[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı

PAYLAŞ:

Bölüm tanıtım çalışmalarımız kapsamında Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iş imkanları, maaşları, atamaları, görevleri hakkında det...

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı

Bölüm tanıtım çalışmalarımız kapsamında Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iş imkanları, maaşları, atamaları, görevleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yazıyı okuduktan sonra dahi merak ettiğiniz konular olursa bize çekinmeden sorabilirsiniz.

Bir kurumun, şirketin veya şahsın işlerinin düzenli bir şekilde yürümesi, aksaklıkların yaşanmaması için ilgili personelin son derece iyi yetişmiş, işini bilen, bilgisayarı iyi kullanan, protokol kurallarını bilen ve insanlarla etkili bir iletişim kurabilen kişilerden oluşması gerekir.

Büro ve Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün de ana gayesi tüm bu özellikleri kendisinde barındıran büro yöneticileri, yönetici asistanları ve sekreterler yetiştirmektir. Her türlü kurum ve kuruluşun yazışma, telefon görüşmeleri yapma, çoğu defa pazarlama veya müşteri bulma gibi iş ve işlemlerini büro yöneticileri yapmaktadır. Bu nedenle Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün iş imkanları son derece geniştir.

Özellikle iletişim konusunda kendisini geliştirmiş, kendine özen gösteren, genel kültür konusunda bilgili insanların okuyabileceği bir bölüm olan 2 Yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü hakkında bilgi verdik. Bölümün iş olanakları, çalışma alanları, iş garantisi, KPSS atamaları, dikey geçiş bölümleri, maaşları ve aklınıza gelebilecek her konu ile ilgili bilgi ve yorumları aşağıdaki başlıklarda bulabileceksiniz.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir?

Kurumların, kuruluşların veya iş yerlerinin her türlü bilgi ve belge işini yürütebilecek, bilgisayarı etkili kullanacak ve hızlı yazacak elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Hakkında Bilgi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü TYT puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu yönüyle diğer 2 yıllık bölümler gibi bir TYT bölümüdür diyebiliriz.

Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bölümde genel derslerin yanı sıra meslekle ilgili dersler ve bilgisayar kullanımı konusunda bilgi ve beceri düzeyinde eğitim verilmektedir. Türkiye'de onlarca üniversitede bu bölüm bulunmaktadır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları ne iş yapar nerede çalışır sorularına cevap vermek son derece kolaydır; zira mezunlar neredeyse her türlü devlet kurumunda ve özel işletmede çalışma imkanına sahiptir. İş olanakları son derecede geniştir. Ancak iş alanlarının geniş olması, her mezunun devlet kurumlarına atanacağı anlamına gelmez. Devlet kurumlarına atanabilmek için KPSS'de üstün bir başarı gösterip binlerce rakibi geçmek gerekir. Bu da ancak ciddi bir çalışma ve emek neticesinde gerçekleşebilir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iş imkanları şu çalışma alanlarıdır:

-Okullar
-Hastaneler
-Belediyeler
-Defterdarlıklar
-Maliye Müdürlükleri
-Sosyal Güvenlik Kurumları
-Finans kuruluşları
-Okullar
-Bakanlıkların merkez teşkilatı ile bağlı birimleri
-Özel şrketler
-Satış mağazaları
-Hukuk büroları

Yukarıda saydığımız iş alanları sadece bazılarıdır. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları aklınıza gelebilecek her türlü işletmede çalışma olanaklarına sahiptir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı mezunları görev yaptıkları kurum veya şirketlerin şu iş ve işlemlerini yapmaktadır:

-Her türlü bilgi ve belgenin korunması, saklanmasını sağlar.
-Telefon görüşmeleri yapar ve gerekli bilgileri yöneticisi ile paylaşır.
-Toplantıları düzenler ve ilgili tutanakları tutarak muhafaza eder.
-İstenen bilgileri bilgisayar üzerinden veya kağıt üzerinde hazırlar ve ilgililere sunar.
-Müşteri kabul eder.
-Asistanı olduğu yöneticinin randevularını düzenler gerekli hatırlatmalarda bulunur.
-Ayrıca yöneticisi tarafından verilen diğer iş ve işlemleri yapmakla mükelleftir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanı maaşları kamu kurumlarında 3000-3500 lira dolaylarındadır. Ancak yıllardır çalışmakta olan birisi kademe ve derecesinden dolayı daha yüksek maaş almaktadır. Ayrıca eşi çalışmayan memurlar 180-200 lira kadar daha fazla maaş almaktadır. Çocuk yardımı, sendika desteği, dil tazminatı gibi diğer etkenler de maaşın farklı olmasına sebep olabilmektedir. Verdiğimiz 3000-3500 rakamı devlet kurumlarına atanmış olanlar içindir. Özelde bu maaşı almak çok zordur. Büyük bir deneyiminiz varsa ve iyi bir işletmede çalışıyorsanız elbette ki bu maaşı geçebilirsiniz de; fakat ne yazık ki genelde asgari ücretle çalışmaktadırlar.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı öğrencileri genellikle bazı güzel bölümlere geçme düşüncesi ile bölümü tercih ederler; fakat dikey geçiş yapmak da sanıldığı kadar kolay değildir. Dileyen mezunlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlere DGS ile dikey geçiş yapabilir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı DGS bölümleri şunlardır:

-Halkla İlişkiler
-Yönetim Bilişim Sistemleri
-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
-Sağlık Yönetimi
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
-İşletme Bilgi Yönetimi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü KPSS Taban Puanları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı KPSS puanları maalesef yüksektir. Yapılan son KPSS atamalarında 85-95 puan arası alanlar çeşitli kadrolara yerleşmiştir. Bölüm mezunlarının sayısının her sene artması KPSS atama puanlarının da yükselmesine neden olmuştur. Bu bölümden mezun olup da KPSS'den devlet kurumuna atanmak isterseniz ciddi bir KPSS hazırlık süreci geçirmeniz gerekir; aksi takdirde özelde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Yorumları


Bölüm ile ilgili yorumları siz değerli okuyucularımıza bırakmak daha mantıklı aslında; ancak yine de birkaç mevzudan bahsedelim. Özellikle erkekseniz ve bu bölümü okuyorsanız ne yapın edin, KPSS'den yüksek puan alarak devlet kurumuna atanmaya bakın. Bölüm mezunlarını bir tür sekreter olarak düşünebilirsiniz. Ülkemizde ise büro yöneticisi yani sekreter olarak çoğunlukla bayanlar alınmaktadır. Kısacası erkekler için özelde iş bulmak çok daha zor olacaktır. Sizler de bölüm hakkındaki yorumlarınızı yazabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 8
 1. Güzel bölüm. Bu sene tercih ettiğim bir bölüm ama devlet yerine giriş yapabilmek için çok fazla çalışmak gerekiyor muş o azmi kendim de göremiyorum umarım herşey güzel olur :((

  YanıtlayınSil
 2. Hayırlısı olsun bakalım inşallah istediğimiz her şey olur.

  YanıtlayınSil
 3. Evet Harika Bir Bölüm Ve Seviyorsanız Vazgeçmeyin Bunun İçin Elinizden Geleni Yapın

  YanıtlayınSil
 4. Bende istiyorum bu bölümü bu sene tercih yapacağım önerdiğiniz başka bölüm varmı puanım 219 önü açık bölüm varmı acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. puanin 300 ustu olsa saglik bolumlerine bi bak derdim, onun disinda bilemiyorum.

   Sil
 5. Dgs yi gecemezsek olduğu yerden devam edebilir miyiz?

  YanıtlayınSil
 6. Bütün assistanlar işsiz boş yere okumayın kimse işe almıyor üniversite okumuşsun gibi görmüyolar bile bölümün sonunda kaldırım mühendisi oluyosun hiç bir işyeri işe almıyor alan işyeride doğru dürüst para vermiyor iki yılınıza yazık olur kpssden 90nın üzerinde bir puan almanız gerek fakat kamu ya çok nadir alım yapıyorlar

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir İş İmkanı Maaşı
https://1.bp.blogspot.com/-h-YmKHa1prk/XdmhTIFF6jI/AAAAAAAAAxM/nic84M6W_NQrrNA6U7B2mm54mCYRySTgACNcBGAsYHQ/s320/66B746DF-966D-4273-BE8D-CAFC27B571F5.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-h-YmKHa1prk/XdmhTIFF6jI/AAAAAAAAAxM/nic84M6W_NQrrNA6U7B2mm54mCYRySTgACNcBGAsYHQ/s72-c/66B746DF-966D-4273-BE8D-CAFC27B571F5.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/buro-yonetimi-ve-yonetici-asistanlg.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/buro-yonetimi-ve-yonetici-asistanlg.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy