DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Nedir, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Ne iş Yapar, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri iş imkanları, Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Maaşları

Ülkemizde annesi-babası olmayan veya onu yetiştirebilecek kimsesi bulunmayan korunmaya muhtaç çok sayıda çocuk vardır. Korunmaya muhtaç bu çocukların iyi yetiştirilmesi için devlet eli altında bulunan çeşitli kurum veya kuruluşlarda çeşitli hizmetler verilmektedir. 

Bu çocukların hem kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi hem de vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmesi amaçlanır. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Sevgi Evleri, Çocuk Evleri, Çocuk Destek Merkezi gibi kuruluşlar bu görevi üstlenmiş durumdadır.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Nedir?

Çocuk Evleri, Çocuk Destek Merkezleri, Sevgi Evleri gibi çeşitli kuru veya kuruluşlarda çalışabilecek, korunmaya muhtaç çocukları her yönü ile eğitebilecek ve onların beslenme, barınma ve bakım ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap verecek elemanlar yetiştiren 2 yıllık önlisans bölümüdür.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri ilk defa Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde açılmıştır. Günümüzde halen tek bölüm olma özelliğini korumaktadır. Bölüme TYT puan türü ile öğrenci alınmaktadır. TYT puan türünden en az 150 puan alan her aday bölümü tercih etme hakkına sahiptir. Bölümde 2 yıllık eğitim süresince öğrencilere staj uygulaması da yaptırılmaktadır.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü İş İmkanları

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri mezunları ‘’Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Teknikeri unvanı ile anılmaktadır. Ülkemizde alanındaki tek üniversite olması hasebiyle mezunlarının KPSS ile belirtilen kurumlara atanması daha kolay olabilmektedir. Bölüm mezunları bazı özel sektör alanlarında da iş bulma imkanına sahiptir. Önlisans KPSS sınavında yeterli puanı almayı başaranlar başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere çeşitli devlet kurumlarına atanmaktadır. Bölümün başlıca iş olanakları, çalışma alanları şunlardır:

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkez teşkilatı
-Hastaneler
-Çocuk Evleri
-Çocuk Destek Merkezleri
-Sevgi Evleri
-Sivil toplum örgütleri
-Mülteci merkezleri
-Yetiştirme yurtları vb.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar, hemen üstte bahsettiğimiz kurumlarda genellikle şu görevleri yerine getirmektedir:

-Korunmaya muhtaç olan çocukların eğitimleri ile ilgilenmek
-Yemek ve uyku saatlerini belirlemek ve kurallara uyulmasını sağlamak
-Muhtaç çocuklara gerekli psikolojik desteği sağlamak
-İlgili kurumun temizliği ile ilgili sorumluluk almak

Kısacası çalıştıkları yerde bulunan korunmaya muhtaç çocukların her şeyiyle ilgilenirler. Bir tür çocuk bakıcısı veya belletmen olarak düşünülebilir.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Maaşları 

Aile ve Sosyal Politikala Bakanlığı bünyesindeki kuruluşlarda memur olarak çalışan mezunlar 3000-4000 lira arasında maaş almaktadır. Çalışılan yere göre farklı kazançlar elde etmek mümkündür.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

DGS kılavuzunda Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri dikey geçiş bölümleri şunlardır.

-Çocuk Gelişimi
-Okul Öncesi Öğretmenliği

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanları

Bölüm mezunları KPSS ile devlet kurumlarına atanmaktadır. Yapılan son KPSS atamalarında Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri KPSS taban puanları yoktur.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Yorumları

Bölüm tek üniversitede okutulduğu için ve sanırım ilgili üniversite bölüme yeterince sahip çıkmadığı için bölüm hakkında bilgi toplamak gerçekten çok zor. Bu bölümü bu şartlar altında tercih etmek risk olabilir. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir bölüm ise üniversiteyi aramadan kesinlikle tercih yapmayın deriz.

10 yorum

 1. Adsız
  Atamasi falan yok bos yalan yanlış bilgilerle yazmayin!
  • Hayalet
   Merhaba bu bölüm mezunumusunuz cevap verirseniz çok sevinirim
 2. Güler
  Okul öncesine geçiş yapamazmıyız bana cevp verirmisin acil sen bu bölümü okudun mu ?
  • Adsız
   Okul öncesi öğretmenliği dikey geçiş var
 3. Unknown
  Okumayı düşünüyorum bu bölümü bu sene biraz bilgi verme şansınız varmı
  • Unknown
   Bende okumayi düşünüyorum ama pek bilgi veren yok
 4. Unknown
  Kpps atması yokmuş
  • Unknown
   Yüksek bir puan yapsanda mi yokmis
 5. Büşra
  Ben bu bölümden mezunum biraz sıkıntılı bir bölüm. Benim zamanımda biz bu bölümü tanıtmak içim birkaç girişimde bulunduk. Bu bölüme gelenlerin büyük bölümü pişman oldu. Bunun sebeplerinden biri yaş sorununun olması 25 yaşını doldurmuş kişiler iş için tercih edilmekte küçük yaşındakiler alınmamakta. Ayrıca tamamen çöp demek büyük haksızlık. Öncelikle 2 yıllık bir bölüm çok büyük bir şey beklenmemeli zaten ayrıca kendinizi psikoloji alanında geliştirirseniz oradaki çocuklara faydanız olacaktır. Diğer çocuklara kıyasen oradaki çocukların daha çok ilgi, sevgi, bakım ve dinlenmeye ihtiyaçları var. Psikolojik olarak sağlam bir kişiliğiniz olmalı. Sevgi evinde kendinizi bir anne gibi düşünmeniz gerekiyor yani ev işleri ve çocuklarla ilgileniyorsunuz. (Genellikle) 24 saat nöbet sonunda 48 saat izniniz var yani 1 gün çalışınca 2 gün izinli oluyorsunuz. Kpss ataması var tabi ki hatta bu bölümü okuduğunuz için öncelikli oluyorsunuz tabi tüm şartları karşılıyorsanız (kpss puanı, yaş vb.). Ben de …
  • Unknown
   ne kadar güzel yazmışsınız tebrik ediyorum açıkcası. bende çok istiyorum ama iş imkanları beni biraz korkutuyor. bu konudaki fikriniz nedir?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.