DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Dış Ticaret Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Dış Ticaret Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

Bu işlerden az çok anlayan herkes bilir ki en büyük kazançlar ticarettedir. Bu ticaret bir de dış ticaret olunca işin seyri biraz daha değişir ve daha çok kazanma olanağı artar. ama gel gör ki biz toplum olarak pasif insanlarız. Girişimcilik isteyen işlerden çok, devlete kapak atmayı, memur olup kayıtsız kayıtsız çalışmayı yeğleriz. bu nedenle de çoğumuz ne uzarız ne kısalırız. Yani bizde bir anlamda ''azıcık aşım, kaygısız başım'' düşüncesi mevcuttur.


Tüm bu fikirler neticesinde şunu söylemek gerekir ki Dış Ticaret bölümü öyle sıradan insanların tercih edebileceği bir bölüm değildir. Bölüm, ciddi manada ticari kafa, girişimcilik ve kendini geliştirmeyi gerektirir. Kayserililer der ki ''Bizde kafası ticarete basmayanlar devlet memuru olurlar, diğerleri de tüccar veya esnaf.'' Tabii bu biraz da işin şakası ama gerçekten kabul etmek gerekir ki çoğumuzda ticari kafa yoktur, hatta bir şeyler alırken pazarlık bile edemeyiz. Şayet siz de böyleyseniz bu bölümü boş verin gitsin; çünkü sizin için Dış Ticaret bölümü iş olanakları sıfıra yakın gibi bir şey olacaktır.

Ekonomi ile alakalı üniversite bölümleri ile ilgilenenler, 2 yıllık Dış Ticaret bölümü ile de muhakkak karşılaşmış ve bölümü merak etmişlerdir. Üniversite tercihleri arasında bu bölümü de göstermek isteyenler için tüm detayları ile ele aldık.

Dış Ticaret Bölümünü Okumak İçin Hangi Sınava Girilmeli, Kaç Puan Alınmalıdır?

Dış Ticaret önlisans programı 2 yıllık bir bölümdür. Bütün 2 yıllık bölümler YKS puan türleri ile öğrenci almaktadır. Dolayısıyla, şayet sadece 2 yıllık bölümleri tercih edecekseniz, YKS'ye girmeniz yeterlidir. Üniversiteler dış Ticaret bölümüne öğrenci alımını TYT  puan türü üzerinden yapmaktadır. Buna binaen şunu söyleyebiliriz. YKS'ye girip de TYT puan türünden en az 150 puan alan her öğrenci adayı, bu bölümü de tercihleri arasında gösterebilir.

Dış Ticaret Bölümü İyi mi, İş İmkanları Geniş mi?

Üniversite adayları tercih yaparken birkaç hususu mutlaka dikkate almalıdır. Tercih edeceğiniz bölümleri belirlerken kendinize şu temel soruları sorun: Bu bölümden mezun olduktan sonra atanabilecek miyim? İşe başladığımda aldığım maaş beni memnun edecek mi? Bu mesleği gerçekten seviyor muyum, mesleği icra ederken mutlu olabilecek miyim? Bu üç temel soruya olumlu yanıtlar verebiliyorsanız istediğiniz bölümü gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Şimdi gelin, Dış Ticaret bölümü için bu üç soruyu soralım:

Dış Ticaret Bölümü KPSS Atamaları Nasıl?

Son 5 yıllık yapılan tüm KPSS atamalarını inceledik. Bu atamalarda her sene Dış Ticaret bölümüne sadece 1, 2 veya 3 kontenjan verilmiş. KPSS taban puanları ise 85'ten aşağı değil. Buradan şunu anlıyoruz: Dış Ticaret bölümünden mezun olduğunuzda, neredeyse tüm rakiplerinizi geride bırakmalısınız ki devlet kurumlarına atanabilesiniz. Yahut KPSS'den en az 86-90 arası puan almalısınız. Bunu başarabilecek misiniz? Başaramayacaksanız, özel sektörde iş bulabilecek kadar veya kendi işinizi kuracak kadar girişimci misiniz?

Dış Ticaret Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Dış Ticaret mezunları KPSS ile atanabildiği takdirde devlet kurumlarında çalışır. Devlet kurumlarında aldıkları maaş 3500-4000 lira arasındadır. Devlete atanamayanlar ise (ki zaten geneli atanamaz) gümrük firmalarında, ithalat-ihracat firmalarında tutunmaya çalışır. Özel firmalarda iş bulmak için kendinizi gerçekten iyi yetiştirmiş olmanız gerekir. En az bir dili çok ileri düzeyde konuşabilmeli ve yazabilmelisiniz. Ne kadar çok dil bilirseniz, iş bulma imkanınız o kadar artar. Özel sektörde maaşlar çok farklı olsa da 2500 lira ile 4000 lira arasında iş bulmanız mümkündür. Devlette 3500 liraya veya özel sektörde 2500-3000 liraya çalışmak sizi memnun edecek mi?

Dış ticaret bölüm beni mutlu eder mi?

Dış Ticaret veya ticaret alanını seviyor muyum? Bende ticaret kafası var mı, belge işleri ile uğraşabilir miyim veya insanları ikna etme kabiliyetim var mı? Bölümü düşündüğünüze göre sektörle az çok alakanız var demektir. Bölümü ve ileride icra edeceğiniz bu mesleği gerçekten seviyor musunuz?

Dış Ticaret Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri Nelerdir? Dikey Geçiş Yapmak Zor mu?

YÖK tarafından her önlisans bölmü için belli başlı lisans bölümleri belirlenmiştir. Herhangi bir önlisans programından mezun olan herkes, DGS'ye girerek dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Ancak bu hak, sadece yeterli puan alındığında ortaya çıkar. Dış Ticaret bölümünden dikey geçiş yapabileceğiniz 19 tane lisans bölümü var. Bunlardan herhangi birisine geçiş yapma hakkı size ait.

Dış Ticaret Bölümünü Tercih Etmeli miyim?

Bize düşen görev, bölüm hakkında her türlü bilgiyi vermektir. Sizler de anlattıklarımızı dikkate alacak, farklı kaynaklardan araştırmanızı yapacak ve bölümü tercih edip etmeyeceğinize kendiniz karar vereceksiniz. Bölüm ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi bizlere çekinmeden sorabilirsiniz. Şimdiden başarılar diliyoruz.

12 yorum

 1. Adsız
  Bir cümlede hem olumlu hem olumsuz yorum var okurken aklimdan şey geçti tamam abi vallaha bolum berbat okumuyacagim falan ��ama ne kadar icten yazdiginizi buradan bilemem istediğim bolum bu ama bu kadar zor olduğunu sanmıyorum kendi fikrim yorumumuzu merak ediyorum iyi günler ��
  • Adsız
   eğer devlete atanayım sabit bi mesleğim olsun diyorsan hiç bulaşma bu bölüme çünkü kpss den o puanları almak pek kolay değil fakat ben kendimi geliştiririm dil öğrenirim insanlarla ilişkim iyi özel sektörde yükselirim diyorsan hiç korkma uluslararası ticaret ve lojistik okuyorum bölümümden gayet memnunum :) dediğim gibi dişliysen ben bu işi yaparım tuttuğumu koparırım diyorsan hiç düşünme
 2. Unknown
  Uluslararası ticaret ve lojistik yazmayı düşünüyorum tavsiye ediyor musunuz hangi üniversite de okuyorsun Muğla sıtkı ve cumhuriyet üniversitesi tavsiye eder misin?
 3. Unknown
  Sizde nerdeyse tüm bolumleri kotuluyorsunuz size gore ne iyi acep
 4. Unknown
  abi sen kimsin beni bitirdin ya instan feln var mı :)
 5. Adsız
  Lise son sınıfım üniversitede dış ticaret okumak istiyorum kendimi geliştireceğime ve dil öğreneceğime inanıyorum sizce hangi üniversiteyi tercih etmeliyim ? teşekkür ederim :)
 6. Adsız
  GAÜN
 7. irem uuz
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 8. Adsız
  Rus Dili ve Edebiyatı bölümüne ek olarak aöf dış ticaret okumayı düşünüyorum. Mantıklı mı?
 9. Unknown
  Bütün bölüm hakkında bilgileri senden okudum. Kafama en yatkın ve beni anlatan bölüm buydu. Yorumlarda anlattıklarından korkanlar olmuş, demek ki size göre bi bölüm değildir arkadaşlar. Çünkü bölümle ilgili kendimize soracağmız bütün sorulara kafamda evet cevabı verdim. Tam benlik. Umarım kendi yolumu bu bölümde bulurum. Teşekkürler
 10. Adsız
  dış ticaret için kaç net gerekir?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.