Fizyoterapi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar?

Değerli üniversite adayları, 2 yıllık bir sağlık bölümü ile yeniden karşınızdayız. Yazımızda Fizyoterapi hakkında çeşitli bilgiler alabileceksiniz.
Sağlık bölümlerinin neredeyse tamamının atanma konusunda şanslı ve tercih edilebilecek bölümler olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. 

İşte, 2 Yıllık fizyoterapi bölümü de en azından günümüz için tercih edilebilecek o mantıklı bölümlerden bir tanesi sayılmaktadır. KPSS Taban puanları her ne kadar biraz yüksek olsa da, bu bölümden mezun olanlar özel sektörde de tutunabilmektedir.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, henüz doğumdan itibaren veya sonradan oluşmuş çeşitli sakatlıkların, hastalıkların veya rahatsızlıkların ses, ışık ve hareket yöntemleri yardımıyla giderilmesi yöntemidir. Spor esnasında yaşana kırılma, ezilme, bükülme gibi rahatsızlıklar, bel ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, omurilik zedelenmeleri, kısmi felç, el ve parmak hasarları gibi rahatsızlıklar Fizyoterapi alanına girmektedir.

Fizyoterapi Bölümü Nedir, Fizyoterapi Bölümü Hakkında Bilgi

Fizyoterapi bölümü TYT sınavı sonucunda alınan TYT puan türü ile tercih edilen bir önlisans bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır. 

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü İş İmkanları

Fizyoterapi mezunlarına ''Fizyoterapi Teknikeri'' unvanı verilmektedir. Fizyoterapi Teknikeri kavramı çoğu defa Fizyoterapi uzmanı kavramı ile karıştırılmaktadır; oysa her ikisi farklı unvanlardır. 2 yıllık fizyoterapi okuyanlara fizyoterapi teknikeri denmektedir.

Fizyoterapi mezunları hemen hemen her sağlık kuruluşunda görev alabilmektedir. Önlisans KPSS oturumunda başarılı olanlar devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine, rehabilitasyon merkezlerine veya özel eğitim kurumlarına atanabilmektedir. KPSS'de yeteri başarıyı gösteremeyenlerin, özel hastanelerde, özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkanı bulunmaktadır.

Fizyoterapi Bölümü Maaşları 2018'de Ne Kadar?

Kamuda memur statüsünde ve tekniker sıfatı ile çalışan Fizyoterapi Teknikeri maaşları 2700 lira civarındadır. Hastanelerde yapılan döner sermaye ve performans ödemelerinin birbirinden farklı olabilmesi, çalışılan yere göre maaşların da farklı olmasına sebep olmaktadır. Aslında Fizyoterapi teknikerlerinin taban maaşı 1700 lira dolaylarındadır. Bu maaşı 2600-2700 liraya çıkaran şey ise diğer yan ödemelerdir.

Özel hastanelerde çalışan Fizyoterapi maaşları devlet kurumlarına göre daha düşüktür. Bununla beraber, aynı derecede veya daha yüksek maaş alanlar da vardır.

Fizyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Fizyoterapi teknikeri, hastayı fizik tedaviye hazırlar, gerekirse fizik tedaviyi ilgili doktor veya fizyoterapi uzmanı direktifleri doğrultusunda uygular, fizyoterapi cihazlarını, aletlerini hazırlar, bunların bakımını yapar.

Fizyoterapi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

2016'da güncel olmak şartı ile Fizyoterapi mezunlarının DGS ile dikey geçiş yapabileceği tek bir lisans bölümü vardır. Bu bölüm Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüdür. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü iş olanakları açısından Fizyoterapi bölümüne göre daha şanslıdır. Bu bölüme geçerek başarılı bir şekilde mezun olanlar Fizyoterapi uzmanı olurlar. İşte Fizyoterapi teknikerleri, fizyoterapi uzmanlarının sorumluluğu altında çalışırlar.

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü KPSS Atama Puanları

Fizyoterapi KPSS taban puanları pek de düşük sayılmaz; ancak birçok önlisans bölümü ile kıyaslandığında, bölümün az da olsa şanslı olduğu söylenebilir. Fizyoterapi bölümü mezunlarının kamuya atanabilmesi için 80'nin üstünde puan alması gerekir.

Fizyoterapi Bölümü Yorumları


Fizyoterapi bölümü ile ilgili yorumlar yazımızın altında bulunmaktadır. Henüz bölüm hakkında yorumlar yoksa, ilk soruyu siz sorabilir veya bölüm ile ilgili düşüncenizi açıklayabilirsiniz.

14 yorum

nasıl bi bölüm okuyan vr mı

Bence güzel bi bölüm. 4 yılliga da geçersek harikulâde olur

Gelecekte önü kapanır mi

Sıkıntılı bir bölüm .Bizim yerimize alaylı çalıştırıldığı için özelde torpilin olmazsa giremiyorsun bir yere, kpss de alımları azalttılar.

Ben saglik meslekten sonra gecis yaptim fizik tedavi teknikerliginden mezun oldum bu yil ve keske olmasaydim diyorum cunku 2018 de toplam 55 atama olmus taban puan 82 ama 5. Atamada. Torpilim olmadigi icin maalesef ozelde ise giremedim kpssye calisiyorum ve cok umitsizim.Akli olan bu bolumu okumasin torpili olan okuyabilir.:)

Ben att mezunuyum sizce fizyoterapi bölümü okumali miyim

Ben att mezunuyum sizce fizyoterapi bölümü okumali miyim

En iyisi ameliyat hizmetleri

En iyisi ameliyat hizmetleri

Kazalarda sakatlanan, engelli doğan çocukların yürüyememesi vs durumlar, çeşitli sorunlardan dolayı kas sorunları hiç bitmeyeceği için fizyoterapistlerin önü asla kapanmaz.

2 yıllık okuduktan sonra özelde direkt başlandığında 2500 ile mi başlatıyorlar? Yoksa asgari ücret mi?

merhabalar bu bölümün dgs ile hemşireliğe geçişi yok mu?

hemşireliğe dgs yoluyla aktarılabilişyormuş

Wallahi artık hangi bölümü okursak okuyalım neredeyse hepsinin önü kapalı...

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.