2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları Maaşları Hakkında Bilgi

Çocuklar, her toplumun geleceğini oluşturan en temel unsurlardır. Onların en iyi şekilde yetiştirilip geliştirilmesi, o toplumların da buna paralel olarak kalkınmasını sağlar. Bu nedenledir ki gelişmiş toplumlarda çocuk gelişimine ayrı bir önem verilmektedir. Nitekim ülkemizde de özellikle son yıllarda daha fazla önem verilmeye başlanmış ve okul öncesi eğitim kurumlarının sayısı artırılarak çocuk eğitiminin daha erken yaşlarda başlaması sağlanmıştır.

Günümüzde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü okumak isteyen birçok üniversite adayı bulunmaktadır. Zaten mesleki ve teknik liselerin çoğunda açılan çocuk gelişimi alanı/dalı, bu öğrencileri çocuk gelişimi konusunda henüz lise döneminden itibaren geliştirmektedir. Sizler için 2 yıllık Çocuk Gelişimi bölümü hakkında yararlı ve güncel tüm bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Çocuk gelişimi bölümü iş imkanları, çocuk gelişimi maaşları, çocuk gelişimi çalışma alanları, dikey geçiş bölümleri KPSS atama puanları ve daha birçok konuda bilgiler hazırladık.

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk Gelişimi bölümü, 0-18 yaş aralığındaki normal veya özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde ve gelişiminde etkin rol alacak olan çocuk gelişimcilerini yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır. Bölüm mezunlarına Çocuk Gelişimcisi unvanı verilmektedir.

2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü Hakkında Bilgi

Bütün üniversite adayları ise TYT'ye girerek ve TYT puan türünden yeterli puanı alarak çocuk gelişimi bölümünü kazanma şansına sahiptir.

Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları, İş Olanakları, Çalışma Alanları

Çocuk gelişimi mezunları geniş bir yelpazede iş bulma imkanına sahiptir. MEzuniyetten sonra çalışabilecekleri birçok alan bulunmaktadır. Bu iş olanaklarından bazıları devlet kurumları iken bazıları da özel sektöre bağlı kurum veya kuruluşlardır. Çocuk gelişimi bölümü çalışma alanları şunlardır:

-Hastaneler

Hastanelerde çalışan çocuk gelişimciler, verilen çocuk gelişimi hizmetinin daha kaliteli hale gelmesi için araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunur, konu ile ilgili plan ve programlar hazırlayarak bunların gerçekleştirilmelerini sağlar.

-Aile Sağlığı Merkezleri
-Üniversiteler

Önlisans kadrolarında, üniversitelerde öğretim personeli olabilmektedirler.

-MEB'e bağlı Özel Eğitim Kurumları

Özel eğitime muhtaç olan çocukların eğitildiği özel eğitim kurumlarında çocuk gelişimcisi unvanı ile çalışabilirler.

-Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM)
-Çocuk ve Gençlik Merkezleri
-Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Toplum Merkezleri
-Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri
-Emniyet Genel Müdürlüklerine bağlı Çocuk Şube Müdürlükleri

2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Çocuk gelişimi bölümünün en güzel yanlarından birisi de güzel lisans bölümlerine diky geçiş yapabilme imkanı sunmasıdır. Her sene gerçekleştirilen DGS yani Dikey Geçiş sınavı ile üç farklı 4 yıllık bölümden istediğinize geçiş yapma imkanınız bulunmaktadır. 2 Yıllık Çocuk Gelişimi mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır:

-Çocuk Gelişimi Bölümü
-Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Bölümü
-Okul Öncesi Öğretmenliği

Özellikle okul öncesi öğretmenliği bölümüne geçiş yaptığınızda KPSS'den de gerekli puanı almak kaydı ile öğretmen olabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları 2018

Farklı kurumlarda farklı pozisyonlarda çalışan çocuk gelişimcisi maaşı 2018 yılı için 2600-2700 lira dolaylarındadır. Çocuk gelişimi maaşlarının daha az veya daha yüksek olmasına etki eden bazı etmenler ise medeni durum, çocuk sahibi olup olmamak, eşin çalışma durumu, sendikalı olmak gibi etkenlerdir. Devlet kurumlarında çalışan çocuk gelişimcilerin aldığı maaşı, özel sektörde çalışanların alması maalesef pek mümkün değildir. Öyle ki özel sektördeki çocuk gelişimcisi maaşları asgari ücrete kadar düşebilmektedir.

Çocuk Gelişimi Bölümü KPSS Taban Puanları

Çocuk gelişimi kpss atama puanları 2016'da yapılan atamalarda 80-90 puan arasında değişiklik göstermiştir. Bölüme her sene rağbetin artması, rakip sayısını artırmış, bu da KPSS puanlarını yükseltmiştir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Yorumları - Çocuk Gelişimi Bölümü Nasıl, İyi mi, Geleceği Var mı?


Bundan birkaç sene önce olsa, belki de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz diyecektim; ancak maalesef günümüzde mezun olup da devlete atanamayan o kadar çok çocuk gelişimcisi var ki, tercih etmekte zorlanıyor insan. Ancak yine de KPSS'de yüksek puan alabileceğine inanan, çocukları gerçek manada seven, onlarla ilgilenebilecek olanlar bölümü tercih edebilirler. Bölümü okuyan arkadaşlar da yorum yazarsa çok daha güncel ve doğru bilgiyi almış olacağız. Yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler.

23 yorum

rehabitilasyon merkezlerinde 5 yillik calisan 2 yillik cocuk gelisimi bolumunden okuyam biri 5 yil sonra atamasi olur mu

Merhaba, ne yazık ki herhangi bir rehabilitasyon merkezinde çalışmış olmanız, atamanızı etkilemez. Atanmak için gerekli KPSS puanına sahip olmalısınız.

peki kpps icin bana bilgi verebilir msnz iki yillik icin

Iki yıllık çocuk gelişimi mezunuyum dediğiniz is imkanlarına nasıl başvuru yapabilirim

can we be a pediatrician ?
yani peki ya çocuk doktoru olabilir miyiz bu bölümden ?

Yeni mezunum özel anaokulu 2500tl maaşın fazla olduğunu söyledi fakat 10 saat çalışacağız sizce kabul etsem mi

Çalıştım mı

Önlisans çocuk gelişimi mezunumusunuz yoksa lisans mezunu mu

merhaba .çocuk gelişiminden formasyon alarak devlette özel eğitim öğretmenliği yapılabiliyor mu ?

Devlet dışında iş bulma imkanı kolay mı

Ben lise üçe geçtim çocuk gelişim bölümünü okuyorum seneye staja gidicem sizce önü açık bi bölümmü

Ben lise üçe geçtim çocuk gelişim bölümünü okuyorum seneye staja gidicem sizce önü açık bi bölümmü

Onu acik bir meslek mi mezun olduktan sonra kolay is bulabilirmiyim

arkadaşlar bölüm güzel özellikle lisans bitirirseniz önü çok açık karada havada iş bulursunuz yeterki diplomanız elinizde olsun.birçok kurum alım yapıyor KPPS çokta yüksek puanlar atamada istemiyor..

Özel hastanelerde ne iş yapacağız ki

Peki 2 yıllık cocuk gelisimi açıköğretim ön lisans okuyan biri için yaş sınırı varmıdır.

Arkadaşlar merhaba. Ben 2 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum. Sizce devlette günde kaç saat çalıştırırlar ana okulunda falan

merhaba,ben Atatürk üniversitesi açık öğretim fakültesi çocuk gelişimi 1.sınıf öğrencisiyim.Ayrıca çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikam da var Anaokullarında görev alabilirmiyim?

Merhaba arkadaşlar açıktan lise okudum ve aklımda bikaç bölüm var yine açıktan bir ön lisans bitirmek istiyorum sizce çocuk gelişimi nasıl bi bölüm açıktan zorlugu çokmu bitirince iş imkani nasıl

artik cocuk gelisim mezunu hastanede calisamiycak lise ögretmeligi yapabilir tek asdepten cikarildi bu yil

Konu çocuktur 2 yıl okuyarak veya açıktan eğitim alırken tekrae düşünmelisiniz 4 yıllık okuyan ile aynı seviyede olamazsınız ama inadına okumaya çalışıp birde iş soruyorsunuz. Sadece anaokul öğretmen yardımcısı olabiliyor 2 yıllıklar bunun dışında bir yerde çalışmak için bilginiz yeterli olmaz

Merhaba sözel ayt te en az yerleştirme 350 falan alıyoru tyt de 300ü geçiyor sizce lisansmi yoksa ön lisanmı yapayım hangisi daha iyi

Merhabalar, 2 yıllık çocuk gelişim ön lisans programı mezunuyum ve yaklaşık 3 yıldır özel bir kurumda anaokulu sınıf öğretmenliği yapıyorum. araştırmalarıma göre farklı çalışma alanlarımız bulunmakta; hastaneler,aile sağlığı merkezleri, çocuk ve gençlik merkezleri,sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu'na bağlı toplum merkezleri, koruma bakım ve rehabilitasyon merkezleri, emniyet genel müdürlüklerine bağlı çocuk şube müdürlükleri gibi fakat bu yerlere başvuru nasıl sağlanıyor?

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.