DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Nedir Ne Kadar Maaş Alır?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Nedir Ne Kadar Maaş Alır?

İnsanlar, geçmişten günümüze çeşitli sağlık sorunlarıyla, hastalıklarla, sakatlıklarla mücadele etmiş, bugünden sonra da mücadele etmeye devam edecektir. İşte biyomedikal, tüm bu sağlık sorunlarına el atan, bunun için de teknoloji ve biyoteknolojiden yararlanan bir teknoloji dalıdır. Baston'dan tutun da tansiyon ölçme aletine kadar; kalp pillerinden tutun da yapay organlara kadar; diyaliz makinesi vs. neredeyse her türlü tıbbi araç-gereç biyomedikal teknoloji dalının ürünleridir.

Biyomedikal teknolojisinin gayesi tıpta kullanılacak her türlü araç-gerecin, cihazın üretimini yapmak, montajını sağlamak, bunları çalıştırmak ve gerekli bakımlarını yapmaktır. Bu, genellikle biyomedikal mühendislerinin vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Biyomedikal Cihaz Teknikerleri de hem bu mühendislere yardımcı olmakta hem de çeşitli sağlık kuruluşlarındaki cihazların montaj, tamir ve bakımları ile ilgilenmektedir.

Şimdi bölüm araştırma evresinde olan veya tercih yapma aşamasında bulunan tüm üniversite adayları için Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü tanıtımı yazısına geçelim:

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir?

Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan her türlü aletin tasarımında, üretiminde yardımcı olarak çalışabilecek; tüm bu aletlerin montajını, bakımını, onarımını gerçekleştirebilecek teknikerler yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

 Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü TYT puanı ile öğrenci almaktadır. 150 baraj puanını alan herkes, tercihlerinde bu bölümü de yazabilir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunları alan ile ilgili her türlü kamu kurumunda veya özel firma ve şirkette çalışma olanağına sahiptir. Bu anlamda iş olanakları geniş olan bir bölümdür. Bölüm mezunlarına Biyomedikal Cihaz Teknikeri adı verilmektedir. Kamu kurumlarına tekniker sıfatı ile atanırlar. Bölüm mezunlarının çalışabileceği yerler şunlardır:

-Kamu hastaneleri
-Üniversite Hastaneleri
-Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Ağız ve diş Sağlığı Merkezleri
-Biyomedikal Cihaz Üreten firmalar
-Biyomedikal ürün satan mağazalar
-Teknik servisler vb.

Kamu hastanelerinde görev alabilmek için mezunların KPSS'de başarı gösterip yeterli puanı alması gerekmektedir. Özelde ise geçici personel olarak çalışmaları mümkündür.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Biyomedikal Cihaz Teknikerleri, çeşitli tıbbi araç-gerecin hastanelere monte edilmesini sağlar, gerektiğinde bu aletlerin nasıl çalıştığını ilgili diğer hastane personeline anlatır, tüm bu alet ve cihazların aylık veya yıllık bakımlarını yapar, bozulan veya herhangi bir şekilde zarar gören cihazları tamir eder veya ilgili yerlere gönderilmesini sağlar.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Hastanelerde çalışan biyomedikal cihaz teknikeri maaşları 3000-4500 lira dolaylarındadır. Bu maaşı özel sektörde almak çok mümkün değildir. Özel hastaneler genellikle 2500-3000 liraya tekniker çalıştırmaktadır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü başarı ile bitirmiş herkes, YÖK tarafından belirlenmiş bazı lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş için her sene DGS (Dikey Geçiş sınavı) yapılmaktadır. Bu sınavda Türkçe ve Matematik soruları yer almaktadır. Sınavda lazım olan puanı elde edenler aşağıdaki lisans programlarına (4 yıllık ve üzeri bölümler) dikey geçiş yapabilir. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

-Biyomedikal Mühendisliği
-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
-Elektrik-elektronik Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları

Biyomedikal Cihaz Teknoloji bölümüne hemen hemen her sene belli sayıda kadro verilmektedir. Örneğin 2019 yılında 30 tane biyomedikal cihaz teknikeri alınmış ve taban puanlar 85 puan üzeri alım yapılmıştır. Ancak her sene mezun sayısının artması KPSS atama puanlarının da belli bir şekilde artmasına sebep olmaktadır. Bu bölümden devlete atanmak için KPSS'den yüksek puan almak gerekir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Yorumları


Biyomedikal cihaz teknolojisi nasıl bir bölüm, iyi mi gibi soruların cevabını aslında mezunlar verse çok daha sağlıklı olacaktır. Forumlardan araştırdığımız kadarıyla bu bölüm hakkında iyi konuşanlar da var, kötü konuşanlar da. Bölüm mezunları iş olanakları ve maaşları ile ilgili detaylı bilgi verirse birçok üniversite adayına yardımcı olmuş olacaktır.

23 yorum

 1. Adsız
  Bu bölümü secmeyin yeter. 2 yıllık okuyacaksanız elektrik bölümleri okuyun daha iyi.
  • Unknown
   neden böyle yazdınız?
 2. Adsız
  sizce geleceği olan bir bölüm mü okuyan iş sahibi olmuş kişiler bilgi verebilir mi?
 3. Adsız
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 4. Adsız
  Maaşları yanlış belirtmişsiniz. Benim akrabam devlet hastanesinde bu bölümde çalışıyor ve 6000 TL maaş almakta aylık. Bu bilgiyi düzeltirseniz, daha doğru olabilir.
  • Adsız
   Şaka Yapıyorsun demi kaç yaşında kaç senedir çalışıyor hangi okul mezunu
  • Unknown
   kaç senedir çalışıyor
  • Unknown
   Peki akrabanız bu 2 yıllıktan mı mezun yoksa 4 yıllığından mı?
  • Emine
   Bir yanlışlık olmalı 6000 tl cok fazla .
 5. Adsız
  Ek tercihler de bu bölümü yazmayı düşünüyorum sizce yazmalı mıyım atamasi maaşı vs nasıl yardimci olurmusunuz
  • Adsız
   puan kaç
 6. Adsız
  Atanması çok zor arkadaşlar
 7. Unknown
  bu bölümü yok atanacam devlette çalışacam diye yazmayın eğer eliniz bu işe yatkınsa ve bir şeylerle uğraşmaktan zevk alıyorsanız yazın iş imkanı güzel çoğu şirket zaten biyomedikalci ara eleman arıyor o yüzden kolay kolay aç kalmazsınız
 8. Erunedioo blogspott
  Okuyorum şuan biraz zor ama zevkli ilerliyor uygulamalar (birinci sınıf)
 9. Adsız
  İstanbul Aydın Üniversitesinde ikinci öğretimde bu bölüme başladım. Dersler ağır, yani Doğru Akım dersinden bir soruyu çözmek bir sayfa tutuyor, Tıbbi Bilişim dersi, Fizyoloji ve Anatomi dersi ve Arıza Analizi dersi acayip çok ezber istiyor. ikinci dönem Alternatif Akım dersini hiç söylemeyeyim çünkü ikinci sınıfa gidenlerin hepsi alttan alıyor neredeyse. İngilizce şart bir kere, İngilizce öğrenmeye inancınız tam değilse hiç bulaşmayın bu bölüme.

  Şu an 2019'un ocak ayındayız ve ben yatay geçişle 2 yıllık mimari restorasyona geçtim, sınıfta bulunan 40 kişiden 35'i başka bölüme geçmeye çalışıyor varın gerisini siz düşünün.
 10. Unknown
  ne kadar az kazanıyorlar
  hıc okumayın bu mesleki
 11. Adsız
  Zaten en düşük maaş 2020 tl değilmi nasıl 1500-2000 tl oluyo zırva
 12. Unknown
  Benim oğlum lisede biomedikal okuyacak inşallah bölüm olarak kazandi bizi nasil bir dönem bekliyor bilgilendiren olursa çok sevinirim teşekkürler 🙏
  • Unknown
   Ben şuan 2. Senesindeyim zorlu bi dönem olucak hele pandami de.ders görme imkanimiz yok artı bi efor sarfetmesi lazim bana sorarsaniz Suan alincak şeyleri almayın
 13. Unknown
  Ağzı olan konuşuyor hemen hemen bütün mesleklerde böyle çevren varsa her meslekte de iş imkanı çoktur
 14. Unknown
  Mahaşarlarda kesin bir bilgi yok yeni başlayan tekniker net ne alıyor bilen kimse yokmu
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.