DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi İş İmkanları Maaşları

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi İş İmkanları Maaşları

Önlisans bölüm tanıtımları ile ilgili çalışma serimizin bugünkü konusu Doğalgaz ve Tesisatı bölümü. Bölümü iş imkanları, maaşları, atamaları gibi konularda derinlemesine ele almaya çalıştık.

Bildiğiniz gibi bazı bölümlerden mezun olduktan sonra devlete memur olarak atnmak çok kolaydır. 60'lı puanlarla atanan birçok bölüm bulunmaktadır. Bununla birlikte, neredeyse hiç kadro verilmeyen bölümler vardır ki işte o bölümlerden bir tanesi de 2 yıllık Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümüdür. Verdiğimiz bilgiler incelendiğinde neyin ne olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü Nedir?

Doğalgaz sektörüne hakim, ilgili cihazların kullanımı, döeşnmesi, onarımı ve bakımları hakkında bilgili ve deneyimli elemanlar yetiştiren bir önlisans programıdır.

Bölüm devlet üniversitelerinin yanı sıra bazı özel üniversitelerde de okutulmaktadır. Bölümün puan türü TYT 'dir. TYT  puan türünde en az 150 puan aldığınız takdirde bölümü tercih edebilirsiniz. Genellikle bölüme bir milyon ile bir buçuk milyon arası başarı sıralamasına sahip olan adaylar yerleşebilmektedir.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü İş İmkanları

Bölüm mezunları; doğalgaz sektörü ile ilgili cihaz üreten firmalarda, ısıtma ve baca sistemleri sektöründe faaliyet gösteren sanayi işletmelerinde, doğalgaz dağıtım şirketlerinde, ısı merkezlerinde, doğalgaz cihazları veya tesisatı ile ilgili teknik servislerde çalışmaktadır. Ayrıca kendi işlerini kurma olanakları da bulunmaktadır.

Ne yazık ki Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi mezunlarının kamuya memur statüsünde çalışması neredeyse imkansızdır; zira son yıllarda neredeyse hiç atama yapılmamıştır. Bölümü bitirenler ya kendi işini kurmakta veya sektör ile ilgili firmalarda iş bulmaktadır. Memur olarak atanmak için KPSS'den 90 ve üzeri puan almak gerekir. Atanılacak memurluk da normal memurluklardır; zira bölüme kontenjan verilmemektedir.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarına Doğalgaz ve Tesisatı Teknisyeni unvanı verilmektedir. Çalıştıkları birimlerdeki başlıca Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi görevleri şunlardır.

- Mal/cihaz üreten firmalarda, bizzat üretimin her aşamasında görev alır.
- Doğalgaz Tesisatı döşemesi yapar.
- İlgili cihazların nasıl çalıştığı hakkında müşteriye bilgi verir.
- Doğalgaz tesisatı cihazları vs. ile ilgili bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirir.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Maaşları Ne Kadar?

KPSS'den çok yüksek puan alıp da memur olan Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi maaşları 3050-3550 lira dolaylarında maaş alabilmektedir; ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi memur olanlar yok denecek kadar azdır. Özel sektörde çalışanların çoğu asgari ücrete tabidir. Kendi iş yerini kuranlar ise genellikle yüksek kazançlar elde etmektedir.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Atamaları

Maalesef bölüm ile ilgili herhangi bir KPSS ataması gerçekleşmemiştir. Kamuya atanmak isteyenlerin KPSS'den çok yüksek puanlar alarak tüm önlisans mezunlarının başvurduğu kadrolara başvurması gerekmektedir.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.