DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Diyaliz Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Diyaliz Bölümü Nedir, Diyaliz , Diyaliz Bölümü Maaşları, Diyaliz Bölümü iş imkanları

Merhaba sevgili üniversite adayları, 2 yıllık bölümlerin tanıtımını yaptığımız uzun soluklu çalışmamızda Diyaliz Bölümü tanıtımı ile tekrar sizlerleyiz. Gerek dünya üzerinde gerekse de ülkemizde binlerce böbrek hastası bulunmaktadır. Vücudumuzda iki tane bulunan böbreklerin, insan sağlığı açısından önemi çok büyüktür. Böbrekler, insan vücudunda muazzam bir filtre görevi görürler. en büyük görevleri ise kanı temizlemek, yani kanda bulunan zararlı maddeleri ayıklayarak bunları dışarı atmaktır.

Bazı insanlarda böbrek yetmezliği bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği, kandaki gereksiz maddelerin dışarı atılmasına engel olur. Tam da bu durumda diyaliz makineleri devreye girer ve böbreğin görevini üstlenmeye çalışırlar. Ancak böbrekler o kadar muazzam bir şekilde yaratılmışlardır ki en gelişmiş diyaliz cihazı bile böbreğin yaptığının yarısını bile yapamaz.

Böbrek yetmezliği bulunan hastaların kanı, belli aralıklarla diyaliz makineleri ile temizlenir. Bu temizleme işi kimi zaman günlük, kimi zaman haftalık, kimi zaman aylık, kimi zaman ise yıllık olarak yapılır. Diyaliz makinesini böbrek yetmezliği olan hastalara bağlamak da Diyaliz Teknikerlerinin yani diyaliz bölümü mezunlarının işidir. Şimdi diyaliz bölümü iş olanakları, diyaliz bölümü çalışma alanları, diyaliz bölümü ne iş yaptıkları, diyaliz bölümü maaşları ve benzeri konular hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Diyaliz Nedir?

Diyaliz, kanda bulunan zararlı maddeleri ayıklama, kanı zararlı ve gereksiz maddelerden arındırma yöntemi olarak tanımlanabilir. Diyaliz makinesi işi bu işi gerçekleştiren cihazdır. Diyaliz makinesini hastaya bağlayan kişiye de Diyaliz Teknikeri adı verilir.

Diyaliz Bölümü Hakkında Bilgi (Puan Türü, Girilmesi Gereken Sınav vs.)

Bütün üniversite adayları TYT'ye girip yeterince puan alarak da bölümü okuma şansına sahip olabilir. TYT ile bölüme yerleşmek için TYT puan türünde en az 150 baraj puanını almak gerekir. 150 puan, bölümü tercih etmek için yeterlidir; ancak bu puanla bölüme yerleşmek neredeyse imkansızdır. zira diyaliz Bölümü taban puanları daha yüksektir.

Diyaliz Bölümü Sınavsız Geçiş Hakkı Bölümleri

Sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

Diyaliz Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Diyaliz Bölümü, iş olanakları açısından güzel bir bölüm olarak tanımlanabilir. Zira yapılan son KPSS atamalarında düşük puanlarla kapatan sağlık bölümlerinden bir tanesi de Diyaliz bölümüydü. Diyaliz mezunları çalışma alanları şunlardır;

—Devlet Hastanelerinde, 
—Üniversite Hastanelerinde, 
—Diyaliz Merkezlerinde Ve Özel Hastanelerde 

çalışma imkanına sahiptir. Diyaliz teknikeri, hastanelerin diyaliz biriminde görev alırlar. Kimi zaman hastanedeki Diyaliz biriminde görev yaparken, kimi zaman evde hasta bakımı yapmak için hastaları evlerinde ziyaret ederek Diyaliz makinesini çalıştırırlar.

Diyaliz Teknikeri Ne İş Yapar, Diyaliz Bölümü Mezunlarının Görevleri Nelerdir?

Bölüm mezunlarına diyaliz Teknikeri unvanı verildiğini ifade etmiştik. Diyaliz Teknikerleri, diyaliz makinesinin bakımını yapmakla, hastaları diyalize almakla, hastaları takip etmekle ve doktorun verdiği diğer talimatları yerine getirmekle görevlidir. Ayrıca böbrek yetmezliği yaşayan hastalara beslenme, diyet gibi konularda da rehberlik ederler.

Diyaliz Teknikeri Maaşları

Diyaliz Teknikeri Maaşları oldukça merak edilen bir konu bu bölümden mezun olan kişiler devlet ve özel kadrolarda çalışma imkanı bulmakta ve maaşları değişmektedir genel olarak diyaliz maaşları 3500-4500 ₺ arasındadır.

Diyaliz Bölümü KPSS Atama Puanları

Diyaliz bölümü KPSS atamaları neredeyse her sene yapılmakta ve hatırı sayılır derecede kişi atanmaktadır. 2020 yılında bir çok diyaliz mezunu atanmış ve KPSS atama puanı 83-85 puanlara kadar düşmüştür.

Diyaliz Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Diyaliz Bölümü okuyanlar Dikey Geçiş Sınavı ile aşağıdaki lisans programlarınadan birisine geçiş yaparak lisans mezunu olabilirler.Dikey Geçiş Sınavından yeterli puanı alan kişiler aşağıdaki bölümler tercihini yaparak üçüncü sınıftan devam edebilir. Diyaliz Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri Şu şekildedir;

—Hemşirelik
—Hemşirelik Ve Sağlık Hizmetleri

Diyaliz Bölümü Nasıl, Diyaliz Bölümü Yorumları

Diyaliz bölümünde okumakta olan üniversiteliler, bölümden mezun olmuş olanlar ve diyaliz teknikerleri de yorumlarını bizlerle paylaşırsa, bölümü tercih etmek isteyenlere yol göstermiş ve yazımıza katkıda bulunmuş olacaklardır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Diyaliz Bölümü en azından şimdilik tercih edilebilecek en iyi iki yıllık bölümlerden bir tanesidir. Sağlık bölümlerine ilgi duyanlar, puanları çerçevesinde diyaliz bölümünü tercih edebilirler.

14 yorum

 1. Unknown
  MERH. KIZIM 244 PUAN ALDI YKS DE NE YAPABİLİR BU PUANLA
  AYNI ZAMANDA SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNU. BEN VELİSİYİM 0543 801 2220 GSM NO BENİM SAYGILAR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
  • Unknown
   BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
 2. Unknown
  Ben diyaliz istiyorum ama ailem karsi ne yapmaliyim
 3. Adsız
  Ben bilişim mezunuyum . Diyalizi kaç puanla tercih edebilirim? Birde şöyle bi sorum daha olacaktı.Tercih vericeğim zaman yerleştirme puanıyla mı vericem yoksa ham puana göre mi ? O bölümü tercih edersem okuldan gelen puanım kırılır mı?
  • Unknown
   Şöyle ki bende bilişim mezunuyum bileşimden farklı bir bölüm tercih edersen puanın kırılır örneğin;bilişim bölmü tercih ettiyseniz diploma notu olarak 30 ,eğer baska bir bölüm seçerseniz 15-20 puan alabilirsiniz
 4. Adsız
  diyaliz bölümünde DGS ile hemşireliğe geçiş yok mu?
  • Unknown
   var
 5. Kader
  diyaliz bölümünde DGS ile hemşireliğe geçiş yok mu?
  • Unknown
   Geçiş hakkın var bende diyaliz okuyorum
  • Unknown
   Peki iş olanakları hakkında ne dersin
 6. Unknown
  DGS ile geçiş hakkı var diye biliyorum
 7. Derya
  Diyaliz bölümü nasıl okuyan varsa ve ya çalışan bilgi verebilir mi?
 8. Ayşe
  Ben diyaliz 2. sınıfa geçtim bu sene 19 gün sonra KPSS ye gireceğim Sağlık lisesi mezunu olduğum için çok zorlanmadım şimdilik Sağlık dışında bir lise okuduysan biraz zorlanabilirsin ama gerçekten istiyorsan ve hevesliysen sıkıntı çekmezsin diye düşünüyorum Mesleki olarak da işini sevene hiçbir iş zor değildir ama sevmeden okuyacağın ve yapacağın bir iş dünyanın en zor ve sıkıcı bir işi oluverir
 9. Adsız
  harika bir meslek
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.