DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Türkiye’nin en iyi bölümlerinden bir tanesi Hukuk’tur. Dolayısı ile mezunları hukuk alanında faaliyet gösterecek olan Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü de önem kazanmıştır. Şu an İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesinde bölümün eğitimi verilmektedir. İş olanakları şu an için özel sektörde geniş olsa da ileriki yıllarda bölüm mezunlarının kamu kurumlarında da iş imkanı bulabileceği düşünülmektedir.

Ülkemizde binlerce avukat, hukuk danışmanlığı ofisleri vs. bulunmaktadır. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunları gerek avukatların yanında gerekse de kurumsal hukuk danışmanlık bürolarında çok kolay bir şekilde iş bulabilirler. Üniversite tercihleri arasında Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümünü de yazmak isteyen üniversite adayları için yararlı bir tanıtım yazısı hazırladık. Umuyoruz ki yazımızı inceledikten sonra bölüm hakkında genel bir kanıya varacak ve tercih edilip edilmeyecek bir bölüm olduğuna kanaat getirebileceksiniz.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Nedir?

Çeşitli devlet kurumlarında, özel hukuk bürolarında, adliyelerde ve hukukla ilgili diğer mecralarda hukuk sekreteri olarak çalışacak meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. İkisi devlet üniversitesi olmak üzere toplamda üç üniversitede bölümün eğitimi verilmektedir. Bölümde İnkılap Tarihi ve atatürkçülük, Yabancı Dil, Dil ve Enlatım, Bilişim Sistemleri gibi temel derslerin yanında, hukuk alanı ve işletme ile alakalı dersler de verilmektedir.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği  bölümünü tercih edecek olan adayların TYT  puan türüne sahip olması gerekir. YKS’ye girip bu puan türünden 150 baraj puanını geçen her aday bölümü tercih etme hakkına sahiptir.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunlarına “Hukuk Büro Yönetimi Sekreteri” unvanı verilmektedir.  Bölüm henüz yeni sayıldığı için bu alanda yetişmiş meslek elemanlarına fazlası ile ihtiyaç duyulmaktadır. Buna binaen bölümün iş imkanlarının yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği iş imkanları ve çalışma alanları şunlardır:

-Hukuk Büroları
-Barolar
-Adliyeler
-İcra Müdürlükleri
-Belediyeler
-Dernekler
-Odalar
-Barolar

Mezunlar, özel çalışan herhangi bir avukatın yanında kolayca iş bulabilir. Özellikle kendisini yetiştirmiş, yabancı dil bilen, bilgisayar ve sistemlerini çok iyi kullanan, iletişim becerileri yüksek kişilerin iş bulması daha kolay olacaktır.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Ne İş Yapar?

Günümüzde bu bölümden mezun olanların devlete atanması zordur. Bu nedenle bölüm mezunlarının çoğu avukatların yanında veya hukuk bürolarında çalışmaktadır. Herhangi bir avukat veya huuk bürosunda çalışan Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunları şu işleri yapar:

-Büroya veya hukuk danışma ofisine gelen müşterileri avukatla görüştürür. Gerektiğinde müşterilere randevu verir.
-Çalıştığı kurumun veya yanında çalıştığı avukatın yazışma işlerini yapar.
-Bilgisayarlarda gerekli kayıtları tutar ve bunları muhafaza eder.
-Adliyeden davalar ile ilgili gelen yazıları dosyalar ve arşiv haline getirir.
-Duruşma günlerini izleme defterine kaydeder ve gerektiğinde yanında çalıştığı avukatı bilgilendirir.
-Avukatın istediği belgeleri çıkarır veya düzenler.
-Makbuzları hazırlar ve imzalattırır.
-Herhangi bir dava ile ilgili  begeleri adliyeden alır.
-Çalıştığı büronun düzeni ve genel işleyişi ile ilgilenir.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özelde faaliyet gösteren bir hukuk büro yönetimi sekreteri maaşı 2500-3000 lira arasında değişebilmektedir. Ancak asgari ücret seviyesinde maaş alan da bulunmaktadır. Bir şekilde devlet kurumlarına atananlar için Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği maaşları 3-4 bin lira dolaylarında olmaktadır.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Atamaları

İhtiyaç duyulmasına rağmen KPSS atamalarında bu bölüme atama yapılmamamaktadır. Son yıllarda yapılan hiçbir KPSS atamasında bölüme kontenjan ayrılmamıştır. Bu yüzdendir ki bölümün başlıca iş imkanlarını özel sektör oluşturmaktadır.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Dikey Geçiş Bölümleri

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümünü başarı ile bitirmiş olanlar aşağıda gösterdiğimiz üç üniversite bölümünden istediklerini tercih ederek bölüme dikey geçiş yapabilir. Bu bölümlerden herhangi birisine DGS ile geçiş yapıldığında, eğitime üçüncü sınıftan devam edilir. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği DGS bölümleri şunlardır:

--Halkla İlişkiler
--Halkla İlişkiler ve Tanıtım 
--İşletme

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Yorumlar

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği kamuya ataması olmadığı halde özelde iş bulma imkanı en yüksek olan bölümlerden bir tanesidir. Şimdiye kadar birçok avukat, vasıfsız elemanları bile sekreter olarak çalıştırmaktaydı. Elbette ki bu işin ilmini öğrenmiş üniversite mezunları daha fazla tercih edilecektir. Bu nedenle boşta kalınacak bir bölüm okumaktansa böyle bir bölüm tercih ederek özelde çalışmak mantıklı bir davranış olacaktır. Bölümün nasıl olduğunu bölüm mezunlarından da duymak isteriz. Bu yazıya bir şekilde ulaşmış bölüm mezunları veya öğrencileri de yorum yaparsa çok seviniriz.

5 yorum

 1. Unknown
  Erkek öğrenciler tercih yapabilirmi?
  • Unknown
   evet benim bölümümde var ama çoğunluk kız oluyor
 2. Adsız
  Adliyelerde çalışma imkanı var mı
 3. Unknown
  Bu işin erkeği kızı yok arkadaşlar okulumuzda erkekte var kızda. KPSS ile atanamadığımıza üzüldüm. yani illa özel olacak belli ama ortalık büro kaynıyor umudunuzu kaybetmeyin.
 4. Unknown
  Adalet meslek yüksek okulu hukuk sekreterliği öğrencisiyim hukuka geçiş yapabilir miyim
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.