DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Harita ve Kadastro Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları İmkanları

Harita ve Kadastro Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları İmkanları

2 yıllık Harita ve Kadastro bölümü neredeyse her KPSS atamasında kendisine bolca kontenjan verilen ender önlisans bölümlerinden bir tanesidir. Ancak her sene bölüme kadro verilse de atanmanın çok da kolay olduğunu söyleyemeyiz; zira alımlarda kendisine verilen kontenjan ne kadar fazla ise rakip sayısı da o oranda fazladır.

Üniversite sınavlarına hazırlık aşamasında olan veya tercih yapacak öğrenciler için hazırladığımız Harita ve Kadastro bölümü tanıtım sayfasında bölüm için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Harita ve Kadastro Bölümü Nedir?

Çeşitli kamu kurumlarında, altyapı, ulaşım, arazi ölçümleri gibi alanlarda etkin çalışacak harita ve kadastro teknikerleri yetiştiren bir önlisans bölümüdür. Harita ve Kadastro bölümü eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim görürken staj uygulaması da yaparak deneyim kazanmaktadır.

Harita ve Kadastro Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Harita ve Kadastro bölümüne yerleşmek isteyen adayların TYT  puan türüne sahip olması gerekir. TYT  puanına sahip olmak için ise YKS sınavına girmek yeterlidir.

Harita ve Kadastro İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Harita ve Kadastro mezunlarına ‘’Harita Kadastro Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Bölümün iş imkanları son derece geniştir. Mezunlar birçok devlet kurumunda çalışma olanağına sahip olmakla birlikte, en çok Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne atanırlar. Bölüme verilen kontenjanların belki de %90’ı bu kuruma ayrılmaktadır. Harita ve Kadastro mezunlarının çalıştığı başlıca devlet kurumları ile özel sektör işletmeleri şunlardır:

-Bayındırlık Bakanlığı
-Diğer Bakanlıklar
-İl Özel İdareleri
-Belediyelerin İmar, Fen İşleri, Altyapı birimleri
-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
-İSKİ, İGDAŞ, İZGAZ,  BİT gibi kurum ve kuruluşlar
-TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi)
-Elektrik İşleri Etüd İdaresi
-Arsa Ofisi
-İller Bankası
-DSİ (Devlet Su İşleri), ETİBANK
-Köy Hizmetleri
-TKİ, TC Karayolları ve Devlet Demiryolları
 -Harita ve inşaat sektöründe hizmet veren özel müteahhitlik büro ve şirketleri

Harita ve Kadastro Bölümü Ne İş Yapar?

Harita ve Kadastro teknikeri gerek sahada gerekse de masa başı çalışabilmektedir. Çalışılan kuruma göre görevleri değişkenlik gösterse de yaptıkları başlıca işler şunlardır:

-Altyapı Hizmetleri ile ilgili çalışmalarda bulunurlar. (içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik, telekomünikasyon, doğalgaz ve benzeri)
-Ulaşım alanında çalışırlar. Yol güzergahlarını vs. Belirlemede görev alırlar.
-İmar Uygulamaları ile ilgili çalışmalarda bulunurlar. İmar haritaları hazırlarlar.
-Yeni Konut Alanlarının Yerine Uygulanması (Yapı Denetim Uygulamaları)
-Kent Bilgi Sistemi Uygulamaları
-Arsa ve Arazi Düzenlemeleri yaparlar.
-Kadastro ve halihazır amaçlı temel harita çalışmalarını güncelleştirirler.
-Yer kabuğunun yer değiştirmelerini, deprem hareketlerini vs. Ölçerler.
-Elde edilen konuma ve mülkiyete dayalı bilgilerin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı bir veri tabanı ortamında saklar, işler ve değerlendirirler.
-Afet Yönetim Sistemlerinin geliştirirler.

Harita ve Kadastro Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Harita ve Kadastro Teknikeri maaşları  3500-4500 lira civarındadır. Atandıkları kuruma göre maaşlarda farklılıklar olabilir. Ayrıca harita ve kadastro teknikeri maaşlarına etki eden daha birçok etken bulunmaktadır. Örneğin evli olup eşi çalışmayan bir harita ve kadastro teknikeri diğer teknikerlerden yaklaşık 200 lira daha fazla maaş almaktadır. Meslekte çalıştıkları yıl sayısı, sahip olunan çocuk sayısı da maaşa etki etmektedir.

Harita ve Kadastro Bölümü Atamaları

Son yapılan KPSS atamalarında, Harita ve Kadastro mezunları 85-97 puanla atanabilmiştir. Çoğunluğu Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne atanmakla birlikte, bazı üniversitelere, il özel idarelerine, elektrik kurumlarına atananlar da olmuştur. Genel alımlara baktığımızda ise Harita ve Kadastro KPSS atama puanlarının 80-90 puan aralığında olduğunu söylemek mümkündür.

Harita ve Kadastro Dikey Geçiş Bölümleri

Her önlisans programının YÖK tarafından belirlenmiş olan bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapma hakkı bulunmaktadır. Harita ve Kadastro mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler yedi tanedir. Mezunlar, her yıl Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan DGS sınavına girip lazım gelen puanı aldıklarında, aşağıda listelediğimiz lisans programlarından bir tanesini tercih ederek istedikleri üniversitenin ilgili bölümüne dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Bu bölümlerden birisine dikey geçiş yapan öğrenciler bölümün 3. Sınıfından eğitimlerine devam ederler. Yani lisans mezunu olmak için ekstradan 2 yıl daha okumuş olurlar. Harita ve Kadastro DGS bölümleri şunlardır:


--Çevre Mühendisliği 
--Geomatik Mühendisliği 
--Harita Mühendisliği 
--Jeoloji Mühendisliği 
--Orman Mühendisliği 
--Tapu Kadastro
--Şehir ve Bölge Planlama

Harita ve Kadastro Bölümü Yorumlar

Bir meslek sahibi olmanın o kadar zor olduğu ülkemizde, KPSS atama puanları yüksek de olsa kendisine kontenjan verilen bir bölüm okumak bile şans sayılmaktadır. En azından ‘’çalışırsam atanırım’’ deme şansına sahip olursunuz. Oysa ülkemizde öyle 2 yıllık bölümler var ki sınavlarda yüksek puan alsanız dahi bölüme kontenjan açılmadığı için atanma şansınız neredeyse hiç yoktur. İncelediğimiz kadarıyla neredeyse tüm KPSS atamalarında Harita ve Kadastro bölümüne de kadro açılıyor ve bölümden her sene en az yüz kişi devlet kurumlarına memur olarak atanıyor. Kısacası biz universiterehberi olarak Harita ve Kadastro bölümünün iş imkanlarının geniş ve bölümün de tercih edilebilir bir bölüm olduğunu düşünüyoruz. Kendiniz için en iyi ve en sağlıklı kararı vermk de size kalıyor.

13 yorum

 1. Adsız
  biraz daha açıklayın
 2. Fatmanuyan
  Bende Bu bölümü istiyorum da iş olanakları Iyi mi tercih veriyimmi hiç bilmiyorum
  • misafir
   Ben okudum mezun oldum. Eger kpss den 90 ve üzeri alırım diyosanz buyurun okuyun ama hiç tavsiye etmem. Hem yorucu hemde değmez
  • Mahmut
   Türkiye'de iş imkanı olan bir bölüm yok bende harita teknikeriyim 2018 de mezun oldum işsizim herkes gibi arkadaşlarımdan da iş bulani görmedim hepsi başka yerlerde çalışıyor.
 3. Adsız
  Ataması yokmuş bende yazmayı düşündüm
 4. Unknown
  Sorduğum kişiler genellikle iş olanağı var diyo ama yorumları okuduğum zaman tanımadığım kişilere sorduğum zaman iş olanağı yok diye ben ne yapabilirim
 5. Adsız
  rehberlik hocam işsiz kalırsın tekrar hazırlan onun yerine dedi
 6. Unknown
  Arkadaşlar kesinlikle okumayın atama zaten yok iş imkanıda o kadar fazla degil
 7. furkantun73
  Ona bakarsanız 300 bin muhendis işsiz ataması olan bir bölüm yokki burda bölümleri kotulemenin bı faydasi yok kimseye
 8. Unknown
  18 yıllık mezunum hala atama yok.siz bilirsiniz
  • Unknown
   Daha geçen yıl 100 e yakın atama yaptı nasıl ataması yok ya
  • misafir
   tapu müdürlüğü daha çok tapu kadastro mezunu alıyor harita kadastro üvey evlat muamelesi görüyor. Ben harita mezunuyum kpss 80 aldm ama atanmam cook zor hem birçok kurum ve bakanlıkta harita bölümü istemiyo daha çok muhasebe ve bilgisayar mezunu aranıyor
  • misafir
   Tapu kadastro okusaydık belki bir ihtimal olurdu ama harita kadastro üvey evlat muamelesi görüyor maalesef...
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.