DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Nedir, Deniz Ulaştırma ve İşletme Maaşları, Deniz Ulaştırma ve İşletme Ne İş Yapar

Ülkemiz büyük bir yarımada ülkesidir; yani üç tarafı denizlerle kaplıdır. Ülkemiz sınırlarında bulunan Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz denizlerinin tümü dünya ticareti bakımından önemli konumdadır. 

Ayrıca ülkemizdeki ihracat ve ithalatın yarısı deniz ulaşımı aracılığı ile yapılmaktadır. Denizciliğin bu kadar mühim olduğu bir ülkede elbette yetişmiş denizcilere ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Bu nedenle ülkemizin birçok üniversitesinde deneyimli elemanlar yetiştirmek amacı ile Deniz Ulaştırma ve İşletme önlisans programları açılmıştır.

Sizler için bu yazımızda 2 yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünün iş imkanlarını, çalışma alanlarını, maaşlarını, dikey geçiş bölümlerini ve KPSS atama puanlarını araştırdık ve sizlere sunduk. Aşağıda verdiğimiz tüm başlıkları detaylı bir şekilde incelemek için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Yurdumuzda bulunan denizlerde her türlü ulaşım hizmeti verebilecek, işletmede çalışabilecek teknikerler yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Hakkında Bilgi

2 yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü çoğu özel üniversite olmak üzere birçok üniversitede okutulmaktadır. Bölümün puan türü TYT’dir. TYT puanı için TYT’ye girmek yeterlidir. Ancak TYT’ye girmek başlı başına yeterli değildir, bölümü kazanmak için yeterli puanı almak şarttır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunlarına ‘’Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikerleri gerek kamudaki bazı alanlara atanabilmekte, gerekse de özel denizcilik işletmelerinde iş bulmaktadır. Mezuların çalıştığı çalışma alanları şunlardır:

Her türlü deniz işletmesinin işletme bölümlerinde;

-Liman sorumlusu olarak çalışabilirler.
-Broker görevinde bulunabilirler.
-Kirama sorumlusu, operasyon sorumlusu, acenteci ve marina işletme sorumlusu olarak açlışabilirler.
-Denizcilik Müsteşarlığına bağlı birimlere KPSS ataması ile atanabilirler.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları çalıştıkları firma veya sektöre göre farklı görevlerde bulunurlar; ancak genellikle başka bir bölgeye ulaştırılması gereken malın zamanında gönderilmesi, gelen malın teslimi, denizcilik alanı ile ilgili kullanılan araç-gerecin bakımı vs gibi görevler üstlenirler.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Maaşları

Bundan daha birkaç sene öncesine kadar denizcilik alanında çalışanların çok yüksek maaşlar aldıkları anlatılırdı. Şimdilerde herkesin ağzında aynı cümle var: ‘’Denizcilik bitti.’’ Denizcilik bitti mi bilmiyoruz; ama eski popülerliğini korumadığını çok iyi biliyoruz. Her sene açılan bir sürü bölüm, denizcilik sektöründe çalışabilecek personel sayısını fazlası ile artırdı. Dolayısı ile ihtiyaç fazlası haline gelen denizciler oldu. Tüm bunlar, maaşların da düşmesine sebep oldu. Şu anda Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunları maaşları 3000-3500 lira dolaylarındadır; ancak bu maaşın ileriki yıllarda asgari ücrete kadar düşeceğini düşünenlerin sayısı çok fazla.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Dikey geçiş bölümlerinin çokluğu konusunda en şanslı bölümlerden birisi de Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. Bölümün DGS bölümleri tam 16 tanedir. Dikey geçiş yapılacak bölümlerin çokluğu bir lisans bölümüne geçişisnizi kolaylaştırır; çünkü dikey geçiş yapacak rakipler farklı bölümlere dağılır. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü DGS bölümleri şunlardır:

-Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi 
-Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 
-İşletme Denizcilik İşletmeleri Yönetimi 
-Güverte 
-İşletme 
-İşletme Yönetimi 
-Lojistik 
-Lojistik Yönetimi 
-Ulaştırma ve Lojistik 
-Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
-Uluslararası Lojistik 
-Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık 
-Uluslararası Lojistik Yönetimi 
-Uluslararası Ticaret 
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik 

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü KPSS Taban Puanları

Bu bölümü bitirip de devlete atanmayı hayal edenlerin çoğu hayal kırıklığı yaşamaktadır; zira neredeyse sadece düz memurluklara atanma olanağı vardır, o da çok yüksek puanlarla mümkündür. Bölüm mezunlarının 90 puana yakın bir puan alması gerekir ki bir kamu kurumuna memur olarak geçsin.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Yorumları

Forumlarda araştırdığımız kadarı ile bu bölüm hakkında pek iyi şeyler söylenmiyor. Doğrusu biz de farklı düşünmüyoruz. Çevreniz genişse veya tercih edilme sebepleriniz varsa (Yabancı dil bilme, iki yabancı dil bilme gibi), bölümü okuyabilirsiniz. Ama amacınız devlete atanmaksa başka bölüm bakmanızı tavsiye ederiz.

4 yorum

 1. Adsız
  bunu yazanın bu meslekten zerre haberi yok liman sorumlusuymus hangi liman alıyor ya da hangi şirket myo dan personel
 2. Doğukan
  2020 yılında bu bölümün çoğu üniversitede yeterliliği vardır ve Mezunlarının 3000 groston vardiya zabitliği ehliyetine girme şansı vardır. Mezunlar giriş için ( ingilizce bilip goc telsiz ehliyetini alırsa ) 2000-2500 dolar maaş alırlar. Bu yazının meslekle alakası yoktur, deniz ve liman işletmeciliğiyle karıştırıldığını düşünüyorum.
  • Unknown
   Sizinle meslek hakkında biraz soru-cevap yapmak isterim. İletişim bilginiz var ise veyahut sosyal medya adresiniz.
 3. Unknown
  Ben Üniversiteye hazırlanıyorum Deniz işletme mühendisliği istiyorum bu bölümün önü açıkmı
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.