DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Eser Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Eser Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Eser Koruma bölümü, arkeoloji bilimi ile çok yakından ilgisi olan ve bölüm mezunlarının genellikle arkeologların çalıştığı iş alanlarında faaliyet gösteren bir bölümdür. Ne yazık ki benzeri birçok bölüm gibi bu bölüme de yeterince değer verilmemektedir. Oysa ülkemizde korunması gereken o kadar çok eser var ki... Gelin görün ki biz ülke olarak sahip olduğumuz bu değerlerin kıymetini bilmiyoruz. Elin devletinde en küçük bir tarihi yapının bile koruma altına alındığını, girişlerinin kontrol altında olduğunu görüyoruz. Bizde ise çoğu tarihi ser veya yapıt başıboş bırakılmıştır.

Sizler için 2 yıllık Eser Koruma bölümü hakkında bilgi vererek, bölüm tercih aşamasında yardımcı olmaya çalıştık. Bölüm hakkında cevabını aradığınız diğer soruları bize yönlendirebilirsiniz. Şansınız açık olsun.

Eser Koruma Bölümü Nedir?

Müzelerde, laboratuvarlarda ve arkeolojik kazılarda görev alacak tecrübeli elemanlar yetiştiren bir önlisans programıdır.

Eser Koruma Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Eser Koruma bölümü TYT  puanı ile tercih edilmektedir. Bölümü tercih edeceklerin YKS’ye girmesi gerekmektedir. Sınavsız geçiş hakkı kalktığı için artık ne mezunu oursanız olun YKS ile herhangi bir bölüme yerleştirilirsiniz.


Eser Koruma İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına Eser Koruma Teknikeri unvanı verilmektedir. Kamuya alımı kısıtlı olsa da çeşitli alanlarda iş olanağı bulmaları mümkündür. Eser Koruma mezunları müzelerde, arkeolojik kazılarda görev almaktadır. Genellikle beraber çalıştıkları mimar veya arkeologlarla beraber hareket ederler. Eser Koruma iş olanakları şunlardır:
-Müzelerde görev alırlar.
-Arkeolojik kazılara katılırlar.
-Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğüne bağlı müzelerde çalışırlar.
-Restorasyon laboratuvarlarında görev alırlar.

Eser Koruma Bölümü Ne İş Yapar?

Eser Koruma mezunlarının yaptığı işleri aşağıda listeledik. Görev aldıkları kurum veya kuruluşa göre görevleri değişiklik gösterse de genellikle yaptıkları işler şunlardır:

1. Koruma uzmanınca hazırlanan koruma ve onarım projesi için lazım olan malzemeyi temin eder.
2. Koruma projesinde çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında koruma uzmanına yardımcı olur.

3. Arkeolojik ya da tarihi sit alanlarında etkin koruma çalışmalarının yürütülmesine yardımcı olur.
4. Taşınabilir kültür varlıklarının onarım - koruma durumlarını içeren belgelemeleri yapar ve arşivler.
5. Müze ortamında depolanan ve sergilenen taşınabilir kültür varlıklarının önleyici korumasını planlar ve uygular.
6. Koruma laboratuarının ve/veya onarım işliğinin düzenini sağlar, kimyasal ve özel malzemelerin envanterini tutar.
7. Koruma uygulamalarında kullanılan özel teçhizatın bakımından ve doğru olarak kullanımından ve çeşitli kimyasal bileşiklerin doğru bir biçimde kullanılmasından sorumludur. 

Eser Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Eser Koruma maaşları kamu kurumları için 3000-3500 lira dolaylarındadır. Eser Koruma Teknikeri maaşı, özel sektörde değişiklik gösterebilmektedir. Öyle ki mezunların bir bölümü özelde asgari ücretle çalışmaktadır.

Eser Koruma Bölümü Atamaları

Bölümün yeterince değer görmediğini söylememizin sebebi atamalardır. Nedense devletimiz açtırdığı bölümlere kontenjan açmıyor. Madem mezunlar hiçbir şekilde işe alınmayacak, bunca üniversitenin ve bölümün açılmasının sebebi nedir anlayamıyorum doğrusu. Bazı bölümler vardır ki özelde de iş bulmak son derece kolaydır; ancak Eser Koruma bölümünün özeldeki iş olanakları bile çok sınırlıdır.

Eser Koruma Dikey Geçiş Bölümleri

Bana sorulursa, bu bölümü okuyan öğrencilerin yegane hedefi mimarlık veya iç mimarlık bölümlerine dikey geçiş yapmak olmalıdır. Neden mi? Çünkü ne eser koruma bölümünü kendisinde ne de dikey geçiş yapılan diğer bölümlerinde yeterince atama ve iş imkanı yok. Ancak mimarlık veya iç mimarlık bölümlerine geçiş yaptığınızda işiniz şimdiden hazır demektir. Eser Koruma dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Çini
-El Sanatları
-Eski Çini Onarımları
-Geleneksel Türk El Sanatları
-Geleneksel Türk Sanatları
-İç Mimarlık
-İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
-Mimarlık
-Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
-Şehir ve Bölge Planlama
-Tezhip (Süsleme)
-Tezhip

Eser Koruma Bölümü Yorumlar

Eser Koruma bölümü en güzel, en eğlenceli bölümlerin başında gelir; ancak bu durum bölümü tercih etmek için yeterli bir sebep değildir. Nihayetinde herkes üniversiteyi aynı zamanda bir meslek sahibi olmak için okuyor. Bölümü okuduktan sonra mesleği icra etmeyeceksek, öğrendiklerimiz bayatlayıp unutulacaksa ne gerek var onca yıl okuyup emek vermenin. Bu yüzden tercih yapacak adaylara şunu söylüyorum: Şayet amacınız sadece üniversite ortamı görüp eğlenmekse veya bu bölüm hobi amaçlı okuyacağınız bir bölümse bölümü tercih edin; ancak meslek sahibi olmak için düşünüyorsanız uzak durun; zira kuvvetle muhtemeldir ki boşta kalacaksınız.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.