DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Özel sektörde çalışma imkanı bulunan; ancak devlet kurumlarına yerleşmenin çok zor olduğu bölümlerden bir tanesi de Elektrikli Cihaz Teknolojisidir. Üniversite sınavlarına girip bölüm araştırma evresinde olan adaylar için tüm bölümleri ayrıntıları ile inceledik. Bu çalışmamızda ise sizler için Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümünün iş olanaklarını, maaşlarını, atamalarını derledik. Umarız ki faydasını görürsünüz.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir?

Akla gelebilecek her türlü elektrikli cihazın üretiminde, pazarlamasında, bakım ve onarımında görev alacak deneyimli teknikerler yetiştiren bir önlisans bölümüdür. Eğitim süresi iki yıldır. Bölüm öğrencileri eğitim sırasında staj görmektedir. Özellikle elektrikli ve elektronik cihazlara ilgi duyan, lisede bu eğitimi gören adayların bölümü tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bilindiği gibi önlisans bölümlerine altı farklı puan türü ile alım yapılmaktadır. Bu bölüm için dikkate alınan puan türü TYT  puan türüdür. Dolayısı ile girilmesi zorunlu olan tek sınav YKS’dir. 2 yıllık bölümler için YKS baraj puanı 150’dir.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Açık söylemek gerekirse bölüm mezunlarının devlet kurumlarında iş bulması neredeyse imkansızdır. Bu imkansızlığın nedeni, KPSS atamalarında bölüme kadro açılmamasıdır. Dolayısı ile mezunlar özel sektöre yönelmelidir.
Bölüm mezunları her türlü elektrikli cihazın üretildiği veya pazarlandığı firmalarda görev alabilmektedir. Ayrıca teknik servislerde çalışmaları mümkündür. Özellikle beyaz eşya üretimi yapan firmalar, bölüm mezunlarının başlıca iş olanakları arasında yer almaktadır.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

-Elektrikli cihaz üretiminin her aşamasında görev alır.
-Elektrikli cihazların pazarlamasını yapan firmalarda satış temsilcisi olarak çalışır.
-Tknik servis elemanı olarak, çeşitli elektrikli cihazların onarımını sağlar.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

KPSS’den yüksek puan alarak herhangi bir devlet dairesine memur olarak atanan elektrikli cihaz teknikeri maaşı 3000-3500 lira civarındadır. Ancak kendi alanında özel sektörde faaliyet gösteren bir tekniker maaşı asgari ücret seviyesinde veya birazcık üzerindedir.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Atamaları

Son yıllarda gerçekleştirilen KPSS alımlarında Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümmüne hiç kadro verilmemiştir. Kadro verilmeyince de herhangi bir KPSS taban puanından bahsetmek mümkün değildir. Ancak tüm bölümlerin tercih edebildiği kadrolara 90 üstü puanla yerleşmek mümkündür.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Elektrikli cihaz teknolojisi mezunlarının DGS’de tercih edebileceği 4 tane 4 yıllık bölüm bulunmaktadır. Bölümün dikey geçiş yapabileceği programlar aşağıda gösterilmiştir.

-Elektrik--Elektronik Mühendisliği
-Elektrik Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği
-Fizik

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Devlet kurumlarına ataması yapılmayan tüm bölümleri karalayarak öğrencilerin tercih etmemesini tavsiye etmek pek etik ve mantıklı olmayacaktır. Şunu söylemeliyiz ki her şey devlet dairelerine kapak atmak değildir. Özelde faaliyet gösteren birçok meslek elemanı, devlet memurlarına göre çok daha fazla kazanabilmektedir. Evet, bu bölümü okuyup da devlete atanmanız neredeyse imkansız. Ancak bölümü, alanı, mesleği seviyorsanız, özelde de tutunabileceğinizi söyleyebiliriz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.