Elektrik Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Türkiye’deki üniversitelerde en çok okutulan 2 yıllık programlardan bir tanesi de Elektrik bölümüdür. Neredeyse her devlet üniversitesinde ve çeşitli özel üniversitelerde okutulmaktadır. Özellikle mslek lisesi çıkışlı öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür. Siz de bölümü tercihlerinizde göstermek istiyorsanız, yazımızı ayrıntılı bir şekilde inceleyerek bölümün iş imkanları, maaşları, atamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elektrik Bölümü Nedir?

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alarak elektrik alanı ile ilgili her türlü iş ve işlemi yapacak, elektrik arızalarını giderecek, elektriğin dağıtımını ve iletimini sağlayacak elektrik teknikerleri yetiştiren iki yıllık bir üniversite bölümüdür.
Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Mezunlarına ‘’Elektrik Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Eğitim sırasında öğrenciler staj uygulaması görerek deneyim kazanmaktadır.

Elektrik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Elektrik bölümünün puan türü YGS-1’dir. Eskiden meslek lisesi elektrik alanından mezun olanlar, sınavsız geçiş ile bölüme yerleşebiliyordu; ancak sınavsız geçiş kalktığı için artık sadece YGS-1 puanı ile öğrenci alımı yapılmaktadır. Ancak ilgili dallardan mezun olan adaylara ek puan verilmektedir. Bölümü tercih etmek için girilmesi gereken sınav YGS’dir.

Elektrik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Elektrik Teknikeri unvanı alan mezunlar, birçok devlet kurumunda tekniker unvanı ile çalışabileceği gibi çeşitli özel sektör şirketlerinde de iş bulma imkanına sahiptir. Çalışma alanları geniş sayılmaktadır. Ancak her sene verilen binlerce mezun olduğu için atanmak biraz zordur. Bu bölümden devlete atanmak isteyen mezunların ciddi manada bir KPSS hazırlık süreci geçirmelidir. Elektrik bölümü iş imkanları şunlardır:

-Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
-Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
-T.C. Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü
-Tarım İşletmeleri G.M.
-Türkiye Taşkömürü Kurumu G.M.
-Üniversiteler
-Özel elektrik dağıtım şirketleri
-Fabrikalar
-Kendi iş yerleri vb.

Yukarıdaki listede belirttiğimiz özel sektör dışındaki kurumlara KPSS ile atanılmaktadır. Adayların önlisans KPSS’ye katılarak yeterli puanı alması gerekmektedir.

Elektrik Bölümü Ne İş Yapar?

Elektrik teknikerleri çalıştıkları kurum veya şirketin elektrik ile ilgili tüm işlerini yaparlar. Bu kapsamda elektrik mezunları görevlerini şu şekilde listeleyebiliriz.
-Elektrikli makinelerin çalışmasını sağlar ve bu makinelerin bakım ve onarımını gerçekleştirirler.
-Elektriğin iletimi kapsamında kablo dağıtma görevinde bulunurlar.
-Elektrik kesintilerini belirler ve gerekli arızayı giderirler.
-Binaların elektrik döşemesini yaparlar.

Elektrik Maaşları Ne Kadar?

Günümüz koşullarında herhangi bir kamu dairesnde görev yapan bir elektrik teknikeri 2800-2900 lira civarında maaş almaktadır. Deneyimli çalışanların maaşı biraz daha yüksektir. Özelde çalışanların bu kadar yüksek maaş aldığını söylemek mümkün değildir. Herhangi özel bir firmada çalışanların büyük bir bölümü asgari ücrete tabi olarak çalışmaktadır.

Elektrik Atamaları

Elektrik mezunlarınn KPSS atamaları konusunda şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Az önce de belirttiğimiz gibi bölüm tüm üniversitelerde bulunduğu için binlerce rakiple yarışmak zorundasınız. Son yıllarda yapılan elektrik bölümü atamalarında, mezunların atanabilmesi için en az 85 puan alınması gerektiği görülmüştür. Büyük bir alım yapılmadığı müddetçe, atama puanlarının düşmesi zordur.

Elektrik Dikey Geçiş Bölümleri

Dikey geçiş konusunda şanslı sayılan elektrik mezunları aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapma olanağına sahiptir.

-Uzay Mühendisliği
-Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
-Uzay Bilimleri Ve Teknolojileri
-Elektrik Mühendisliği
-Uçak Elektrik-Elektronik
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
-Meteoroloji Mühendisliği
-Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği
-Enerji Yönetimi
-Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği
-Endüstri Ve Sistem Mühendisliği
-Fizik Mühendisliği
-Fizik Bölümü
-Enerji Sistemleri Mühendisliği
-Endüstri Mühendisliği

Elektrik Bölümü Yorumlar


Elektrik bölümü yorumları şayet varsa aşağıdan okunabilir. İçeriğin altındaki yorumlar bize değil, ziyaretçilere ait yorumlardır. Bizim şahsi fikrimiz ise Elektrik bölümünün boş olmadığı yönündedir. Hemen her kurum, bu bölüm mezunlarını işe almaktadır. KPSS’ye çalışan adayların devlet kadrolarına atanabileceğini düşünüyoruz. Sizler de fikirlerinizi paylaşırsanız, detayları konuşabiliriz. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

5 yorum

İki yıllık elektrik bölümüne gidilmelimi yoksa bir yıl daha calışıp dört yilik mühendislige mi gidilmeli

bir yıl daha çalış mühendislige git

2 yıllık mı seçmeli
4 yıllık mı 😕

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Arkadaşlar 2 yılı kucumseyip direkt mühendisliğe hazırlanıyim demeyin.O fazladan bir yılı yüksek okul bitince dikey geçiş sınavı içinde verebilirsiniz. Hem bu arada mesleği tanımış ve en azından 2 yıllık diplomayı garantilemiş olursunuz. O bir yıllık aradada elektrikçi yanında çalışarak tecrübe kazanabilirsiniz. Ama direkt 4 yıllığa girdiğinde mezun olana kadar tecruben kısıtlı olacak. İlk seferde kazananlara lafım yok olur. Ama ilk seferde olmuyorsa direkt 2 yıllığa gidin derim. Aynı hesaba gelir ve daha sağlam ilerlersiniz

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.