DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü, zamanında iş imkanı en yüksek bölümler arasında sayılmakta ve binlerce üniversite adayı tarafından tercih edilmekteydi. Her ne kadar günümüzde bölüme eski rağbet kalmadıysa da özellikle özel sektörde ekmek kazandıracak mesleklerin veya bölümlerin başında gelmeye devam etmektedir.

Ülkemizin sıcak bir bölgede yer alması soğutma teknolojisine olan ihtiyacı arttırmıştır. Gerek soğutma depoları gerekse de ev ve kurumlarda kullanılan klima ve benzeri soğutma veya ısıtma sistemlerinin üretimi, pazarlanması, montajı, bakım ve onarımı konusunda yetişmiş deneyimli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşte, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi önlisans programı da bu gaye ile kurulmuş bir bölümdür. Sizler için bölümün iş olanaklarını maaşlarını, atamalarını detaylıca anlattık. Ayrıca kafanızı takılan sorular olursa çekinmeden sorabilir, tüm sorularınızın cevaplarını bizlerden alabilirsiniz.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Nedir?

Soğutma ve ısıtma sistemlerinin üretiminde, projelendirilmesinde, montajında ve bakım-onarımında etkin rol alacak teknikerler yetiştiren iki yıllık bir bölümdür. Bölüm öğrencileri iki yıllık bir eğitim sürdürmekte ve eğitimleri süresi içerisinde toplamda 40 iş günü olmak üzere staj görmektedir. Gördükleri bu staj uygulaması sayesinde mesleklerine hazırlanmakta ve deneyim kazanmaktadırlar. Birçok kamu üniversitesine öğrenci alımı yapılmaaktadır. Bir buçuk milyon başarı sıraslamasına sahip olan adaylar çeşitli üniversitelerin İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümüne yerleşebilmektedir.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi  bir TYT  bölümüdür. Bölümü tercih etme hakkı kazanmak için adayların TYT puan türünde en az 150 alması gerekmektedir. Baraj olarak belirlenmiş olan bu puan bölümü kazanmak için yeterli gelmeyebilir. Bölüm için girilmesi gereken tek sınav YKS’dir.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı mezunları ‘’ İklimlendirme Soğutma Teknikeri’’ unvanı almaktadır. Mezunlar binaların, taşıtların, soğuk hava depolarının ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin projelendirilmesi, kurulması ve çalıştırılması için planlanan faaliyetleri yürütebilirler. Bölümün başlıca iş imkanları şunlardır:

-Çeşitli devlet kurumları
-Fabrika veya imalathaneler
-Soğuk hava depoları
-Alışveriş Merkezleri
-Nükleer tesisler
-Büyük marketler
-Kendi iş yerleri
-Teknik servisler
-Soğutma ve ısıtma sistemleri üreten fabrikalar
-Soğutma ve ısıtma sistemleri satışı yapan mağazalar vb

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

İklimlendirme-soğutma teknikeri makine mühendisinin gözetimi ve yönetimi altında;
-Binaları ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerini yapar.
-Bu sistemlerin kurulması ve çalıştırılması için planlanan işleri yürütür.
-Motorları monte eder, boruları döşer, sistemin bakımı ve onarımını yapar.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özelde veya devlet kurumlarında çalışan İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi maaşları aynı değildir. Devlette çalışanlar memur statüsünde ve tekniker unvanı ile çalışırlar. Bunlar iklimlendirme soğutma teknikeri maaşları 3000-3500 lira civarında maaş alırken, özelde çalışanlar iklimlendirme teknikeri maaşları 2500-3000 lira dolaylarında maaşlarla çalışır. Asgari ücrete tabi olan mezunlar da bulunmaktadır.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Atamaları

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisinden mezun olup da devlet kurumlarına tekniker olarak atanmanız için önlisans KPSS sınavından en az 87 puan almanız gerekir. Son birkaç yıl içerisinde yapılan atamalarda  İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi KPSS taban puanları 87-92 puan aralığında olmuştur. Her sene artan mezun sayısı, bölüm mezunlarının kamuya atanmasını zorlaştırmaktadır.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi mezunlarının DGS’de başvurarak dikey geçiş yapabileceği sadece iki bölüm bulunmaktadır. Bölümü bitirenler DGS’de yeterli puanı aldıkları takdirde aşağıdaki iki lisans bölümünden bir tanesine dikey geçiş yapabilir. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

  • Enerji Sistemleri Mühendisliği 
  • Makine Mühendisliği

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Bundan birkaç sene öncesi olsa bölümü hiç düşünmeden tavsiye eder, isteyen herkesin bölümü tercih etmesini, bölümün iş bulma imkanının yüksek olduğunu söylerdik. Ancak ne yazık ki bu şartlarda bunu söylemek mümkün değil. Ülkemizin genel işleyişi şudur. Bir sektör ile alakalı iş istihdamına ihtiyaç duyulur. Bununla ilgili bir iki bölüm açılır. Mezun olanlar kolayca iş bulur. Hemen ardından neredeyse tüm üniversitelerde o bölüm açılır. Birkaç sene sonra da mezunların çok büyük bir bölümü boşta kalır; zira artık o sektördeki ihtiyaç giderilmiştir. Ancak ne hikmettir ki bölümü açmış olan o onlarca üniversite öğrenci alımına devam eder. Hal böyle olunca da onca emek veren ve karşılığında hiçbir iş bulamayan üniversite mezunları çıkar ortaya.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.