıp iş aramanız gerekecek. Başvurduğunuz herkesin soracağı ilk soru şu olacak: ''Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz, referansınız nedir, kimdir?'' Daha önce başka yerlerde çalıştıysanız şanslısınız; ancak hiç deneyiminiz yoksa ya sizi işe almayacaklar ya da sizi sömürmeye çalışacaklar, düşük maaşlar önerecekler.

Bununla birlikte çok iyi bir üniversiteden mezun olduysanız, kendinizi iyi bir şekilde geliştirdiyseniz veya çalışacağınız yer önceden belliyse yani konu-komşu-tanıdık varsa iyi bir işte iyi bir maaş da alabilirsiniz. aksi halde 2500-3500 liraya yani asgari ücrete iş bulursanız öpüp başınıza koyunuz.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Her Bilgisayar Programcısının gönlünde güzel bir DGS bölümü yatar. Bu bölüme girmiş hemen hemen herkes çok güzel bir lisans bölümüne dikey geçiş yapacağını hayal eder; ama ne yazık ki çoğunun hayali boşa gider. evet, bu bölümden dikey geçiş yapılan güzel 4 yıllık bölümler var; ama rakip o kadar çok ki sıyrılmak çok zor. Bilgisayar Programcılığı DGS bölümleri şunlardır:

- Bilgisayar Mühendisliği
- Uzay Mühendisliği
-Meteoroloji Mühendisliği
-Matematik
-Bilgisayar
-Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
-Kontrol Mühendisliği
-İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
-İstatistik
-Fizik
-Enformasyon Teknolojileri
-Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
-Bilişim Sistemleri Mühendisliği
-Bilgisayar
-Enformatik
-Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
-Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
-Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
-Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Programcılığı Bölümü KPSS Taban Puanları

Üzülerek söylemeliyim ki Bilgisayar Programcılığı KPSS atama puanları 90 puanlara üzerlerine kadar çıkmıştır. Son atamalarda 87 üzeri puanlar ile atanmıştır ve geçen her sene bu bölümün KPSS puanları yükselmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Yorumları

Değeli okurlar, bizler bölüm ile ilgili yorumlarımızı yazı içerisinde zaten paylaştık. Sıra sizde. Özellikle Bilgisayar Programcılığı mezunları bölüm ile ilgili yorum yaparsa tüm üniversite adayları verilen bilgilerden istifade edecektir.

10 yorum

 1. Unknown
  diyelimki belediyeye girdik orda çok yorulurmuyuz yani korkmamız lazım mı kısacası
 2. Apatay
  Belediye gibi yerlerde fazla yorulmazsın sadece site düzenlenme vb. kısa işler
 3. Unknown
  Sizce tıbbi laboratuvar teknikleri mi bilgisayar programcılığı mı...iş olanakları açısından
 4. Adsız
  Gelen-giden sipariş takibi, gelen-giden evrak takibi,
  bilgisayar programcısımı ön büro elemanımı sekretermi yazıyı doğru yazın insanları yanlış bilgilendirmeyin.
 5. G.kılıç
  Atama konusunda sıkıntı yaşar mıyız?
 6. BAHATTİN BOZKURT
  WEB tasarım ve kodlama tercih verdi ikinci tercih BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ vericem ilerde sıkıntı yaşarmıyım
  • Adsız
   Yok knk kendini geliştir hic bise olmaz
 7. Unknown
  Ben meslek lisesinde okudum bilisim bölümünde yım son senem açıklamada eğer bilişim okuduysaniz sınavsız geçiş olur diyor peki o nasıl olacak
 8. Adsız
  sınavsız geçiş sistemi kalktı ek puan sistemi geldi
 9. GlItChA_912
  Biliyorum daha .ok erken ama ben 8. sınıfım. HTML5 ve Python çalışıyorum, bu şlerde gayet azimli ve iyiyim ama asıl konu şu.
  Geçenki testimden 190 aldım. En kötü meslek lisesine de giremiyorum. Çalışmak içimden gelmiyor. Ne yaparım bilmiyorum. Biri bana yardım etsin lütfen.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.