DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü en güncel haliyle derledik ve hizmetinize sunduk. İyi bir üniversite bölümüne yerleşmek, dolayısıyla iyi bir meslek sahibi olmanın en temel kurallarından bir tanesi çok iyi bir araştırma yapmaktır. Üniversite adaylarının büyük bir kesimi, internet sitelerinden okuduğu ve anladığı kadarıyla tercih listesini hazırlamaktadır. Bunu bildiğimiz için bölüm ile ilgili güncel ve doğru bilgileri kullanarak tanıtım yazısı oluşturmayı ilke edindik.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü de tercih etmek isteyen adaylar, aşağıda ayrıntılarını verdiğimiz başlıklardan bölümün iş olanaklarını, maaşlarını, atamalarını öğrenebilir ve merak ettiği diğer soruları bize sorabilir. Bölüm hakkında sorduğunuz tüm sorulara en kısa zamanda cevap veriyoruz. Ayrıca sizler de bölüm ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir?

Çeşitli devlet kurumları ile özel sektöre tabi işletmelerin basın, iletişim ve halkla ilişkiler birimlerinde çalışacak, çalıştığı kurumun veya işletmenin tanıtımını, reklamını yapacak, yapılacak işlerin planlamasını sağlayacak meslek elemanları yetiştiren iki yıllık bir önlisans bölümüdür. Öğrencilere iki yıl süre ile eğitim verilmekte olup, onların kendilerini geliştirmesi, deneyim kazanması için eğitim süresi boyunca da staj görmeleri sağlanmaktadır. Bölüm dersleri zor değildir. Bölümü tercih etmek isteyenlerin iletişim kabiliyetlerinin güçlü ve diksiyonlarının düzgün olması gerekmektedir. Yabancı dil bilmek, iş başvurularında tercih edilme sebebidir.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazanmak isteyen üniversite adayları YKS sınavına girmeli ve TYT  puan türünden lazım olan puanı almalıdır. Bölümü tercih etme hakkı kazanmak için adayların en az 150 puan alması gerekmektedir. Baraj puanı olan 150, bölümü kazanmak için çoğu defa yeterli gelmemektedir.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunları devlet kurumları ile özel sektöre bağlı işletmelerin  iletişim, basın ve halkla ilişkiler birimlerinde ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışma olanağına sahip olmaktadır. Bölümün kamuya ait başlıca iş olanaklarını üniversiteler oluşturmaktadır. KPSS ile diğer çeşitli kurumlara atanan mezunlar olmakla birlikte, bölüm mezunlarının ekserisi KPSS puanı ile üniversitelere yerleşmektedir.

Her ne kadar devlete atanmak mümkün olsa da, bölümden mezun olan kişi sayısı çok fazla, verilen kontenjanların da çok az olmasından dolayı mezunlar daha çok özel sektörde faaliyet göstermektedir. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünün başlıca iş imkanları ve çalışma alanları şunlardır:

-Devlet Personel Başkanlığı
-Belediye Başkanlıkları
-Milli eğitim Bakanlığı
-Hastaneler
-Üniversiteler
-Diğer devlet kurumları
-Özel firmalar
-Fabrikalar vb.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarının temel görevi, görev yaptığı kurum veya işletmenin tanıtımını yapmak, etkinliklerini vs. Halka duyurmaktır. Bu doğrultuda yaptığı bazı iş ve işlemler şunlardır:

-Çalıştığı devlet kurumunun veya özel işletmenin tanıtım broşürlerini hazırlar, kurumun veya işletmenin reklamını ve tanıtımını yapar. 
-Kurumunun işleyişini, çalışma alanlarını, düzenlediği çeşitli etkinlikleri çeşitli basım ve yayım organları yolu ile halka duyurur.
-Konferans, seminer, sergi, basın toplantısı, yıldönümü gibi kültürel ve sosyal etkinlikleri planlar ve düzenler.
-Çalıştığı kurumun yöneticisinin konuşma ve yazışmalarını inceler veya düzenler.
-Kurumla ilgili izlenimleri takip ederek kurumun daha iyi tanıtılmasını ve saygınlığının artırılmasını sağlayacak çalışmalarda bulunur.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Maaşları Ne Kadar?

2 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım Maaşları  3000-3500 lira civarındadır. Bu maaş devlet kurumlarında çalışanlara ödenen maaştır. Özel sektörde çalışan mezunlar kamu kurumlarında çalışanlar kadar şanslı değildir; zira çoğunluğu asgari ücretle çalışmaktadır ki bu da 2500-3000 lirada denk gelmektedir.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Atamaları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun olup da devlete atanmak gerçekten çok zordur. Bunun için çok ciddi bir KPSS hazırlık süreci geçirilmelidir. Bilindiği gibi önlisans mezunları için KPSS iki yılda (çift yıllarda) yapılmaktadır. Bu KPSS atamalarını incelediğimizde Halkla İlişkiler ve Tanıtım KPSS atama puanlarının 87-95 ve üzerinde olduğunu gördük. Puanların bu kadar yüksek olmasındaki en büyük etken, bölümün her sene binlerce mezun vermesidir. Verilen kontenjanlar da az olunca KPSS taban puanları fırlamaktadır.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Dikey Geçiş Bölümleri

Önlisans mezunlarının lisans bölümlerine geçebilmesi için her sene YÖK tarafından DGS (Dikey Geçiş sınavı) gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir iki yıllık bölümden mezun olanlar, yine YÖK’ün belirlediği bazı bölümlere dikey geçiş yaparak öğrenimlerine 3. Sınıftan devam ederler. Ancak DGS’ye katılanlar yeterli puanı almalı ve trcih yapmalıdır. Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunları aşağıda listelenen lisans programlarına geçiş yapma hakkına sahiptir.

--Görsel İletişim Tasarımı 
--Halkla İlişkiler
--Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 
--Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-- İletişim
--İletişim Bilimleri
--İletişim Sanatları
-- İletişim Tasarımı 
--İletişim ve Tasarım
--İletişim Tasarımı ve Yönetimi 
--Reklam Tasarımı ve İletişimi 
--Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Yorumlar

Doğrusu bölüm hakkında çok güzel şeyler söylemek mümkün değildir. Düşünün sadece önlisans programında bile yüzlerce mezun veriliyor. Kaldı ki bu bölümün bir de 4 yıllık bölümü var. Durum böyle olunca verilen o kadar mezunu devlet kurumlarına yerleştirmek imkansız olur. Özel sektörde dahi bu kadar mezuna istihdam alanı bulmak çok zordur. Bölümü tercih edecek olan adayların tüm bunları bilmesi ve belki de mezun olduktan sonra boşta kalacağını bilmesi gerekir. Bölüm mezunlarının ve öğrencilerinin de bu konu ile ilgili fikirlerini merak ediyoruz. Sizce Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü okunur mu?

3 yorum

 1. Adsız
  Ben 10 sınıfım matematik yapamıyorum fazla sizce ne mesleği düşünmeliyim bölüm hangiis iyi olur
 2. Admin
  Matematik yapamıyorum diyip kestirip atmayın bence şunu unutmayınki matematik her sınavda her bölümde işinize yarayacak sizi daha güzel bölümleri kazanmanızı sağlayacaktır kafanızda zor görüyorsunuz kendinizce büyütüyorsunuz inanın kendinize güvendikten sonra yapamıyacağınız hiçbir konu yok -ZOR DİYE BİR ŞEY YOKTUR İMKANSIZ ZAMAN ALIR-
 3. Mehmet FN
  Sırf üni mezunu oluyum diye elimde 2 yıllıkta olsa bır okulun diploması olsun diye OKUYACAM bu bolumu
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.