DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Deri Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Deri Teknolojisi Bölümü Nedir, Deri Teknolojisi Maaşları, Deri Teknolojisi iş imkanları

Günlük yaşamda kullandığımız birçok ürün deri sektörü ile ilgilidir. Örneğin çoğu defa giydiğimiz derin montlar, kullandığımız cüzdanlar, taktığımız çantalar, kemerler, oturduğumuz koltuklar vb. Genellikle deriden yapılmıştır. Ülkemizde deri teknolojisi son derece gelişmiştir. 

Deriden imal edilen ürünlerin hem daha sağlıklı hem de daha sağlam olması, deri ürünlerini kullanmamıza neden olmuştur. 2 Yıllık Deri Teknolojisi bölümü, deri teknolojisini kullanarak her türlü deri ürün imal edecek elemanlar yetiştirmeyi planlamaktadır.

Deri Teknolojisi Bölümü Nedir?

2 yıllık Deri Teknolojisi bölümü, deri sanayisi ile ilgili atölye ve işletmelerde çalışabilecek, her türlü deri ürün tasarımı ve üretimi basamaklarında görev alabilecek Deri teknikerleri yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık bir önlisans programıdır.

Deri Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

TYT sınavıyla ve TYT puan türü ile öğrenci alan 2 yıllık Deri Teknolojisi bölümü Türkiye’deki iki devlet üniversitesinde okutulmaktadır. Bu üniversiteler İstanbul Üniversitesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesidir. Deri Teknolojisi bölümünde öğrenciler 4 dönem boyunca dericilik ile ilgili her konuda yetiştirilmekte hem teorik dersler hem de pratik dersler işlenmektedir.

Deri Teknolojisi Bölümü İş İmkanları

Deri Teknolojisi mezunlarına ‘’Deri Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Deri Teknikerleri deri sanayisinin her kolunda iş bulma imkanı bulabilmektedir. Deri teknolojisi mezunlarının iş imkanları, çalışma alanları genellikle şunlardır:

-Deri kıyafet üreten fabrikalar, atölyeler
-Deri kıyafet satışı yapan mağazalar
-Moda ve tasarım evleri
-Çanta imalatı yapan firmalar
-Tekstil atölye ve fabrikaları

Bölüm mezunlarının kamu kurumlarında iş istihdam olanağı yoktur. Devlet kurumlarına sadece KPSS’den yüksek puan alanlar memur olarak atanmaktadır.

Deri Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Deri Teknikerleri çalıştıkları farklı alanlarda farklı işler yapsalar da genel anlamda ne iş yaptıklarını şu şekilde sıralamak doğru olacaktır:

-Üretimi yapılacak ürünün (kıyafet, çanta, kemer vb.) tasarımını yapar
-Hızlı üretime geçilmesi için tasarlanan ürünün kalıbını çıkarır.
-Üretim esnasında yaşanan aksaklıkları, bozuklukları giderir.
-Üretilen ürünün pazarlanmasını sağlar.

Deri Teknolojisi Maaşları Ne Kadar 

Deri teknikeri maaşları çalışılan yere gör farklı olsa da 2500-3000 lira gibi bir maaşla çalıştıklarını söylemek mümkündür. Bu bölümün mezunları devlet kurumlarında çalışmadığı için aldıkları kesin bir maaştan bahsetmek olanaksızdır.

Deri Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Deri Teknolojisi bölümünden yalnızca bir lisans bölümüne geçiş yapılmaktadır. O bölüm de yine dericilik ile alakalı bir mühendislik bölümüdür. Deri Teknolojisi bölümü DGS bölümleri ‘’Deri Mühendisliği’’ bölümünden ibarettir. DGS’de yeteri kadar puan alan her mezun deri mühendisliğine dikey geçiş yapabilir.

Deri Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları

Ülkemizde son yıllarda yapılan KPSS atamalarında deri teknolojisi bölümüne kontenjan verilmemiştir. Bölüm mezunları genellikle özel sektörde istihdam edilmektedir.

Deri Teknolojisi Bölümü Yorumları

Deri teknolojisi bölümü iş bulma konusunda zor bir bölümdür. Bu bölümü okuduğunuzda sadece dericilik ile alakalı sektörlerde iş bulabilirsiniz. Şayet küçük bir şehirde yaşıyorsanız o işi bile bulamayabilirsiniz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.