Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık sağlık bölümlerinin iş imkanları bakımından her zaman daha avantajlı olduğunu daha önce de belirtmiştik. Ülkemizde gerek sağlık sektörüne önem verilmesi gerekse de ihtiyaç duyulan eleman sayısının henüz karşılanmamış olması, bu bölümlere olan rağbeti arttırmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu içerikte, bir sağlık programı olan Eczane Hizmetleri bölümü iş imkanları, maaşları, görevleri vb. hakkında yararlı bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile ilgili sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz.

Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir?

Eczanelerde, ilaç üretim firmalarında, laboratuvarlarda veya ilaç satış firmalarında çalışabilecek, her türlü ilacın adı, özellikleri, etkileri ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olan deneyimli meslek elemanları yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan bir önlisans programıdır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Dersleri biraz zordur. Eğitim süresi içinde öğrencilere staj yaptırılmaktadır.

Eczane Hizmetleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Eczane Hizmetleri bölümü birçok devlet üniversitesinde ve bazı ücretli özel üniversitelerde okutuluyor. Bütün üniversitelere TYT puan türü ile giriliyor. Yalnızca Eczane Hizmetleri programını tercih etmek isteyenlerin TYT’ye girmesi yeterli oluyor.

Eczane Hizmetleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Eczane Hizmetleri mezunlarının başlıca çalışma alanları eczanelerdir. Ancak eczanelerin dışında, çeşitli ilaç firmalarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Eczane Hizmetleri Teknikeri, bir anlamda eczacı yardımcısı olarak düşünülebilir. Mezunlar ayrıca KPSS önlisans sınavında gerekli puanı aldığında, diğer bazı devlet memurluğu kadrolarına da başvurabilmektedir. Başlıc iş imknları şunlardır:
-Kamu hastanelerine bağlı eczaneler
-Üniversite hastanelerine bağlı eczaneler
-Özel eczaneler
-İlaç üretim firmaları
-İlaç satış firmaları

Eczane Hizmetleri Bölümü Ne İş Yapar?

Meslek elemanının görevi, eczanede eczacı yardımcısı olarak çalışmaktır. Görevleri başında hastanın reçetesine uygun ilaçları hazırlamak, ilaçların kullanımı hakkında bilgi vermek, eczanedeki ilaçların muhafazısını sağlamaktır. Ayrıca ilaç firmalarında pazarlama işleri ile de uğraşırlar.

Eczane Hizmetleri Maaşları Ne Kadar?

Eczane teknikeri maaşı 2500 lira dolaylarındadır. Mezunların bir kısmı KPSS ile devlet eczanelerine atanmaktadır. Kamuda çalışan eczane teknikeri maaşları 2500-2800 lira arasında değişebilmektedir. Ancak özel eczanelerde çalışanlar çoğu defa asgari ücretle çalışmaktadır.

Eczane Hizmetleri Atamaları

Eczane Hizmetleri KPSS taban puanları birçok önlisans programına göre düşük sayılır. Her türlü hastaneye ‘’sağlık teknikeri’’ adı altında kontenjan verilmektedir. Son yıllarda yapılan Eczane hizmetleri atamaları genellikle 75-90 puan arasında sonuçlanmaktadır.

Eczane Hizmetleri Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm mezunları, her sene gerçekleştirilen DGS’de başarılı olduğu takdirde, bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Eczane hizmetleri dgs bölümleri şunlardır:

-Biyokimya
-Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya
-Kimya Mühendisliği
-Kimya

Eczane Hizmetleri Bölümü Yorumlar


Eczane Hizmetleri bölümü, üniversite adayları tarafından tercih edilecek bir bölümdür. KPSS atama puanlarının düşük olması, bölümün tercih edilebilir bir program olduğunun kanıtıdır. 75’li puanlarla atanmak, doğrusu her bölüm mezunlarına kısmet olmaz. Daha iyi bölümler yoksa, bu bölümü gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

32 yorum

4yilli eczaciliga pki dikey gecis sinavindan gecilirmi

malesef geçiş yokmuş bende yeni araştırdım

sadece 2 yıl ile okuduğumuzla mı kalıyoruz

Bu bölüm de kps ile atama yapılıyormu

Bu bölümden kolayca atanabilirmiyiz

Reis 4 senedir atama bekliyorum simdi tekstilde ortaciyim

Tekstil iyi ya... en azından ailen çalışmana izin vermiş.. bizim öyle bir şansımız da yok. MUŞluyuz kardas

Eczane hizmetlerinde İs bulmak zor mu ?

atama kolaymı yabiriniz bilgi versin

Dersleri zorzormus dogrumu

Bu bölümü okuyup dükkan açabilirmiyiz?

Merhaba bu sene mezun oldum istesem çalısabilcegim bir suru alan var ama ben bu sene tekrar üniversiteye hazırlanıcam okuldan mezun olunca hocalardanda dolayı çevreniz oluyor işsiz kalmazsınızz

Malesef bunu sadece Eczacılık okursan gerceklestirebilirsin

Anatomi mikrobiyoloji organik kimya gibi başlıca ağır dersleri kısaca soyle diyeyim bir eczacı gibi ders goruyorsun sadece eczane acamiyorsun bu sekilde ozetleyebilirm

Diger alanlara gore daha kolay olduğu soyleniyor ancak ben henüz girmedim bir sey diyemicem net olarak

atama puanları düşük

Maaşı askeri ücret üzerinden değerlendiriliyor olabilir. Sonuçta çalıştığınız eczaneye bağlı olan bişey eğer işinizi iyi yaparsanız ve patronda hakkınızı verecek kadar insaflıysa 2500'e kadar yolu var her zaman işinizi sağlama alın kpss'ye girip devlete sırtınızı yaslamayı deneyin olmazsa da özel sektörde iş arayın en azından işsiz kalınmıyo heleki bu dönemde :)

Geçen sene mezun oldum 6 ay özel hastane eczanesinde çalıştım asgari ücretle başladım.Askerlik yüznden çıkardılar. Özel hastanelerde en yüksek maaş 2000 2500 arası oynuyor orda çalışan 14 yıldır bu mesleği yapan kişi var 2300 alıyordu İstanbulun bi çok özel hastanelerinde çalışmış kişi hiç değer vermiyorlar işkurdan alıyorlar 3 ay çalıştırıp çıkarıyorlar bi çok özel hastane böyle yapıyor bu meslekte para kazanmak istiyorsanız memur olun başka çaresi yok kpss 1 yıl çalışın sonra gerisi gelir inşallah kontejan açarlar

bnde 6 sene oldu mezun olalı özel sektör cok zor ataması az olan bi sektör 1 senedir dersaneye gidiyorum insallah iyi bi puan alırsam atanırım yoksa cekilecke gibi degil hakkımızda hayırlısı olsun..

Kaç puan almışdınızda atanamadınız acaba?

2 yıllık okuyan mekan acamıyor mu !

DGS ile 2 yıllıktan 4 yıllığa geçebiliyormuyuz acabaaa

2 yıllıga bulaşmayın benden tavsiye 4 ünü okuyun bi bok oldugu yok

Peki DGS sınavından eczacılık bölümüne gidilemiyormu yaa ben bu yüzden bu bölüme seçtim 😞

Aslında benim hedefim daha yüksek ama ilk yildanda kazanmak mecburiyetinde olduğum için bu bölümü seçtim

Atamalar 76 ile kapatmış sizde bu her sene aynı olabilirmi

Ya arkadaşlar 71 le atamış en son kaç puan la atanamadik diyosunuz anlamadım valla bi zahmet 70 de alın ya

Bu sene sınava girdim üniversite ve ankara hacettepe de geliyor bu bölüm sizce yazayımmı nasıl lütfen bilgi verir misiniz?

Arkadaşlar ben bu sene liseyi bitirdim 2019 yani işte şuan bu bölüm geliyo yazdım son 4 tercihime kesin gelir ama kafam çok karışık gerçekten bilgisi olan varsa yazabilir mi

Bende bu bölümü seçtim bilgisi olan verse yazabilirmi

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.