DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Fizyoterapi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları Ne Kadar?Değerli üniversite adayları, 2 yıllık bir sağlık bölümü ile yeniden karşınızdayız. Yazımızda Fizyoterapi hakkında çeşitli bilgiler alabileceksiniz.
Sağlık bölümlerinin neredeyse tamamının atanma konusunda şanslı ve tercih edilebilecek bölümler olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. 

İşte, 2 Yıllık fizyoterapi bölümü de en azından günümüz için tercih edilebilecek o mantıklı bölümlerden bir tanesi sayılmaktadır. KPSS Taban puanları her ne kadar biraz yüksek olsa da, bu bölümden mezun olanlar özel sektörde de tutunabilmektedir.


Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, henüz doğumdan itibaren veya sonradan oluşmuş çeşitli sakatlıkların, hastalıkların veya rahatsızlıkların ses, ışık ve hareket yöntemleri yardımıyla giderilmesi yöntemidir. Spor esnasında yaşana kırılma, ezilme, bükülme gibi rahatsızlıklar, bel ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, omurilik zedelenmeleri, kısmi felç, el ve parmak hasarları gibi rahatsızlıklar Fizyoterapi alanına girmektedir.

Fizyoterapi Bölümü Nedir, Fizyoterapi Bölümü Hakkında Bilgi

Fizyoterapi bölümü TYT sınavı sonucunda alınan TYT puan türü ile tercih edilen bir önlisans bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır. 

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü İş İmkanları

Fizyoterapi mezunlarına ''Fizyoterapi Teknikeri'' unvanı verilmektedir. Fizyoterapi Teknikeri kavramı çoğu defa Fizyoterapi uzmanı kavramı ile karıştırılmaktadır; oysa her ikisi farklı unvanlardır. 2 yıllık fizyoterapi okuyanlara fizyoterapi teknikeri denmektedir.

Fizyoterapi mezunları hemen hemen her sağlık kuruluşunda görev alabilmektedir. Önlisans KPSS oturumunda başarılı olanlar devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine, rehabilitasyon merkezlerine veya özel eğitim kurumlarına atanabilmektedir. KPSS'de yeteri başarıyı gösteremeyenlerin, özel hastanelerde, özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkanı bulunmaktadır.

Fizyoterapi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuda memur statüsünde ve tekniker sıfatı ile çalışan Fizyoterapi Teknikeri maaşları 3500-4500 lira civarındadır. Hastanelerde yapılan döner sermaye ve performans ödemelerinin birbirinden farklı olabilmesi, çalışılan yere göre maaşların da farklı olmasına sebep olmaktadır. Aslında taban fizyoterapist maaşı 2500-3000 lira dolaylarındadır. Bu fizyoterapist maaşı 3500-4500 liraya çıkaran şey ise diğer yan ödemelerdir.

Özel hastanelerde çalışan Fizyoterapisti maaşları devlet kurumlarına göre daha düşüktür. Bununla beraber, aynı derecede veya daha yüksek maaş alanlar da vardır.

Fizyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Fizyoterapi teknikeri, hastayı fizik tedaviye hazırlar, gerekirse fizik tedaviyi ilgili doktor veya fizyoterapi uzmanı direktifleri doğrultusunda uygular, fizyoterapi cihazlarını, aletlerini hazırlar, bunların bakımını yapar.

Fizyoterapi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

2016'da güncel olmak şartı ile Fizyoterapi mezunlarının DGS ile dikey geçiş yapabileceği tek bir lisans bölümü vardır. Bu bölüm Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüdür. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü iş olanakları açısından Fizyoterapi bölümüne göre daha şanslıdır. Bu bölüme geçerek başarılı bir şekilde mezun olanlar Fizyoterapi uzmanı olurlar. İşte Fizyoterapi teknikerleri, fizyoterapi uzmanlarının sorumluluğu altında çalışırlar.

2 Yıllık Fizyoterapi Bölümü KPSS Atama Puanları

Fizyoterapi KPSS taban puanları pek de düşük sayılmaz; ancak birçok önlisans bölümü ile kıyaslandığında, bölümün az da olsa şanslı olduğu söylenebilir. Fizyoterapi bölümü mezunlarının kamuya atanabilmesi için 80'nin üstünde puan alması gerekir.

Fizyoterapi Bölümü Yorumları

Fizyoterapi bölümü ile ilgili yorumlar yazımızın altında bulunmaktadır. Henüz bölüm hakkında yorumlar yoksa, ilk soruyu siz sorabilir veya bölüm ile ilgili düşüncenizi açıklayabilirsiniz.

16 yorum

 1. Adsız
  nasıl bi bölüm okuyan vr mı

 2. Adsız
  Bence güzel bi bölüm. 4 yılliga da geçersek harikulâde olur
 3. Unknown
  Gelecekte önü kapanır mi
  • Unknown
   Kazalarda sakatlanan, engelli doğan çocukların yürüyememesi vs durumlar, çeşitli sorunlardan dolayı kas sorunları hiç bitmeyeceği için fizyoterapistlerin önü asla kapanmaz.
 4. Koçero
  Sıkıntılı bir bölüm .Bizim yerimize alaylı çalıştırıldığı için özelde torpilin olmazsa giremiyorsun bir yere, kpss de alımları azalttılar.
 5. Unknown
  Ben saglik meslekten sonra gecis yaptim fizik tedavi teknikerliginden mezun oldum bu yil ve keske olmasaydim diyorum cunku 2018 de toplam 55 atama olmus taban puan 82 ama 5. Atamada. Torpilim olmadigi icin maalesef ozelde ise giremedim kpssye calisiyorum ve cok umitsizim.Akli olan bu bolumu okumasin torpili olan okuyabilir.:)
  • Unknown
   Girebildinizmi devlete veya özel sektore
 6. Unknown
  Ben att mezunuyum sizce fizyoterapi bölümü okumali miyim
 7. Unknown
  Ben att mezunuyum sizce fizyoterapi bölümü okumali miyim
 8. Unknown
  En iyisi ameliyat hizmetleri
 9. Unknown
  En iyisi ameliyat hizmetleri
 10. Unknown
  2 yıllık okuduktan sonra özelde direkt başlandığında 2500 ile mi başlatıyorlar? Yoksa asgari ücret mi?
 11. samet baş
  merhabalar bu bölümün dgs ile hemşireliğe geçişi yok mu?
 12. isa furkan
  hemşireliğe dgs yoluyla aktarılabilişyormuş
 13. Unknown
  Wallahi artık hangi bölümü okursak okuyalım neredeyse hepsinin önü kapalı...
 14. Unknown
  Akıllı olan bu bölümü okumaz benden söylemesi ha kpss de çok zekiyim 95-100alrim derseniz okuyun 2 senede toplam 50 ya alırlar ya almazlar ne de olsa bizim yerimize çalışan hemsirler sıradan bölüm okuyanlar temizlikciler bu işi yapiyor
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.