DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Deri Konfeksiyon Bölümü İş Olanakları Maaşları Hakkında Bilgi

Deri Konfeksiyon Bölümü Nedir, Deri Konfeksiyonu İş İmkanları, Deri Konfeksiyonu Maaşları

Dericilik sektörü ülkemizde gelişmiş bir sektördür. Hele de endüstrinin fazlası ile gelişmiş olduğu sanayi kentlerimizde deri konfeksiyon alanı ile ilgili yüzlerce işletme bulunmaktadır. Deri sanayisi giyim sektöründe, ayakkabı sektöründe, çanta ve kemer yapımında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz 2 Yıllık Deri Konfeksiyon Bölümü tanıtımı yazısında Deri Konfeksiyon bölümü hakkında her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Bu yazımızda hangi başlıklarda içeriklerin yer alacağı aşağıda belirtilmiştir.

Deri Konfeksiyon Bölümü Nedir?

Deri sanayisinde çalışabilecek, özellikle deri kıyafetler başta olmak üzere her türlü giysi, çanta, kemer, cüzdanın tasarımı yapabilecek ve bunların üretiminde etkin rol alacak deneyimli teknikerler yetiştiren iki yıllık bir bölümdür.

Deri Konfeksiyon Bölümü Hakkında Bilgi

Deri Konfeksiyonu bölümü Türkiye’de üç farklı üniversitede bulunur. Bölüme TYT puan türü ile öğrenci alınır. . Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Deri Konfeksiyon bölümü olan üniversiteler şunlardır:

-Celal Bayar Üniversitesi
-İstanbul Üniversitesi
-Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Deri Konfeksiyon Bölümü İş İmkanları

Deri Konfeksiyon bölümü iş olanakları neredeyse tamamen özel sektör ile ilgilidir. Devlet kurumları arasında bu sektörde faaliyet gösteren herhangi bir kurum yoktur. Mezunlar, dericilik alanında faaliyet gösteren her türlü işletme veya firmada iş bulma imkanına sahiptir. Büyük kentlerde yaşıyor olmak, iş bulma olanağını artıracaktır. Deri Konfeksiyon bölümü iş imkanları çalışma alanları şunlardır:

-Deri Konfeksiyon atölyeleri
-Deri sanayisine bağlı fabrikalar
-Deri kıyafetler satan mağazalar vb.

Deri Konfeksiyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Deri Konfeksiyon mezunları ‘’Deri Konfeksiyon Teknikeri’’ unvanı alırlar. Mezunlar çalıştıkları alanlarda çeşitli görevleri yerine getirir. Yaptıkları bazı işleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Üretimi yapılacak deri kıyafetin, çantanın vs. Tasarımını yapar.
-Çizdiği modellerin kalıbını hazırlar.
-Üretim boyunca yaşanan aksaklıkların düzeltilmesini sağlar.
-Üretilen deri ürünlerinin pazarlamasını sağlar.

Deri Konfeksiyon Bölümü Maaşları Ne Kadar

Deri Konfeksiyon mezunları kamuda çalışmadıkları için net bir maaştan bahsetmek mümkün değildir. Ancak özelde çalışanlar genellikle 2500-3000 lira arasında değişen maaşlar almaktadır. Maaşın düşük veya yüksek oluşu deneyime ve çalışılan firma ile alakalıdır.

Deri Konfeksiyon Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Deri Konfeksiyon mezunları dört farklı lisans bölümünden dilediği bir tanesine dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş yapabilmek için her sene YÖK tarafından düzenlenen DGS sınavında başarılı olmak gerekir. Deri Konfeksiyon DGS bölümleri şunlardır:

-Tekstil ve Moda Tasarımı
-Moda Giyim Tasarımı
-Moda ve Tekstil Tasarımı
-Moda Tasarımı

Deri Konfeksiyon Bölümü KPSS Taban Puanları

Bölüme kadro verilmediği için mezunların herhangi bir kuruma alanı ile ilgili memurluklara atanması imkansızdır. Ancak iki senede bir defa yapılan önlisans KPSS sınavında yüksek puan alanlar düz memurlukları tercih ederek memur olabilir.

Deri Konfeksiyon Bölümü Yorumları

Bölüm, iş bulma açısından maalesef iyi değildir. Büyük şehirlerde yaşayan mezunlar belki bir nebze olsa daha şanslıdır; ancak Anadolu'nun küçük şehirlerinde yaşayanların iş bulması çok daha zordur.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.