DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Döküm Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Döküm Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve bölüm tercih etme aşamasında olan değerli üniversite adayları için Döküm bölümünü tüm ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık. İşinize yaraması dileğiyle...

Döküm Bölümü Nedir?

Döküm bölümü; endüstri alanında, her türlü alet, edevat, parça dökümünü yapabilecek deneyimli teknikerler yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan 2 yıllık bir bölümdür. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için sadece İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde öğrenci alımı yapılmıştır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Döküm Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Döküm bölümüne yerleşmek isteyenlerin sahip olması gereken puan türü TYT ’dir. Bu puan türü için girilmesi gereken sınav ise YKS’dir.

Döküm İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Döküm bölümünün gerek devlette gerekse de özel sektörde çalışma olanağı bulunmaktadır. KPSS ile devlet kurumlarına atananlar tekniker unvanı ile çalışmaktadır. Özel sektörde, sanayi ve endüstri kuruluşlarında çalışanlar, KPSS’ye ihtiyaç duymazlar. KPSS şartı sadece devlet kurumları için vardır.

Döküm bölümü mezunları, döküm işleri ile uğraşan her türlü sanayi kuruluşunda çalışabilmektedir. KPSS ile normal memur olma imkanı da vardır. Bölüm mezunlarının büyük bir çoğunluğu demir-çelik fabrikalarında iş bulmaktadır.

Döküm Bölümü Ne İş Yapar?

Döküm teknikerinin görevi, makine parçalarının kalıplarını oluşturmaktır. Daha açık bir deyişle, eritilmiş madenleri kullanarak onları kalıp haline getirirler. Bu nedenle işlerinin zor olduğunu ve sektördeki çalışanların bedenen yorulacaklarını söylemek gerekir.

Döküm Maaşları Ne Kadar?

Kamuda çalışan bir Döküm teknikeri 2500-3000 lira kadar maaş almaktadır. Özel sektörde bu orandan daha düşük veya yüksek maaş almak mümkündür.

Döküm Atamaları

2018 ve 2019 yıllarında döküm bölümü ile alakalı herhangi bir atama yapılmamıştır. Bölüm mezunları sadece tüm 2 yıllık mezunlarının tercih edebildiği normal memurlukları tercih edebilmiştir.

Döküm Dikey Geçiş Bölümleri

Döküm mezunları aşağıda belirtilen 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilmektedir.

- Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
- İmalat Mühendisliği
- Nanoteknoloji Mühendisliği
- Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
- Malzeme Mühendisliği

Döküm Bölümü Yorumlar

Bölümün iş imkanlarının geniş olduğunu söylemek ne yazık ki pek mümkün değildir. Ancak özellikle yaşadığı şehirde demir-çelik fabrikası bulunan adaylar bölümü tercih edebilirler. Sizler de bölüm ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.