DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Hava Lojistiği Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Hava Lojistiği Bölümü Nedir Ne İş Yapar?


Hiçbir devlet üniversitesinde bulunmayan, yalnızca bikaç özel üniversitede okutulan 2 yıllık Hava Lojistiği bölümünü sizler için araştırdık. Verdiğimiz bilgilerin tercih yapacak adaylara yardımcı olmasını dileriz. Öyle bölümler vardır ki üniversite adaylarının o bölümleri okuyup mezun olduğunda tam olarak ne iş yapacağı, nerede çalışacağı bir muammadır. İşte, önlisans Hava Lojistiği bölümü de o bölümlerden bir tanesidir.

Bölüm zaten sadece birkaç üniversitede okutuluyor ve bu üniversitelerin hiçbiri ne bölümün tanımını yapabilmiş ne de bölüm mezunlarının ne iş yapacaklarını, nerede çalışabileceklerini anlatmış. Hatta tüm bu üniversiteler, bölümün tanıtım yazısını bile birbirinden almış ve ne olduğu anlaşılmayan bir tanıtım yazısı hazırlamış. Sizler için anlayabildiğimiz ve araştırdığımız kadarı ile bölümden bahsedeceğiz.

Hava Lojistiği Bölümü Nedir?

Hava lojistiğini bir tür hava taşımacılığı olarak düşünebiliriz. Bölümün amacı hava taşımacılığında mal, insan ve bilgi akışını sağlamaktır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hava lojistiği öğrencileri eğitimleri esnasında 40 gün süren bir staj görerek deneyim kazanmaktadır.

Hava Lojistiği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puan türünde en az 150 puan almış her üniversite adayı bu bölümü tercih edebilmektedir. Zaten bölümün bulunduğu tüm üniversitelerler ücretli olduğu için taban puanları da çok yüksek değildir. Bölüm için YKS’ye girilmesi yeterlidir.

Hava Lojistiği İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Hava Lojistiği iş olanakları geniş değildir. Mezunlar sadece aşağıda belirttiğimiz çalışma alanlarında faaliyet göstermektedir. Hava Lojistiği mezunlarının çalıştığı alanlar şunlardır:

-Havayolu işletmeleri
-Kargo şirketlerinin hava kargo bölümü 

Açıkça söylemek gerekirse yukarıda sayılan alanlardan iş bulmak da pek kolay olmayacaktır. Hele de gelişmiş şehirlerde yaşamıyorsanız, iş bulmanız belki de mümkün olmayacaktır.

Hava Lojistiği Bölümü Ne İş Yapar?

Mezunlar havayolu taşımacılığında ara eleman olarak görev yaparlar. Bölüm mezunlarına Hava Lojistiği Teknikeri unvanı verilmektedir.

Hava Lojistiği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Hava Lojistiği maaşları 3000-3500 lira civarındadır. Çalışılan yere göre maaş değişkenlik gösterebilir. Mezunlar devlet kurumlarında çalışmadığı için net bir maaştan bahsetmek imkansızdır.

Hava Lojistiği Bölümü Atamaları

Yapılan hiçbir atamada Hava Lojistiği bölümüne kadro verilmediği için bölüm mezunlarının devlete atanarak memur olarak çalışması mümkün değildir. Amacı kamuya atanmak olanlar bu bölümü kesinlikle tercih etmemelidir.

Hava Lojistiği Dikey Geçiş Bölümleri

Hava Lojistiği bölümünü başarı ile bitiren mezunlar, DGS’de de başarılı olduğu takdirde aşağıda belirttiğimiz 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirler. Hava Lojistiği DGS bölümleri şunlardır:

--Havacılık Yönetimi 
--Lojistik
--Lojistik Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Uluslararası Lojistik
--Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık 
--Uluslararası Lojistik Yönetimi
--Uluslararası Ticaret Lojistik ve İşletmecilik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Hava Lojistiği Bölümü Yorumlar

Maddi açıdan çok rahat değilseniz bölümü yazmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak ücretli üniversitenin harçlarını ödeyecek veya mezun olduğunda işinin hazır olduğunu bilen adaylar varsa bölümü tercih edebilirler elbette. Ancak tanımı açık olarak yapılmamış bir bölümü ücretli olarak okumanın risk olduğunu düşünüyoruz. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.