DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, mezunlarının kamuda iş imkanı bulamadığı; ancak özel sektörde iş olanaklarının yoğun olduğu bölümlerden bir tanesidir. Sizler içi bölümün iş imkanları, maaşları ve atamaları hakkında yararlı bilgiler vermeye çalıştık.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Nedir?

Mermer ocaklarında ve mermer taşı ile yapılan çeşitli dekoratif ürünlerin üretildiği atölyelerde çalışacak deneyimli elemanlar yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans bölümüdür.
Dicle Üniversitesi (Diyarbakır), Muğla sıtkı Koçman Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) ve Afyon Kocatepe Üniversitesinde (Afyonkarahisar) okutulmaktadır. 190-290 arası TYT  puanları ile bölüme yerleşmek mümkündür.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümün puan türü TYT olup girilmesi gereken sınav YKS’dir. Bölümü tercih edebilmek için en az 150 puan almanız gerekmektedir. 150 puan, önlisans baraj puanıdır. Bu puanı almak, bölümü kazanacağınız anlamına gelmez. 2018-2019’de bölüme yerleşen en düşük puan 190’dı.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarının kamu kurumlarına yerleşmesi imkansız gibi bir şeydir; zira KPSS atamalarında bölüme yer verilmemektedir. Bu yüzden mezunlar, özel sektörde çalışmaktadır.

Bölüm mezunlarının büyük bir bölümü mermer ocaklarında çalışmaktadır. Dekoratif süs ürüleri üreten atölyelede çalışanlar mevcut olduğu gibi kendi atölyesini kurup kendi işinin patronu olanların sayısı da az değildir.
Türkiye’de binin üzerinde mermer ocağı bulunmaktadır. Ülkemiz, mermer rezervi konusunda zengin bir bölge olduğu için mezunların iş bulma imkanı geniş sayılmaktadır.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Mezunlar mermerin çıkarılıp işlenmesinde, pazarlanmasında görev almaktadır. Özel mermer atölyesi olanlar, mermerleri istediği gibi şekillendirerek halka hizmet vermektedir. Özellikle yapı-inşaat ve mezarcılıkta mermer atölyeleri yoğun iş görmektedir.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Maaşları Ne Kadar?

Kamuya atanma imkanı yok demiştik; ancak bölüm mezunlarının önü tamamen kapalı değildir. ‘’Herhangi bir önlisans mezunu olmak’’ şartını taşyan bazı kadrolara bölüm mezunları da başvurabilmektedir. İşte böyle bir kadroya yerleşen mezunlar ortalama 3500-4000 lira maaş almaktadır.

Mermer ocaklarında çalışanlar 3000-3500 lira kadar maaş alırken, kendi iş yerlerini kuranlar daha yüksek kazançlar elde etmektedir.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Atamaları

Son yıllarda bölümle ilgili hiçbir atama yapılmamıştır. Bölüme sadece normal memurluk kadroları açılmaktadır ki bu kadroların da KPSS taban puanı 85 puandan aşağı değildir. Hatta günümüzde 90 puanın üzerine çıkmıştır.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Bana sorarsanız, bölümün en güzel yanı bazı mükemmel lisans bölümlerine dikey geçiş yapma şansına sahip olmasıdır. Türkiye’nin en iyi bölümlerinden bir tanesi olan Mimarlık bölümüne bu bölüm mezunları DGS ile geçebilmektedir. Doğal Yapı Taşları Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

-Mimarlık
-İç Mimarlık
-Maden Mühendisliği
- İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
-Jeoloji Mühendisliği

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Yorumlar


Açık konuşmak gerekirse, iş imkanı geniş olan bir bölüm olsa da çalışma koşulları pk kolay değildir. Mezunlar, tozlu ortamlarda bulunmak zorunda kalacaklarını ve bedensel olarak da yorulacaklarını bilerek bu bölümü tercih etmelidir. Hatta düşündüğünüz tek bölüm buysa, mutlaka bir mermer ocağını ziyaret edip gezmenizi öneriyoruz. Bol şanslar dileriz.ç
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.