DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Bilgisayar Teknolojisi nedir, ne iş yapar ve daha birçok sorunuza yanıt bulmak için içeriğimizi inceleyebilir ve merak ettiğiniz diğer hususları sorabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda bilgisayar ile alakalı diğer 2 yıllık bölümleri ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Bu yazımızda ise 2 yıllık Bilgisayar Teknolojisi bölümünü ele alacağız. İşin aslına bakıldığında 2 yıllık bilgisayar bölümlerinin birbirinden neredeyse hiçbir farkı yok. Hepsinin iş imkanları veya çalışma alanları aynı sayılmaktadır. Ayrıca üniversitelerin verdiği eğitim de birbirine çok yakındır.

Puan Türü                                                  : TYT 
Bölümü İçin Hangi Sınavlara Girilmeli? : YKS
Bölüm Kaç Yıllık?                                      : 2 Yıllık


Bilgisayar Teknolojisi Hakkında Bilgi

Şu an piyasada bilgisayar ile ilgili çok sayıda bölüm bulunmaktadır. Lisans bölümleri de bulunmakla birlikte sırf ön lisans programları arasında bile 6-7 civarında bölüm bulunmaktadır. Özünde, tüm bu bölümlerin aynı eğitimi verdiğini ve KPSS’de aynı kadrolara atandığını söylemek mümkündür. Bilgisayar Teknolojisi bölümü öğrencileri de tıpkı diğer bölüm öğrencileri gibi bilgisayarın her yönü hakkında eğitilmektedir. Bölümün iş imkanlarına aşağıda değindik.

Bilgisayar Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır, Özel Sektör İş İmkanları Nelerdir?

Bölümden mezun olanlar Bilgisayar Teknikeri veya Bilgisayar Teknisyeni unvanı verilmektedir. Bu bölümde, daha çok bilgisayar tamiri, onarımı ve bilgisayar donanımları hakkında eğitim verilmektedir. Bölümden mezun olmuş biri, bilgisayar parçalarını ve donanımlarını çok iyi tanımaktadır. Bölümden mezun olup çeşitli devlet kurumlarında çalışmak mümkündür. Ayrıca özelde de iş olanakları bulunmaktadır.

Bölümün çalışma alanları şunlardır:

-MEB kurumları
-Hastaneler
-Çeşitli bakanlıklara bağlı teşkilat veya birimler
-Teknik servisler
-web tasarım şirketleri vs.

Bilgisayar Teknolojisi Maaşları/Kazancı Ne Kadar?

Devlette memur statüsünde tekniker olarak çalışanlar 3000-3500 lira dolaylarında maaş alırken, özelde çalışanlar genellikle 2200-2500 lira civarında maaş almaktadır. Teknik servis açıp çalışanların ise değişken kazançları bulunmaktadır.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları

Bilgisayar işletmeni, tekniker vb. kadrolara yapılan atamalarda Bilgisayar Teknolojisi mezunları 85 üzeri puanlara atanmışlardır. Daha güncel KPSS puanları bilgisi için lütfen gerekli araştırmaları yapmayı unutmayın.

Bilgisayar Teknolojisi Bölümünün Geleceği ve Bizim Yorumlarımız

Bilgisayar alanında açılmış bölümlerin daha uzun yıllar değerini yitirmesi pek mümkün değildir. Bununla birlikte bu bölümlerden mezun olanların sayısı gittikçe artmakta ve mezunlar iş bulmakta zorlanmaktadır. Devlete atanma hayali ile yaşayanlar, mutlak surette KPSS’ye çok yoğun bir şekilde çalışmalıdır. Aksi halde bu bölümde okuyanların boşta kalması veya özel sektörde asgari ücrete tabii kalması kuvvetle muhtemeldir. Hatta ne yazık ki özelde bile iş bulmak çok sıkıntılıdır. Başvurduğunu her firma tecrübe istediğinden dolayı, birçok iş başvurusu olumsuz neticelenmektedir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.