DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Diş Protez Teknolojisi Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Diş Protez Teknolojisi Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Diş Protez Teknolojisi bölümü hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında, daha sağlıklı tercihler yapacağınızı umuyoruz. Bölümün iş imkanları, maaşları, atamaları vs. hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz.

Değerli üniversite adayları, sizler de takdir edersiniz ki bölüm tercihinde dikkate alınan birkaç önemli husus vardır. Bunlar, tercih edilecek olan bölümün atanma durumu, iş olanakları ve ilgili mesleğin maaşıdır. Diş Protez Teknolojisi bu sorulara genel anlamda olumlu yanıt verse de, bazı olumsuz tarafları da vardır. Başlıkların tamamı incelendiğinde, bölüm ile ilgili aklınızda soru işareti kalmayacağını düşünüyoruz.

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Nedir?

Diş hekimlerine yardımcı olabilecek, kullanılan malzemenin bakımlarını yapabilecek, çeşitli laboratuvarlarda protez diş ve benzeri ürünlerin üretimini sağlayacak teknikerler yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür.

Diş Protez Teknolojisi Hangi Puan Türüdür ve Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Üniversite bölümlerini araştırmaya yeni başladıysanız, bazı kavramlar kafanızı karıştırmış olabilir. Üniversiteye girişte yapılan sınavlar YKS’nin 1’inci ve 2’inci oturumları TYT  ve AYT sınavlarıdır. Ancak AYT sınavları, sadece lisans bölümlerini (4, 5, 6 yıllık bölümler) tercih etmek isteyenlerin girdiği sınavlardır. Bütün 2 yıllık bölümler için girilmesi gereken tek sınav YKS'nin 1. Oturumu TYT’dir.

Diş Protez Teknolojisi bölümü için size lazım olan puan ise TYT 'dir. Anlayacağınız, TYT  puanınız ne kadar yüksek olursa, bu bölümü kazanma şansınız da o kadar yüksek olur.

Girilmesi gereken tek sınav ise YKS’nin 1. Oturumdur. Ancak bu bölümü tercih edeceğim; ama 4 yıllık bölümleri de yazacağım diyorsanız, o zaman AYT sınavlarına da girmeniz gerekecektir.

Diş Protez Teknolojisi İş İmkanları - Mezunlarının Yaptığı İşler

Bölüm mezunlarının hem kamu da hem de özel sektörde iş bulma imkanı vardır; ancak neredeyse her öğrencinin hayali bir devlet kurumuna atanmaktır. Diş Protez Teknikerinin çalıştığı bazı kurum ve kuruluşlar şunlardır:

- Diş Hastaneleri
- Diş Protez Laboratuvarları
- Devlet Hastaneleri
- Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
- Üniversite Hastaneleri
- Özel hastaneler
- Özel diş protez laboratuvarları
- Özel Diş Doktoru Muayenehaneleri vs.

Diş Protez Teknolojisi Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Diş protez teknikerlerini bir nevi diş hekimi yardımcısı olarak düşünebilirsiniz. Meslek elemanları, genellikle diş hekiminin sorumluluğunda çalışmaktadır. Başlıca görevleri şunlardır:

- Diş hekimi hastanın ağız ölçüsünü aldıktan sonra, ilgili diş protez modelini hazırlamak Diş Protez Teknikerine düşer.
- Hazırlanan diş protezinin kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar.
- Herhangi bir şekilde kırılan veya üzerinde çatlak oluşan protezlerin onarımını yapar.
- Kullandığı cihazların, aletlerin temizliğini yapar.

Diş Protez Teknolojisi Maaşları Ne Kadar?

Göreve yeni başlayan bir Diş Protez Teknikeri maaşı 3000-3500 liradır. Ancak bu maaşı, kamuda çalışanlar almaktadır. Özelde çalışan sağlık teknikerlerinin aynı maaşı alacağını söylemek yanlış olur. Bu maaş, kıdemli çalışanlarda daha yüksektir. Örneğin yıllardır kamuda çalışan bir tekniker 3500-4000 liraya kadar maaş alabilmektedir.

Diş Protez Teknolojisi Atamaları

Her sene yapılan atamalarda, bu bölüme de bolca kontenjan verilmektedir; ancak verilen kontenjan ve her sene bölümden mezun olan öğrenci sayısı karşılaştırıldığında, verilen kontenjanın çok yetersiz olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bölüm, parasız ve paralı birçok üniversitede okutulmaktadır. Dolayısıyla her sene binlerce mezun vermektedir. KPSS'den en az 85 puan ve üzeri alabilenler atanırken, maalesef geriye kalan mezunlar ya özel sektöre yönelmekte ya da boşta gezmektedir.

Diş Protez Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Mezunlar, Sağlık Yönetimi veya Sağlık İdaresi lisans programlarından birisine dikey geçiş yapma şansına sahiptir. Ancak bize sorarsanız, bu bölümlere dikey geçiş yapmaktansa, KPSS'ye adamakıllı çalışıp kendi bölümünüzden atanmak daha mantıklıdır. Diş Protez Teknolojisi iş imkanları, maaşları hakkında sormak istediğiniz diğer soruları lütfen yorum bölümü aracılığı ile sorun. Şansınız bol olsun.

11 yorum

 1. Adsız
  Başka Sitelerde Yeni Başlayanlar için 3.240 Tl yazıor doğrumudur ?
 2. hazırcevap
  yıllardır çalışanlara o kadar vermemişler yeni başlayanlara mı vercekler
 3. Adsız
  Her devlet hastanesinde diş protez laboratuvar var mıdır? Bide diş hekimleride kendileri bu işi yapabiliyor mu diş protez teknikere ihtiyacı olmaması için
 4. Adsız
  bende bu sene verdim gidecem 2 yıl sonra ne olacak belli değil korkuyorum
  • Unknown
   Aynen ben de tercih ettim pek araştırmamıştım :(
  • Unknown
   Kanka 2 yil geçti bölüm nasil
  • İrem
   Son durum ne
 5. Unknown
  Benim abim diş hekimi öncelikle.birkaç sorum var kendi labaratuarımı açsam abimle ve arkadaşlarıya iş yapsam iyi para kazanır mıyım? 2.sorum bir lab.açmak ne kadara mâl olur?
 6. www.tigris.com.tr
  Diş teknisyenliği ile diş teknikeri arasındaki fark nedir
 7. Unknown
  Hakkında bilgim şöyle maaş alorak iyidir iş olarak el yetenegi istiyor ve iş bulma acısından biraz zor ama özeller bu günler için
 8. Unknown
  Arkadaşlar 7 yıldır bu işi yapıyorum .pişman olursunuz tercih etmeyin bu bölümü..şimdi bir fırsatım olsa anında bırakırım mesleği .pişmanlıktır bu meslek..teknoloji ilerledikçi iş imkanı da azaldı.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.