[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

Üniversite tercihleriniz arasında Elektronörofizyoloji bölümünü de göstermeyi düşündüyseniz, doğru kararı vermişsiniz demektir; zira ele...

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Üniversite tercihleriniz arasında Elektronörofizyoloji bölümünü de göstermeyi düşündüyseniz, doğru kararı vermişsiniz demektir; zira elektronörofizyoloji bölümü, günümüz koşullarında en iyi 2 yıllık bölümlerden bir tanesidir. Bu özellliğini de yıllarca korumaya devam edecektir; çünkü bölüm mezunlarına fazlası ile ihtiyaç duyulmaktadır.

Tercih yapacak üniversite adaylarının daha sağlıklı tercihler yapması, aldığı yüksek puanları en iyi şekilde değerlendirebilmesi amacı ile üniversite bölümleri tanıtımı kapsamında bir çalışma başlattık. Bu yayında ise iş imkanı geniş olan elektronörofizyoloji bölümü iş imkanları, maaşları, dikey geçiş bölümleri ve atamarı konularına ayrıntıları ile değindik. Sizlerden ricamız, yazının tamamını dikkatle incelemeniz ve aklınızdaki soruları yorum bölümü aracılığı ile bizlere sormanızdır.

Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir?

Elektronörofizyoloji bölümü, merkezi sinir sistemi bozukluklarından kaynaklı gelişen çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisinde faydalanılan nörofizyolojik tekniklerin uygulanmasında uzman doktor gözetiminde çalışabilecek tecrübeli meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır. Eğitim süresi iki yıldır. Bölüm mezunlarına elektronörofizyoloji teknikeri adı verilmektedir. Çoğunluğu özel olmak üzere birçok üniversitede okutulmaktadır. Bölüme kısaca ENF de denilmektedir. ENF, bölümün adını oluşturan üç kelimenin baş harfi alınarak oluşturulmuştur.

Elektronörofizyoloji Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Elektronörofizyoloji bölümünün puan türü TYT ’dir. TYT  puan türünde en az 150 puan alan her üniversite adayı, bu bölümü tercih listesine yazabilir. Peki, 150 alanlar bölümü kazanabilir mi? Ne yazık ki hayır; bölümün iş imkanı yüksek olduğu için bölüme talep de çoktur. Dolayısı ile taban puanı yüksek, başarı sıralaması düşüktür. Sadece bu programı tercih edecek olanların TYT’ye girmesi yeterli gelmektedir.

Elektronörofizyoloji İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetimi altında kamu yahut özel hastane ve polikliniklerinin eletroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışırlar. Yaptıkları iş icabı çalışma ortamları hijyeniktir. Elektronörofizyoloji mezunlarının çalıştığı yerler şu şekilde sıralanabilir:
 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
Elektronörofizyoloji Bölümü Ne İş Yapar?

Elektronörofizyoloji teknikerleri, çalıştıkları hastanelerde, ilgili uzman doktorların da gözetim ve denetiminde aşağıdaki iş ve işlemleri yaparlar.
 • Elektroensefalografi (EEG) çekerler.
 • Basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yaparlar.
 • Polisomnografi cihazları kullanırlar.
 • Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar ve gerektiğinde uzman hekimleri bilgilendirirler.
 • Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapmakla görevlidirler.
 • Hasta kayıtlarını tutar ve gerektiğinde hasta takibini yaparlar.
Elektronörofizyoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Elektronörofizyoloji maaşları devlet hastaneleri ile özel hastanelerde farklılık gösterebilmektedir. Devlet hastanesinde çalışan elektronörofizyoloji teknikeri maaşı 3500-4000 liranın üzerindedir. Bu maaşa döner sermaye, performans ödemesi gibi ek ücretler de dahildir. Ancak özelde genellikle 3000-35000 lira gibi bir maaşla çalışmaktadırlar.

Elektronörofizyoloji Bölümü Atamaları

Ataması en kolay olan bölümlerinden bir tanesidir. Son yıllarda yapılan tüm atamalarda KPSS taban puanları genellikle 85 puan üzeride  seyretmiştir. Daha önce bölüm çok az sayıda üniversitede okutulmaktaydı, bu nedenle atanmak çok daha basitti. Ancak son birkaç yılda çok sayıda özel üniversite de bu bölüme öğrenci almaya başladı; dolayısıyla mezun sayısı ve rakip sayısı arttı. Bu saatten sonra KPSS atama puanları yükselecek olsa da, ihtiyaçtan dolayı uzun yıllar düşük puanlarla atanmak mümkün olabilecektir.

Elektronörofizyoloji Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümün dikey geçiş yapabileceği pek bölüm yoktur. Üç farklı bölümden bir tanesine geçiş yapılabilir; ancak bu bölümden hemşireliğe dikey geçiş yapmak pek mantıklı değildir. Çünkü hemşirelik, hem mesleğin icra edilmesi açısından daha zordur hem de atama puanları daha yüksektir. Dileyenler ve DGS’de gerekli puanı aldığı takdirde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne dikey geçiş yapabilir. Elektronörofizyoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri
Elektronörofizyoloji Bölümü Yorumlar

Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki yarının bizlere ne getireceğini bilemeyiz. Ancak görünen o ki Elektronörofizyoloji bölümü daha uzun süre değerini korumaya devam edecektir. Özellikle 2020, 2021 yıllarında tercih yapacak olanlar, hiç düşünmeden bölümü tercih edebilir; çünkü hastanelerde bu bölümden mezun olanlara çok ihtiyaç duyulmaktadır. Elektronörofizyoloji nasıl bir bölüm sorusuna bölüm mezunları da yorumlarını katarsa çok daha değerli bir yazı elde etmiş olacağız. Arkadaşlar, bölüm ile ilgili sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Hepinize başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 17
 1. Enf mezunu olarak gerçekten okuduguma pisman oldugum bir bolumdur.. Özelde 've devlette hemşire arkadaşlara bizim isimiz yaptirildigindan dolayi 3 veya 5 kisi atama oluyor.. durumumuz icler acisi..

  YanıtlayınSil
 2. nerde tercih edilecek en güzel bölüm arasında mezunum ve işsizim özellerde bile iş bulamıyorum devlette atamazsı çok az 5 kişi alıyor almıyor . tercih verecek arkadaşlara tavsiyem bu bölümü okumayın biz yandık siz yanmayn . bölüm tavsiyesi olarak paramedik önere bilirim ataması şuanda çok güzel

  YanıtlayınSil
 3. OKURKEN İYİ GÜZEL MEZUN OLUNCA BOMBOŞ BİR BÖLÜM. OKUMAYIN..

  YanıtlayınSil
 4. Bunları yazanların ortalama 2 Bilgi beceri de olmayınca hiçbir yerde iş bulamazsın. Okuması rahat ve ortalamayı yüksek tutabileceğin bi bölüm. Dgs ve kpss için kendinizi sıkı tutarsanız yapabilirsiniz. Gideceğiniz üniversitenin labaratuarı olup olmadığına bakın aksi takdirde beceriksiz bir mezun olursunuz.

  YanıtlayınSil
 5. Gittiğiniz hastanelerde Eeg emg çekimi yapanlara bölüm mezunu olup olmadıklarını sorun. Evinize gittiğinizde bakanlığı arayın ve şikayet edin. Nadir de olsa dikkate alıp kişiyi alıyorlar ve yerine tekniker getiriyorlar. Biz sessiz kalıyoruz tabiki bölümü kötüleyenler daha çoook olur. Önce bizim mesleğimize sahip çıkmamız lazım.

  YanıtlayınSil
 6. Nasıl bir bölüm mezun olanlar bir sonraki senesinde iş bulabiliyor mu?

  YanıtlayınSil
 7. Hacettepe üniversitesi elektronörofizyoloji yazdım sizce ne yapmalıyım Kesin geliyor yarın tercihlerin son günü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de orayı düşünüyorum şu an pişman mısınız

   Sil
  2. Ben Lefke Avrupa üniversitesi kazandım enf tam burslu sizce gidiyim mi

   Sil
 8. Elektronörofizyoloji atmaları nasıl okuyanlar önerir mi?

  YanıtlayınSil
 9. 2018 mezunuyum hiç ataması yok arkadaslar ozellerde gıtmedıgım kalmadı bızım yerımıze hemsıreler calısıyor

  YanıtlayınSil
 10. yazınızı okurken gülsem mi ağlasam mı inanın bilemiyorum.. tarihinin en yüksek alımını sanırım seçim öncesi yaşamiş bir bölüm . tekrar yaşanır mı hayretler içerisinde eminim enf mezunları bekliyordur. bir sonraki alımlarda taş çatlasın 10 kişi daha alınır ve iki sene daha bekletiliriz. herşeyden ziyade gelecek vaadeden bir bölüm diyorsunuz ya ; atanmayı beklerken garsonluk çaycılık yaparken unuttuğumuz bilgiler bize bir gelecek vaad etmiyor peki ya size ? lütfen yazarken Hemşireleri rahat etsin emekli olmasın diyerek bizim görevimize getirdiğinizi yıllarca emek sömürüsü yaparak bölümü yağlayıp balladığınızı uçuk rakamlarda maaşlar yazdığınızı ve aslında hiç de okunası bir bölüm olmadığını çünkü atanamayacağımızı da eklerseniz daha aydınlatıcı olursunuz.. saygılar

  YanıtlayınSil
 11. Şu an okuduğum,okuduğuma bin pişman olduğum bölümdür,aklınız varsa hemşireliğe geçiş yapın boşuna hayal kurmayın.Atamalar berbat.He eğer torpiliniz varsa o başka,herkesin her hastanede dayısı amcası olamıyor tabi... :)

  YanıtlayınSil
 12. Şuan bu bölümü okuyorum ama. Bu yorumlardan sonra acaba mı diye düşündüm umarım atanabiliriz :(

  YanıtlayınSil
 13. Evet çok haklisiniz arkadaşlar benim bi arkadaşimda ayni bölümu okumuş kendisi millet vekili kuzeni olduğu için torpille atandi 😏😏

  YanıtlayınSil
 14. Çok zor bi iş imkanı olan bölüm tavsiyem asla tercih etmeyin

  YanıtlayınSil
 15. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi elektronörofizyoloji kazandım çok sevinmiştim kazandığıma ama pişman oldum gibi şimdi

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları
Elektronörofizyoloji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-NzLJdwosX_4/XdmTds7_BHI/AAAAAAAAAt8/3yihu2hwK0wkeAb3VZZ9OaI2Vl5FeEBcQCNcBGAsYHQ/s320/24B7B4F1-FE64-4ED0-9CA0-08325FC1428D.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-NzLJdwosX_4/XdmTds7_BHI/AAAAAAAAAt8/3yihu2hwK0wkeAb3VZZ9OaI2Vl5FeEBcQCNcBGAsYHQ/s72-c/24B7B4F1-FE64-4ED0-9CA0-08325FC1428D.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/elektronorofizyoloji-bolumu-nedir-is.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/elektronorofizyoloji-bolumu-nedir-is.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy