DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı

Bölüm tanıtım çalışmalarımız kapsamında Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iş imkanları, maaşları, atamaları, görevleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yazıyı okuduktan sonra dahi merak ettiğiniz konular olursa bize çekinmeden sorabilirsiniz.

Bir kurumun, şirketin veya şahsın işlerinin düzenli bir şekilde yürümesi, aksaklıkların yaşanmaması için ilgili personelin son derece iyi yetişmiş, işini bilen, bilgisayarı iyi kullanan, protokol kurallarını bilen ve insanlarla etkili bir iletişim kurabilen kişilerden oluşması gerekir.

Büro ve Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün de ana gayesi tüm bu özellikleri kendisinde barındıran büro yöneticileri, yönetici asistanları ve sekreterler yetiştirmektir. Her türlü kurum ve kuruluşun yazışma, telefon görüşmeleri yapma, çoğu defa pazarlama veya müşteri bulma gibi iş ve işlemlerini büro yöneticileri yapmaktadır. Bu nedenle Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün iş imkanları son derece geniştir.

Özellikle iletişim konusunda kendisini geliştirmiş, kendine özen gösteren, genel kültür konusunda bilgili insanların okuyabileceği bir bölüm olan 2 Yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü hakkında bilgi verdik. Bölümün iş olanakları, çalışma alanları, iş garantisi, KPSS atamaları, dikey geçiş bölümleri, maaşları ve aklınıza gelebilecek her konu ile ilgili bilgi ve yorumları aşağıdaki başlıklarda bulabileceksiniz.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir?

Kurumların, kuruluşların veya iş yerlerinin her türlü bilgi ve belge işini yürütebilecek, bilgisayarı etkili kullanacak ve hızlı yazacak elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Hakkında Bilgi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü TYT puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu yönüyle diğer 2 yıllık bölümler gibi bir TYT bölümüdür diyebiliriz.

Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bölümde genel derslerin yanı sıra meslekle ilgili dersler ve bilgisayar kullanımı konusunda bilgi ve beceri düzeyinde eğitim verilmektedir. Türkiye'de onlarca üniversitede bu bölüm bulunmaktadır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları ne iş yapar nerede çalışır sorularına cevap vermek son derece kolaydır; zira mezunlar neredeyse her türlü devlet kurumunda ve özel işletmede çalışma imkanına sahiptir. İş olanakları son derecede geniştir. Ancak iş alanlarının geniş olması, her mezunun devlet kurumlarına atanacağı anlamına gelmez. Devlet kurumlarına atanabilmek için KPSS'de üstün bir başarı gösterip binlerce rakibi geçmek gerekir. Bu da ancak ciddi bir çalışma ve emek neticesinde gerçekleşebilir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iş imkanları şu çalışma alanlarıdır:

-Okullar
-Hastaneler
-Belediyeler
-Defterdarlıklar
-Maliye Müdürlükleri
-Sosyal Güvenlik Kurumları
-Finans kuruluşları
-Okullar
-Bakanlıkların merkez teşkilatı ile bağlı birimleri
-Özel şrketler
-Satış mağazaları
-Hukuk büroları

Yukarıda saydığımız iş alanları sadece bazılarıdır. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları aklınıza gelebilecek her türlü işletmede çalışma olanaklarına sahiptir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları görev yaptıkları kurum veya şirketlerin şu iş ve işlemlerini yapmaktadır:

-Her türlü bilgi ve belgenin korunması, saklanmasını sağlar.
-Telefon görüşmeleri yapar ve gerekli bilgileri yöneticisi ile paylaşır.
-Toplantıları düzenler ve ilgili tutanakları tutarak muhafaza eder.
-İstenen bilgileri bilgisayar üzerinden veya kağıt üzerinde hazırlar ve ilgililere sunar.
-Müşteri kabul eder.
-Asistanı olduğu yöneticinin randevularını düzenler gerekli hatırlatmalarda bulunur.
-Ayrıca yöneticisi tarafından verilen diğer iş ve işlemleri yapmakla mükelleftir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanı maaşları kamu kurumlarında 3000-3500 lira dolaylarındadır. Ancak yıllardır çalışmakta olan birisi kademe ve derecesinden dolayı daha yüksek maaş almaktadır. Ayrıca eşi çalışmayan memurlar 180-200 lira kadar daha fazla maaş almaktadır. Çocuk yardımı, sendika desteği, dil tazminatı gibi diğer etkenler de maaşın farklı olmasına sebep olabilmektedir. Verdiğimiz 3000-3500 rakamı devlet kurumlarına atanmış olanlar içindir. Özelde bu maaşı almak çok zordur. Büyük bir deneyiminiz varsa ve iyi bir işletmede çalışıyorsanız elbette ki bu maaşı geçebilirsiniz de; fakat ne yazık ki genelde asgari ücretle çalışmaktadırlar.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı öğrencileri genellikle bazı güzel bölümlere geçme düşüncesi ile bölümü tercih ederler; fakat dikey geçiş yapmak da sanıldığı kadar kolay değildir. Dileyen mezunlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlere DGS ile dikey geçiş yapabilir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı DGS bölümleri şunlardır:

-Halkla İlişkiler
-Yönetim Bilişim Sistemleri
-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
-Sağlık Yönetimi
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
-İşletme Bilgi Yönetimi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü KPSS Taban Puanları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı KPSS puanları maalesef yüksektir. Yapılan son KPSS atamalarında 85-95 puan arası alanlar çeşitli kadrolara yerleşmiştir. Bölüm mezunlarının sayısının her sene artması KPSS atama puanlarının da yükselmesine neden olmuştur. Bu bölümden mezun olup da KPSS'den devlet kurumuna atanmak isterseniz ciddi bir KPSS hazırlık süreci geçirmeniz gerekir; aksi takdirde özelde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Yorumları


Bölüm ile ilgili yorumları siz değerli okuyucularımıza bırakmak daha mantıklı aslında; ancak yine de birkaç mevzudan bahsedelim. Özellikle erkekseniz ve bu bölümü okuyorsanız ne yapın edin, KPSS'den yüksek puan alarak devlet kurumuna atanmaya bakın. Bölüm mezunlarını bir tür sekreter olarak düşünebilirsiniz. Ülkemizde ise büro yöneticisi yani sekreter olarak çoğunlukla bayanlar alınmaktadır. Kısacası erkekler için özelde iş bulmak çok daha zor olacaktır. Sizler de bölüm hakkındaki yorumlarınızı yazabilirsiniz.

8 yorum

 1. Unknown
  Güzel bölüm
 2. Adsız
  Güzel bölüm. Bu sene tercih ettiğim bir bölüm ama devlet yerine giriş yapabilmek için çok fazla çalışmak gerekiyor muş o azmi kendim de göremiyorum umarım herşey güzel olur :((
 3. Unknown
  Hayırlısı olsun bakalım inşallah istediğimiz her şey olur.
 4. Admin
  Evet Harika Bir Bölüm Ve Seviyorsanız Vazgeçmeyin Bunun İçin Elinizden Geleni Yapın
 5. Adsız
  Bende istiyorum bu bölümü bu sene tercih yapacağım önerdiğiniz başka bölüm varmı puanım 219 önü açık bölüm varmı acaba
  • Adsız
   puanin 300 ustu olsa saglik bolumlerine bi bak derdim, onun disinda bilemiyorum.
 6. Unknown
  Dgs yi gecemezsek olduğu yerden devam edebilir miyiz?
 7. Unknown
  Bütün assistanlar işsiz boş yere okumayın kimse işe almıyor üniversite okumuşsun gibi görmüyolar bile bölümün sonunda kaldırım mühendisi oluyosun hiç bir işyeri işe almıyor alan işyeride doğru dürüst para vermiyor iki yılınıza yazık olur kpssden 90nın üzerinde bir puan almanız gerek fakat kamu ya çok nadir alım yapıyorlar
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.