DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Üniversite tercihleriniz arasında Elektronörofizyoloji bölümünü de göstermeyi düşündüyseniz, doğru kararı vermişsiniz demektir; zira elektronörofizyoloji bölümü, günümüz koşullarında en iyi 2 yıllık bölümlerden bir tanesidir. Bu özellliğini de yıllarca korumaya devam edecektir; çünkü bölüm mezunlarına fazlası ile ihtiyaç duyulmaktadır.

Tercih yapacak üniversite adaylarının daha sağlıklı tercihler yapması, aldığı yüksek puanları en iyi şekilde değerlendirebilmesi amacı ile üniversite bölümleri tanıtımı kapsamında bir çalışma başlattık. Bu yayında ise iş imkanı geniş olan elektronörofizyoloji bölümü iş imkanları, maaşları, dikey geçiş bölümleri ve atamarı konularına ayrıntıları ile değindik. Sizlerden ricamız, yazının tamamını dikkatle incelemeniz ve aklınızdaki soruları yorum bölümü aracılığı ile bizlere sormanızdır.

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir?

Elektronörofizyoloji bölümü, merkezi sinir sistemi bozukluklarından kaynaklı gelişen çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisinde faydalanılan nörofizyolojik tekniklerin uygulanmasında uzman doktor gözetiminde çalışabilecek tecrübeli meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır. Eğitim süresi iki yıldır. Bölüm mezunlarına elektronörofizyoloji teknikeri adı verilmektedir. Çoğunluğu özel olmak üzere birçok üniversitede okutulmaktadır. Bölüme kısaca ENF de denilmektedir. ENF, bölümün adını oluşturan üç kelimenin baş harfi alınarak oluşturulmuştur.

Elektronörofizyoloji Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Elektronörofizyoloji bölümünün puan türü TYT ’dir. TYT  puan türünde en az 150 puan alan her üniversite adayı, bu bölümü tercih listesine yazabilir. Peki, 150 alanlar bölümü kazanabilir mi? Ne yazık ki hayır; bölümün iş imkanı yüksek olduğu için bölüme talep de çoktur. Dolayısı ile taban puanı yüksek, başarı sıralaması düşüktür. Sadece bu programı tercih edecek olanların TYT’ye girmesi yeterli gelmektedir.

Elektronörofizyoloji İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetimi altında kamu yahut özel hastane ve polikliniklerinin eletroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışırlar. Yaptıkları iş icabı çalışma ortamları hijyeniktir. Elektronörofizyoloji mezunlarının çalıştığı yerler şu şekilde sıralanabilir:
 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
Elektronörofizyoloji Bölümü Ne İş Yapar?

Elektronörofizyoloji teknikerleri, çalıştıkları hastanelerde, ilgili uzman doktorların da gözetim ve denetiminde aşağıdaki iş ve işlemleri yaparlar.
 • Elektroensefalografi (EEG) çekerler.
 • Basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yaparlar.
 • Polisomnografi cihazları kullanırlar.
 • Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar ve gerektiğinde uzman hekimleri bilgilendirirler.
 • Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapmakla görevlidirler.
 • Hasta kayıtlarını tutar ve gerektiğinde hasta takibini yaparlar.
Elektronörofizyoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Elektronörofizyoloji maaşları devlet hastaneleri ile özel hastanelerde farklılık gösterebilmektedir. Devlet hastanesinde çalışan elektronörofizyoloji teknikeri maaşı 3500-4000 liranın üzerindedir. Bu maaşa döner sermaye, performans ödemesi gibi ek ücretler de dahildir. Ancak özelde genellikle 3000-35000 lira gibi bir maaşla çalışmaktadırlar.

Elektronörofizyoloji Bölümü Atamaları

Ataması en kolay olan bölümlerinden bir tanesidir. Son yıllarda yapılan tüm atamalarda KPSS taban puanları genellikle 85 puan üzeride  seyretmiştir. Daha önce bölüm çok az sayıda üniversitede okutulmaktaydı, bu nedenle atanmak çok daha basitti. Ancak son birkaç yılda çok sayıda özel üniversite de bu bölüme öğrenci almaya başladı; dolayısıyla mezun sayısı ve rakip sayısı arttı. Bu saatten sonra KPSS atama puanları yükselecek olsa da, ihtiyaçtan dolayı uzun yıllar düşük puanlarla atanmak mümkün olabilecektir.

Elektronörofizyoloji Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümün dikey geçiş yapabileceği pek bölüm yoktur. Üç farklı bölümden bir tanesine geçiş yapılabilir; ancak bu bölümden hemşireliğe dikey geçiş yapmak pek mantıklı değildir. Çünkü hemşirelik, hem mesleğin icra edilmesi açısından daha zordur hem de atama puanları daha yüksektir. Dileyenler ve DGS’de gerekli puanı aldığı takdirde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne dikey geçiş yapabilir. Elektronörofizyoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri
Elektronörofizyoloji Bölümü Yorumlar

Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki yarının bizlere ne getireceğini bilemeyiz. Ancak görünen o ki Elektronörofizyoloji bölümü daha uzun süre değerini korumaya devam edecektir. Özellikle 2020, 2021 yıllarında tercih yapacak olanlar, hiç düşünmeden bölümü tercih edebilir; çünkü hastanelerde bu bölümden mezun olanlara çok ihtiyaç duyulmaktadır. Elektronörofizyoloji nasıl bir bölüm sorusuna bölüm mezunları da yorumlarını katarsa çok daha değerli bir yazı elde etmiş olacağız. Arkadaşlar, bölüm ile ilgili sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Hepinize başarılar diliyoruz.

17 yorum

 1. Unknown
  Enf mezunu olarak gerçekten okuduguma pisman oldugum bir bolumdur.. Özelde 've devlette hemşire arkadaşlara bizim isimiz yaptirildigindan dolayi 3 veya 5 kisi atama oluyor.. durumumuz icler acisi..
 2. Adsız
  nerde tercih edilecek en güzel bölüm arasında mezunum ve işsizim özellerde bile iş bulamıyorum devlette atamazsı çok az 5 kişi alıyor almıyor . tercih verecek arkadaşlara tavsiyem bu bölümü okumayın biz yandık siz yanmayn . bölüm tavsiyesi olarak paramedik önere bilirim ataması şuanda çok güzel
 3. Adsız
  OKURKEN İYİ GÜZEL MEZUN OLUNCA BOMBOŞ BİR BÖLÜM. OKUMAYIN..
 4. Adsız
  Bunları yazanların ortalama 2 Bilgi beceri de olmayınca hiçbir yerde iş bulamazsın. Okuması rahat ve ortalamayı yüksek tutabileceğin bi bölüm. Dgs ve kpss için kendinizi sıkı tutarsanız yapabilirsiniz. Gideceğiniz üniversitenin labaratuarı olup olmadığına bakın aksi takdirde beceriksiz bir mezun olursunuz.
 5. Adsız
  Gittiğiniz hastanelerde Eeg emg çekimi yapanlara bölüm mezunu olup olmadıklarını sorun. Evinize gittiğinizde bakanlığı arayın ve şikayet edin. Nadir de olsa dikkate alıp kişiyi alıyorlar ve yerine tekniker getiriyorlar. Biz sessiz kalıyoruz tabiki bölümü kötüleyenler daha çoook olur. Önce bizim mesleğimize sahip çıkmamız lazım.
 6. Adsız
  Nasıl bir bölüm mezun olanlar bir sonraki senesinde iş bulabiliyor mu?
 7. Adsız
  Hacettepe üniversitesi elektronörofizyoloji yazdım sizce ne yapmalıyım Kesin geliyor yarın tercihlerin son günü
  • Adsız
   Ben de orayı düşünüyorum şu an pişman mısınız
  • Unknown
   Ben Lefke Avrupa üniversitesi kazandım enf tam burslu sizce gidiyim mi
 8. Adsız
  Elektronörofizyoloji atmaları nasıl okuyanlar önerir mi?
 9. Adsız
  2018 mezunuyum hiç ataması yok arkadaslar ozellerde gıtmedıgım kalmadı bızım yerımıze hemsıreler calısıyor
 10. Adsız
  yazınızı okurken gülsem mi ağlasam mı inanın bilemiyorum.. tarihinin en yüksek alımını sanırım seçim öncesi yaşamiş bir bölüm . tekrar yaşanır mı hayretler içerisinde eminim enf mezunları bekliyordur. bir sonraki alımlarda taş çatlasın 10 kişi daha alınır ve iki sene daha bekletiliriz. herşeyden ziyade gelecek vaadeden bir bölüm diyorsunuz ya ; atanmayı beklerken garsonluk çaycılık yaparken unuttuğumuz bilgiler bize bir gelecek vaad etmiyor peki ya size ? lütfen yazarken Hemşireleri rahat etsin emekli olmasın diyerek bizim görevimize getirdiğinizi yıllarca emek sömürüsü yaparak bölümü yağlayıp balladığınızı uçuk rakamlarda maaşlar yazdığınızı ve aslında hiç de okunası bir bölüm olmadığını çünkü atanamayacağımızı da eklerseniz daha aydınlatıcı olursunuz.. saygılar
 11. Dilara
  Şu an okuduğum,okuduğuma bin pişman olduğum bölümdür,aklınız varsa hemşireliğe geçiş yapın boşuna hayal kurmayın.Atamalar berbat.He eğer torpiliniz varsa o başka,herkesin her hastanede dayısı amcası olamıyor tabi... :)
 12. Unknown
  Şuan bu bölümü okuyorum ama. Bu yorumlardan sonra acaba mı diye düşündüm umarım atanabiliriz :(
 13. Unknown
  Evet çok haklisiniz arkadaşlar benim bi arkadaşimda ayni bölümu okumuş kendisi millet vekili kuzeni olduğu için torpille atandi 😏😏
 14. Unknown
  Çok zor bi iş imkanı olan bölüm tavsiyem asla tercih etmeyin
 15. Unknown
  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi elektronörofizyoloji kazandım çok sevinmiştim kazandığıma ama pişman oldum gibi şimdi
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.